A A A

Zmarł Ryszard Sobkowski

15 października 2007, 20:40
Zmarł Ryszard Sobkowski

12 października 2007 r. zmarł Ryszard Sobkowski, jeden z najlepszych dziennikarzy komputerowych. Napisał tysiące artykułów o komputerach, procesorach, chipsetach, magistralach, dyskach, pamięciach, systemach. Każdy, kto interesuje się komputerami, musiał czytać artykuły Rysia, niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę.

Rysiek potrafiłby napisać artykuł na każdy temat, komputery jednak były jego pasją i w tym zakresie miał wiedzę ogromną. Ja najlepiej lubiłam jego artykuły przekrojowe, takie, w których przedstawiał historię jakiejś technologii, analizował zalety i wady nowych rozwiązań w odniesieniu do wcześniejszych lub konkurencyjnych. Kawał solidnej wiedzy, zaserwowanej inteligentnie, przystępnie, ze swadą. Miał niesamowity dar przekazywania tego, co wiedział. Byłby świetnym nauczycielem.


Ryszard Sobkowski

Pracowałam z Ryszardem 8 lat. Razem tworzyliśmy ENTERA w latach 1997-2004. To były bardzo dobre czasy, dla czasopisma i dla nas. Stanowiliśmy świetny zespół: profesjonalny, lojalny, wzajemnie dla siebie życzliwy, pełen pasji i entuzjazmu, i wiary, że zawojujemy rynek. Rysiek był jednym z filarów tego zespołu. Tworzył dział Technologie, z założenia niezbyt obszerny. Ryszard zawsze uznawał, że przydzielam mu w ramówce ENTERA stanowczo za mało miejsca na te jego procesory, chipsety, płyty główne, pamięci. Oczywiście nigdy nie mieścił się z gotowymi artykułami na zaplanowanej powierzchni. Cierpiał strasznie, jak trzeba było skracać tekst. "Ty wycinaj. Ja uważam, że wszystko tam jest potrzebne. Mógłbym napisać 3 razy tyle na ten temat." - mówił. I przekonywał mnie na przykład do zmniejszenia lub wyrzucenia ilustracji, uznając je za marnotrawienie miejsca. Uważał, że dwustronicowy artykuł na temat najnowszego procesora to minimum i że tak naprawdę powinno się temu poświęcić 4-5 stron.

Spotkałam Rysia wiosną tego roku. Odszedł z ENTERA i zaczął pracować w portalu pclab.pl u Pawła Pilarczyka. Wyglądał na zadowolonego. I był zadowolony. Artykuły do Internetu nie miały przydzielonej objętości. W końcu nikt mu tekstów nie skracał, nikt go nie ograniczał. O swoich ukochanych komputerach, procesorach, chipsetach, pamięciach i magistralach mógł pisać tyle, ile chciał i uznał za potrzebne.

Właśnie przejrzałam kilka jego artykułów na pclab.pl. Świetne. Wielka szkoda, że nowe już nie powstaną.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
koziolek
opera
19 października 2007, 20:46
Re: Artykuły @PC Format...
Z tego co wiem, to popełnił jakieś teksty dla NEXTA. Nie znam tytułów, a bezpośrednio autor nie widnieje przy artykule, ale wiem, że jakieś są.
zgłoś do moderacji »
avatar
andsze1
opera
17 października 2007, 20:58
Najlepsi zawsze odchodzą za szybko...
Przykro. Edukację komputerową zaczynałem od Bajtka i Komputera. Potem był Enter i PC World Komputer. W Enterze podobały mi się właśnie artykuły Ryszarda Sobkowskiego o sprzęcie (o czym kiedyś pisałem na Forum). Ot, takie skrzywienie zawodowe :-) Liczyłem nawet na Jego artykuły w PC Format. No cóż...
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto