A A A

Zmarł Ralph Baer - ojciec gier wideo

8 grudnia 2014, 07:10
W wieku 92 lat zmarł Ralph Baer, niemiecki emigrant, który w 1968 roku stworzył pierwszą na świecie konsolę telewizyjną.
Zmarł Ralph Baer - ojciec gier wideo

Baer jako pierwszy w historii wpadł na pomysł, aby wykorzystać telewizor do grania. Początkowo zasugerował, aby wyprodukować specjalny telewizor. Nie uzyskał na to zgody od swoich przełożonych. Zadecydowano, że musi to być osobne urządzenie - tak powstał prototypowy gadżet o potocznej nazwie "Brown Box".

System zaprezentowano pierwszego października 1968 roku. W zestawie można było znaleźć joystick, w tym wydaniu swoistego protoplastę joypadów, a także pistolet light  gun. Brown Box miał 4 zainstalowane gry - football, gun games (gry wykorzystujące pistolet), volleyball oraz ping-pong (patent potem skopiowany przez Ponga autorstwa Atari).

Prototypowy Brown Box został przekuty na produkt sprzedawany w sklepach. Jego produkcją zajęła się firma Magnavox, wypuszczając na rynek w marcu 1972 roku Odyssey Magnavox - pierwszą komercyjną konsolę w historii.

Pierwszy test Brown Box

Baer w 2006 roku otrzymał National Medal of Technology od prezydenta George'a W. Busha. Dwa lata później, za swoje zasługi dla branży gier, otrzymał Pioneer Award podczas gali Game Developers' Choice Awards.

Odyssey Magnavox


PC Format
Tagi: gry, konsole
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto