A A A

Zmarł twórca „kopiuj-wklej"

20 lutego 2020, 15:30
Larry Tesler, programista, który cały skomputeryzowany świat uratował przed koniecznością żmudnego przepisywania tekstów, odszedł w wieku 74 lat.
Zmarł twórca „kopiuj-wklej

Larry Tesler opracował m.in. polecenia kopiuj-wklej oraz znajdź-zastąp. Pracował dla takich koncernów jak Xerox PARC, Apple, Amazon i Yahoo! Zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat.

Tesler pracował w Xerox PARC przy tworzeniu Gypsy – pierwszego procesora tekstu, który wykorzystywał mysz i graficzny interfejs użytkownika. Zajmował się także Smalltalkiem – pierwszym dynamicznym obiektowym językiem programowania. Pracując dla Xeroxa, Tesler opracował polecenia ctrl+x, ctrl+c i ctrl+v. Zaimplementowano te komendy do wczesnego komputera Apple'a – o nazwie Lisa – który miał możliwość kopiowania, wklejania i wycinania już w 1983 r. O funkcje te uzupełniono także oryginalnego Macintosha.

Późniejszy świat nie wyobrażał już sobie maszyn bez ułatwień opracowanych przez Teslera. Jednak komendy pozwalające na kopiowanie i wklejanie to tylko wybrane z licznych jego dokonań. Tesler jest także ikoną wczesnego programowania. Miał swój udział w wielu innowacyjnych projektach.

Jedną z najbardziej znanych aktywności Teslera było przekonywanie do nieużywania modów do systemów komputerowych. Głosił ten postulat z ogromnym zaangażowaniem – jego strona internetowa nosiła nazwę nomodes.com, konto na Twitterze @nomodes, także tablica rejestracyjna jego wozu to No Modes.

Według stwierdzenia Muzeum Historii Informatyki Doliny Krzemowej Larry Tesler „połączył szkolenia z zakresu informatyki z wizją kontrkultury, w której komputery powinny być dla wszystkich".

fot. Xerox Twitter

 


Paula Jeziorska
Tagi: wydarzenia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto