A A A

iPhone gromadzi dane użytkownika bez jego zgody

5 grudnia 2019, 13:30
Użytkownicy iPhone’a 11 Pro zorientowali się, że telefon gromadzi dane bez ich zgody. Czyżby czekała nas kolejna afera związana z naruszeniem prywatności?
iPhone gromadzi dane użytkownika bez jego zgody

Jednym z ważnych elementów iOS-a 13 były poszerzone ustawienia dotyczące prywatności. Użytkownicy smartfona Apple'a odkryli jednak, że telefon gromadzi ich dane nawet bez wyrażenia zgody na to. Trudno na razie ocenić, czy jest to kwestia przeoczenia czy celowych działań firmy – tym niemniej powinno budzić niepokój.

W serwisie Youtube pojawił się materiał, który pokazuje, że telefon wysyła dane dotyczące lokalizacji użytkownika nawet w przypadku, gdy wyłączymy tę opcję dla wszystkich aplikacji. Przy części z nich wciąż pojawia się piktogram oznaczający transmisję danych. Co ciekawe, Brian Krebs, który odkrył problem, prywatnie kontaktował się w tej sprawie z firmą już 13 listopada br.

Producent odpowiedział, że sytuacja dotyczy wyłącznie paru usług systemowych, które nie mają w ustawieniach odpowiednich opcji, a wysyłane dane nie zagrażają bezpieczeństwu. Trudno wątpić w złe intencje Apple'a, ale wygląda to co najmniej niepokojąco – zwłaszcza że producent kilka miesięcy wcześniej zadeklarował poszerzenie ustawień mające na celu lepszą ochronę prywatności użytkowników. Okazuje się tymczasem, że pewne rzeczy wciąż są poza ich kontrolą.

fot. Apple


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto