A A A

Ziemia w roku 2045 - ciekawa wizja futurologów

23 stycznia 2015, 07:50
Inteligentne domy i wielkie zmiany w medycynie, ale także technofobie oraz wszechpotężna hiperinteligencja - tak będzie wyglądał nasz świat za 30 lat.
Ziemia w roku 2045 - ciekawa wizja futurologów

Obecne tempo rozwoju technologii informatycznych sprawia, że trudno jest przewidzieć, w jakim punkcie znajdziemy się za kilkadziesiąt lat. Nie ma jednak wątpliwości, że z każdym rokiem technologie będą coraz inteligentniejsze, a użytkownicy będą zmuszeni dotrzymać im kroku. Cyberprzestępcy z pewnością będą robili wszystko co w ich mocy, aby wykorzystać postęp w dziedzinie IT do własnych, szkodliwych celów" - powiedział Aleksander Gostiew, główny ekspert ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Roboty w każdej dziedzinie życia

W nieodległej przyszłości świat mogą zamieszkiwać miliardy ludzi oraz miliardy robotów, przy czym te ostatnie będą wykonywały niemal wszystkie ciężkie, mozolne prace. Firmy, które dziś tworzą aplikacje dla użytkowników, zajmą się rozwojem oprogramowania i części dla robotów.

Mechaniczni ludzie

W pewnym stopniu zatrą się granice między robotami a ludźmi. Na porządku dziennym będą operacje transplantologiczne przy użyciu elektronicznie sterowanych sztucznych organów, a zakładanie protez będzie rutynowym zabiegiem chirurgicznym. Nanoroboty będą wprowadzane głęboko do ciała, aby dostarczyć lekarstwa do chorych komórek lub wykonać mikrooperację. Specjalne czujniki będą monitorować stan zdrowia ludzi i przekazywać wyniki do opartej na chmurze bazy, do której dostęp będzie miał lekarz rodzinny. Wszystko to powinno prowadzić do znacznego wydłużenia długości życia.

Drukowanie 3D - szybko i tanio

Przeszłością staną się nie tylko żmudne obowiązki - zbędna będzie również produkcja niektórych dóbr. Dzięki drukarkom 3D będziemy mogli projektować i tworzyć wszystko, czego potrzebujemy, od przedmiotów użytku domowego, takich jak naczynia i ubrania, po cegły na przyszły dom.

Inteligentne domy

Ludzie będą mieszkać w inteligentnych domach, w których większość procesów służących utrzymaniu komfortu otoczenia będzie w pełni zautomatyzowana. Oprogramowanie sterujące domem będzie kontrolowało zużycie i uzupełnianie energii, wody oraz żywności. Mieszkańcy będą musieli zatroszczyć się jedynie o to, aby na ich koncie znajdowało się wystarczająco pieniędzy na pokrycie rachunków.

Hiperinteligencja

Nasze cyfrowe alter ego zostanie w pełni ukształtowane w ramach jednej globalnej infrastruktury zdolnej do samoregulacji i biorącej udział w zarządzaniu życiem na naszej planecie. Najaktywniejsi i najskuteczniejsi użytkownicy uzyskają przywileje moderatora. System będzie rozdzielał zasoby między ludźmi, zapobiegając w ten sposób konfliktom zbrojnym i innym klęskom humanitarnym.

Bez komputerów

Wprawdzie to komputer PC zapoczątkował całą rewolucję IT, jednak do 2045 r. prawdopodobnie będzie można go obejrzeć już tylko w muzeum. A dokładniej, nie będziemy już potrzebować jednego narzędzia do przetwarzania danych, do czego zasadniczo sprowadza się rola komputera. Pojawi się jeszcze szerszy wachlarz inteligentnych urządzeń i te różne gadżety będą stopniowo przejmować funkcje dzisiejszych komputerów PC. Na przykład analiza finansowa będzie przeprowadzana już nie przez księgowego na komputerze osobistym, a przez serwer kontrolowany przez odpowiednią organizację.

Technofobia

Naturalnie nie wszyscy będą zachwyceni tym nowym, wspaniałym zautomatyzowanym światem. Pojawi się wielu technofobów, którzy będą sprzeciwiać się rozwojowi inteligentnych domów, zautomatyzowanemu stylowi życia oraz robotom. Opór wobec postępu IT powstrzyma ich przed korzystaniem z inteligentnych systemów, urządzeń i maszyn dla określonych rodzajów prac i nie będą posiadać żadnej cyfrowej tożsamości.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
wojownikhaha
wojownikhaha
26 stycznia 2015, 09:37
Technifoby mnie zniszczyły. Też chcę taka pracę analityka!
ptrick
ptrick
26 stycznia 2015, 09:17
To nie jest trudne, by przewidywać takie rzeczy. Na podstawie doświadczeń w rozwoju technologii przez ostatnie 20 lat bez problemu można przewidywać jak będzie się ona rozwijać przez kolejne xx lat. To nie jest taki chaos deterministyczny, jak w przypadku z pogodą. Co do końca świata, szansa na to jest wystarczająco znikoma by ją pominąć.
avatar
~Anonim
24 stycznia 2015, 09:49
Witam! Odnośnie tematu: 1. Nie wiadomo, czy wcześniej nie nastąpi wielokrotnie zapowiadany koniec świata. 2. Prognozy pogody nie idzie przewidzieć na najbliższy tydzień, a tu naukowcy już teraz przewidują co będzie za 30 lat?:zdziwko:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto