A A A

Zewnętrzni sprzedawcy nękają użytkowników Amazona

9 sierpnia 2021, 09:40
Pozostawienie niepochlebnej recenzji nabytego produktu może sprawić, że sprzedawca wyśle list z propozycją usunięcia komentarza.
Zewnętrzni sprzedawcy nękają użytkowników Amazona

Nie do końca prywatne adresy

Mniej więcej połowa produktów sprzedawanych na platformie Amazon.com pochodzi od dostawców zewnętrznych. Teoretycznie nie mają oni możliwości kontaktowania się z nabywcami bezpośrednio – jedynym kanałem komunikacji powinien być właśnie Amazon.

Z raportu opublikowanego przez dziennik „The Wall Street Journal" wynika jednak, że istnieją sposoby zdobycia adresów e-mailowych osób, które pozostawiły niepochlebne recenzje produktów zakupionych w Amazonie. Przedstawiciele portalu twierdzą, że nie udostępniają nikomu danych kontaktowych użytkowników; WSJ pisze z kolei, że pojawiły się firmy oferujące usługę „wyodrębniania" takich informacji.

Gazeta przywołuje historię Katherine Scott, która nabyła butelkę z rozpylaczem. Nie działała ona zgodnie z opisem, więc Scott wystawiła jej negatywna opinię. Mniej więcej po tygodniu znalazła w prywatnej skrzynce pocztowej wiadomość, w której zaproponowano jej 20 dolarów (dwukrotnie więcej, niż zapłaciła za towar) w zamian za usunięcie negatywnego komentarza. Kilka godzin później ponowiono ofertę. Scott odmówiła skasowania opinii – w rezultacie otrzymała kolejny list. Tym razem wycofano propozycję zwrotu pieniędzy.

Kupowanie pozytywnych komentarzy jest zabronione w sklepie Amazona (według portalu w zeszłym roku skasowano 200 milionów fałszywych recenzji). Zakazane jest także płacenie za usunięcie niepochlebnych opinii – okazuje się jednak, że mechanizm zabezpieczający dane użytkowników portalu jest nieszczelny.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto