A A A

"Ta informacja wkrótce ulegnie zniszczeniu"

23 lipca 2009, 15:20
Cytat z filmu fantastyczno-naukowego? Nie, realna rzeczywistość. Dzięki opracowanemu przez studentów Uniwersytetu Waszyngtońskiego systemowi Vanish możesz przygotować dowolną informację w sposób, który bezpowrotnie ją wymaże w ściśle określonym czasie.
"Ta informacja wkrótce ulegnie zniszczeniu"

System Vanish pozwala przyporządkować dowolnym informacjom swego rodzaju "okres trwałości". Użytkownik Vanish może np. tak przygotować list elektroniczny, by jego treść uległa bezpowrotnemu zamazaniu po upłynięciu ściśle określonego czasu. Co ważne, nie ma znaczenia, czy informacja po opublikowaniu przez autora była zwielokrotniana, kopiowana, czy nawet chroniona w zestawach backupowych. Nie ma też znaczenia, gdzie na świecie jest ona przechowywana, ani w jakiej formie. Każdy zwielokrotniony egzemplarz wygenerowanej poprzez Vanish informacji ulegnie zamazaniu po upływie ustawionego przez autora listu terminu ważności.

Za pomocą systemu Vanish można chronić dowolne dane cyfrowe, nie tylko tekst, e-maile czy wiadomości SMS, ale także zdjęcia, filmy itp. Rozwiązanie to, podobnie jak wszelkie cyfrowe metody ochronne, jest jednak podatne na "analogową" lukę... Adresat spreparowanej Vanishem wiadomości podczas jej odczytywania i przed wygaśnięciem terminu ważności może ją po prostu... przepisać na kartce, a obraz – sfotografować.

Niemniej Vanish może ułatwić pozbycie się danych, nad którymi poprzez wielokrotne powielanie i zautomatyzowane kopiowanie treści pomiędzy różnymi serwerami w sieci utraciliśmy jakąkolwiek kontrolę. Korzystanie z Vanish jest bardzo proste – wystarczy opracowana przez naukowców wtyczka do przeglądarki Firefox.

Źródło: University of Washington


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Apple będzie dbać o nasze zdrowie
26 maja 2020
Prawdopodobnie firma chce w nowych słuchawkach AirPods wykorzystać czujniki światła do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto