A A A

Zaufanie do sztucznej inteligencji większe niż do menedżerów

16 października 2019, 10:40
Z badań wynika, że ponad 60% pracowników jest skłonnych bardziej zaufać robotom niż swoim przełożonym.
Zaufanie do sztucznej inteligencji większe niż do menedżerów

Jak pokazuje badanie „AI at Work" („Sztuczna inteligencja w pracy"), przeprowadzone po raz drugi przez Oracle i Future Workplace, pracownicy ufają robotom i sztucznej inteligencji (SI) bardziej niż swoim przełożonym. Okazało się również, że wdrażanie tych nowych technologii wcale nie jest postrzegane jako zagrożenie dla pracowników i miejsc pracy, ale spotyka się z pozytywnym przyjęciem (przy czym bardziej otwarci na nią okazują się mężczyźni niż kobiety).

W ankiecie wzięło udział 8370 pracowników, menedżerów i liderów HR w 10 krajach. Jej celem było sprawdzenie, jak sztuczna inteligencja zmienia relacje między ludźmi a technologią w pracy, a także rolę menedżerów i zespołów HR. Połowa badanych korzysta już w swoim miejscu zatrudnienia z jakiejś formy SI (w zeszłym roku było to 32%) – najwięcej w Chinach (77%) i Indiach (78%), podczas gdy we Francji wskaźnik ten wynosi 32%, a w Japonii 29%.

Robot nie zawiedzie

Tradycyjna rola menedżerów i działów HR będzie się zmieniała w związku z coraz częstszym stosowaniem robotów i technologii SI w pracy. Potwierdzają to wyniki badania: 64% ankietowanych stwierdziło, że bardziej ufa robotowi niż przełożonemu, a połowa zwróciła się o poradę do robota zamiast do swojego menedżera. Tendencja ta najbardziej widoczna jest w Indiach (89%) i Chinach (88%), na kolejnych miejscach plasują się: Singapur (83%), Brazylia (78%), Japonia (76%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (74%), USA (57%), Wielka Brytania (54%) i Francja (56%). Tu także większym zaufaniem do sztucznej inteligencji wykazali się mężczyźni (56% wobec 44% kobiet).

Z czego wynikają takie wybory? Zdaniem badanych roboty i SI potrafią lepiej niż menedżerowie-ludzie dostarczać obiektywne informacje (26%), utrzymywać harmonogramy pracy (34%), rozwiązywać problemy (29%) i zarządzać budżetem (26%). Wciąż jednak ludzie przewyższają technologię w kwestii uczuć, emocji i tworzenia kultury pracy.

fot. Geralt – Pixabay

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto