A A A

#dajżekompa i pomóż dzieciom w nauce

17 kwietnia 2020, 14:35
W związku z pandemią koronawirusa szkoły prowadzą naukę online. Jednak nie każdy uczeń i nauczyciel ma dostęp do komputera.
#dajżekompa i pomóż dzieciom w nauce

25% dzieci musi dzielić się sprzętem z członkiem rodziny.

Brak odpowiedniego sprzętu do nauki jest powszechnym problemem. Według danych Centrum Cyfrowego co czwarte dziecko w Polsce musi współdzielić komputer z innymi domownikami. Wielu uczniów nie ma sprzętu w ogóle. W Krakowie zrodził się pomysł zaradzenia tej sytuacji.

 

#DajżeKompa

Krakowskie firmy postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce. Przedsiębiorstwa wspierane przez Urząd Miasta Krakowa i Fundację Poland Business Run rozpoczęły inicjatywę, w której każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy.

Powstała strona internetowa www.dajzekompa.pl, na której można zgłosić sprzęt do oddania, jak również zapotrzebowanie na niego. Logistykę zapewnia InPost, firma z krakowskimi korzeniami.

 

Chcieć to móc

Projekt przeszedł z fazy koncepcji do realizacji raptem w kilkanaście dni. Stało się tak dzięki zaangażowaniu ludzi z firm BKode, Fixit, SSW Solutions, InPost, TalentAlpha oraz wielkiemu wsparciu Urzędu Miasta Krakowa, szczególnie wydziału edukacji i pełnomocnika prezydenta miasta ds. transformacji cyfrowej. Największy wpływ na rozwój akcji miała natomiast Fundacja Poland Business Run.

Głównymi bohaterami projektu są jednak osoby, które zdecydowały się oddać swoje urządzenia.

 

Jak to działa?

Na ten szczytny cel przekazać można zarówno komputery stacjonarne, laptopy, tablety, jak i akcesoria: monitory, klawiatury, myszki, kamerki, zestawy słuchawkowe oraz inne działające sprzęty, które umożliwią podłączenie się do sieci oraz kontakt z nauczycielami. Na stronie www.dajzekompa.pl opisane są minimalne wymagania. Nie są wygórowane – sprzęt musi działać i być w stanie obsłużyć podstawowe programy.

Zebrane urządzenia trafią do osób najbardziej potrzebujących z krakowskich szkół publicznych. Rodzice i opiekunowie dzieci, a także nauczyciele mogą zgłaszać potrzebę przez stronę internetową. Listę zweryfikuje Fundacja Poland Business Run w ścisłej współpracy z dyrektorami szkół.

W Krakowie uczy się ponad 130 tys. dzieci. Zapotrzebowanie na sprzęt wspomagający zdalne prowadzenie lekcji jest więc ogromne, nawet jeśli tylko odsetek uczniów i nauczycieli jest w trudnej sytuacji.

Przygotowany i zdezynfekowany sprzęt trafi do potrzebujących, a organizatorzy zajmą się wszystkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi. Więcej informacji na stronie www.dajzekompa.pl, na profilu Facebook @DajzeKompa oraz wydarzeniu Dajże Kompa Kraków.

fot. materiały prasowe


Paula Jeziorska
Tagi: wydarzenia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nowe funkcje Teams
9 lipca 2020
Użytkownicy wkrótce będą mogli skorzystać z wielu udoskonaleń platformy komunikacyjnej.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto