A A A

Zakaz współpracy z DJI

21 grudnia 2020, 07:40
Władze USA wpisują na czarną listę chińskiego potentata w branży dronów.
Zakaz współpracy z DJI

Teraz DJI

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych umieścił chińską firmę DJI na liście przedsiębiorstw, którym nie wolno dostarczać amerykańskich podzespołów ani licencjonować technologii.

 

Prawa człowieka i bezpieczeństwo

DJI jest jednym z największych na świecie producentów dronów wykorzystywanych do różnych zastosowań – od amatorskiego kręcenia filmów z powietrza po profesjonalne systemy nadzoru. Zarzuty stawiane przedsiębiorstwu koncentrują się na tym, że jefgo drony pomagają chińskim władzom łamać prawa człowieka – urządzenia są bowiem wykorzystywane m.in. w celu inwigilowania ludności ujgurskiej w prowincji Sinciang (Xinjiang).

Władze USA obawiają się również używania chińskich dronów na terenie kraju. Departament Spraw Wewnętrznych zapowiedział zatrzymanie eksploatacji własnej floty wyprodukowanych w Chinach dronów w celu sprawdzenia, czy nie mogą one być wykorzystywane do prowadzenia działalności szpiegowskiej. Z kolei w październiku Departament Sprawiedliwości zakazał kupowania dronów wyprodukowanych za granicą ze środków federalnych, przedstawiając te same obawy co resort spraw wewnętrznych. Do użytku rządowego dopuszczone są natomiast konstrukcje firmy Parrot, które uzyskały certyfikat Departamentu Obrony.

fot. DJI, Pete Linforth – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto