A A A

Zobacz jak często Polacy kradną oprogramowanie

8 października 2010, 09:18
Zobacz jak często Polacy kradną oprogramowanie

W wyniku przeszukania przeprowadzonego w siedzibie firmy architektonicznej z Białegostoku funkcjonariusze Policji zabezpieczyli 12 komputerów z nielegalnym oprogramowaniem, w tym takich producentów jak Adobe, Autodesk i Microsoft.

Według wstępnych szacunków wartość nielegalnego oprogramowania wynosi ponad 350.000 zł. Jeśli szacunki się potwierdzą, pokrzywdzeni producenci będą mogli domagać się odszkodowania w wysokości ponad miliona złotych.

Z badania skali piractwa komputerowego na świecie, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance przez IDC, niezależną firmę badawczą monitorującą rynek IT, wynika że w 2009 roku aż 54% używanych w Polsce programów komputerowych było nielegalnego pochodzenia. Wśród 27 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła 5 miejsce od końca. Krajami o wyższej skali piractwa są w Unii Europejskiej jedynie: Łotwa 56%, Grecja 58%, Rumunia 65% oraz Bułgaria 67%. Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.

Business Software Alliance aktualnie prowadzi kampanię informacyjną w internecie mającą na celu zwrócenie uwagi pracowników na problem korzystania przez pracodawców z nielegalnego oprogramowania. Głównym elementem kampanii jest film nawiązujący do problemu piractwa komputerowego w polskich firmach i jego etycznego aspektu. Oprócz strony internetowej BSA film jest pokazywany w kilku najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. BSA uruchomiło także infolinię pod numerem 801 480 000, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki piractwa komputerowego w firmach.

Foto: stock.xchng / julosstock


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

LinkedIn czyta dane ze schowka
7 lipca 2020
Nowa funkcja w systemie iOS 14 wykryła, że LinkedIn kopiuje dane ze schowka. Microsoft, do którego należy serwis, twierdzi, że to błąd.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto