A A A

Zespół VideoLAN zaprzecza istnieniu luki

25 lipca 2019, 12:40
Twórcy aplikacji VLC utrzymują, że doniesienia o luce bezpieczeństwa w odtwarzaczu multimedialnym są fałszywe.
Zespół VideoLAN zaprzecza istnieniu luki

Programiści zespołu VideoLAN twierdzą, że aplikacja VLC Media Player nie jest obecnie podatna na ataki.

Przed kilkoma dniami niemiecki CERT-Bund (wchodzący w skład Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego) poinformował, że VLC Media Player może posłużyć do zdalnego przejęcia kontroli nad komputerem podczas odtwarzania zainfekowanych plików multimedialnych.

Zdaniem szefa VideoLAN, Jean-Baptiste Kempfa, przedstawiony przez CERT-Bund problem z zabezpieczeniami nie dotyczy odtwarzacza w najnowszej wersji (3.0.7); możliwość wykorzystania exploita opisanego przez niemieckich specjalistów, rzeczywiście istniała, ale poprawka eliminująca lukę pojawiła się 16 miesięcy temu.

Zespół VideoLAN we własnym kanale w serwisie Twitter wyjaśnia, że zagrożenie było związane z zewnętrzną biblioteką libebml; począwszy od VLC w wersji 3.0.3 niebezpieczeństwo powstania i wykorzystania exploita opisanego przez niemiecki CERT nie istnieje.

Z kolei w rozmowie z serwisem The Daily Swig Jean-Baptiste Kempf stwierdził, że zespół programistów odpowiedzialny za odtwarzacz VLC w ogóle nie został poinformowany o istnieniu domniemanej usterki za pośrednictwem systemu zgłaszania błędów działającego w ramach projektu VideoLAN. Jak przypuszcza Kempf, użytkownik, który wszczął alarm, prawdopodobnie uruchomił oprogramowanie VLC w przestarzałej dystrybucji Ubuntu (z nieaktualnym wydaniem biblioteki libebml). Programiści nie mieli szansy zareagować na informacje o rzekomej luce; dotarły one z kolei do niemieckich specjalistów od spraw bezpieczeństwa.

Rzecznik CERT-Bund w odpowiedzi na pytania przekazane drogą e-mailową przez The Daily Swig stwierdził, że na skutek interwencji zespołu VideoLAN niemieccy specjaliści obniżają stopień zagrożenia związanego z aplikacją VLC z krytatycznego na niski („niedrig"). Komunikat w tej sprawie pojawił się już na stronie CERT-Bund. Jako zagrożone wskazywane jest wciąż oprogramowanie w wersji 3.0.7.1, czemu z kolei zaprzecza Jean-Baptiste Kempf – mówiący o usunięciu luki już w wersji 3.0.3.

fot. VideoLAN


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto