A A A

Zniżki za wolne łącze do internetu

28 listopada 2021, 15:20
Niemcy wprowadzą nowe zapisy w prawie telekomunikacyjnym.
Zniżki za wolne łącze do internetu

10 procent w dół i zniżka

W nowelizacji niemieckiego prawa telekomunikacyjnego znajdzie się przepis o obowiązkowych zniżkach dla osób korzystających z łączy do internetu. Dostawca ma być zmuszony do obniżenia rachunku za usługę w sytuacji, gdy klient stwierdzi zbyt małą prędkość łącza.

W projekcie nowej ustawy znajdują się zapisy o możliwości przetestowania szybkości internetu przez użytkownika, a jeżeli stwierdzi on duże odchylenie od wartości deklarowanej przez operatora, będzie mógł domagać się obniżenia rachunków. Rabat ma być proporcjonalny do zmierzonej odchyłki.

Do testowania będzie służyła oficjalna aplikacja niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci. Konieczne będzie wykonanie 20 testów w ciągu 2 dni (po 10 każdego dnia). Dzięki temu pomiary wykażą faktyczną zmianę prędkości łącza, a nie jej chwilowy spadek.

Rachunki mają być obniżane w przypadku, gdy prędkość łącza będzie niższa niż 90 proc. deklarowanej w umowie wartości.

Niemieckie instytucje ochrony praw konsumentów twierdzą, że w ich kraju znaczne różnice między faktyczną a deklarowaną prędkością internetu pojawiają się w przypadku około połowy zawieranych umów.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie do końca 2021 roku.

fot. Pixabay


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto