A A A

Żarówki Philipsa podatne na ataki hakerów

6 lutego 2020, 12:30
Czy włamanie się do żarówki może stanowić poważne zagrożenie? Z pozoru nie, ale...
Żarówki Philipsa podatne na ataki hakerów

Żyjemy w czasach, kiedy nawet żarówki są urządzeniami elektronicznymi. Oznacza to, że mogą być podatne na ataki hakerów. Badacze z Check Point Research pokazali, jak można łatwo przejąć nad nimi kontrolę, wykorzystując mechanizm aktualizacyjny.

Z pojedynczą żarówką niewiele jeszcze można zrobić – po włamaniu można co najwyżej zablokować jej działanie. Jednak taki atak może być łatwym sposobem na przejęcie kontroli nad centralką Hue zarządzającą pracą całej sieci. Eksperci pokazują, że wystarczy w tym celu usunąć przejętą żarówkę z panelu administracyjnego i zarejestrować ją na nowo. To prosta droga do włamania się do kolejnych części architektury.

Philips został już poinformowany o błędzie i wydał specjalną aktualizację dla swoich sprzętów, która ma blokować taki mechanizm. Włamywanie się do żarówek nie brzmi jak poważny problem, jednak w pomieszczeniach wykorzystujących technologię internetu rzeczy żarówki często są połączone sieciowo z urządzeniami przechowującymi cenne informacje. Konsekwencje przejęcia kontroli nad nimi mogą być więc poważniejsze niż mrugające światło.

fot. Pixabay

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto