A A A

Nic straconego

PC Format 12/2008
Dostęp do Gadu-Gadu uzyskujesz przez podanie osobistego hasła. Co zrobić, gdy je zapomnisz, a adres e-mailowy podany podczas rejestracji jest nieaktualny? Pokazujemy, jak mając dostęp do komputera, odzyskać hasło, a także przywrócić skasowane archiwum rozmów.

Jak szyfruje Gadu-Gadu

Komunikator Gadu-Gadu przechowuje hasło w pliku konfiguracyjnym o nazwie config.dat Dostęp do pliku możesz uzyskać, otwierając katalog C:/Documents and Settings/nazwa.użytkownika/Gadu-Gadu/nazwa.użytkownika. Sam sposób szyfrowania hasła przez komunikator jest bardzo prosty. Algorytm koduje każdy znak hasła w postaci dwóch wielkich liter. Na przykład zakodowane siedmioliterowe hasło liczy 14 znaków. Zasada opiera się na przypisaniu do litery poszczególnej cyfry. Przykładowo pierwsza litera z pary zwiększa się o 1, np. A=1, B=2, C=3 i ostatnia P=15. Druga litera (również z zakresu od A do P) zwiększa wartość o 16, i tak np. A=0, B=16, C=32, a P=240. Sumując wartość liczbową pierwszej i drugiej litery, otrzymasz wartość znaku w tablicy ASCII. Kryjący się pod liczbą znak to cyfra lub litera odkodowanego hasła. Zaszyfrowane hasło znajdziesz w pliku config.dat.

Dokładną instrukcję ręcznego łamania haseł znajdziesz na stronie www.free.of.pl/a/atnlubin/gg.txt. Plik tekstowy możesz otworzyć w Notatniku.

Warunkiem odzyskania hasła dostępu do swojego numeru w sieci GG jest posiadanie aktywnego adresu e-mailowego, który podałeś podczas rejestracji. W takim przypadku hasło zostanie wysłane na każde twoje żądanie. Gorzej sytuacja wygląda, gdy rejestrując numer GG, miałeś inny adres lub podałeś go błędnie. Co wtedy?

Istnieje kilka możliwości odkodowania zaszyfrowanego w plikach konfiguracyjnych komunikatora Gadu-Gadu hasła. Sposoby te pokazujemy w artykule. Przy okazji odzyskiwania hasła dowiesz się, jak przywrócić usunięte archiwum korespondencji. Wystarczy specjalizowane narzędzie, aby po chwili ponownie zobaczyć teksty skasowanych rozmów.

Obu opisywanych metod można także użyć do sprawdzenia hasła lub archiwum rozmów domownika czy innego użytkownika komputera. Warunkiem jest chwilowy chociażby dostęp do peceta, na którym chcemy wykonać daną czynność. Wykorzystanie prezentowanych wskazówek w tym celu nie jest zgodne z kodeksem etycznym, dlatego lepiej wykonywać je na wyraźną prośbę o pomoc.

Odzyskiwanie hasła w Gadu-Reader

Do odzyskiwania hasła z pliku config.dat możesz użyć kilku programów. W naszym przykładzie zaproponujemy dwa: GG Tools i Gadu-Reader. Za pomocą tego pierwszego przywrócisz także skasowane archiwum rozmów. Jak to zrobić, przeczytasz w warsztacie „Jak odzyskać hasło i korespondencję w GG Tools”.


Otwórz stronę http://dutkiewicz.mail.waw.pl i pobierz program Gadu-Reader 1.0. Odszukaj na pulpicie ikonę GaduReader i kliknij ją. Aplikacji nie trzeba instalować. Na ekranie zobaczysz główne okno programu.


Program jest bardzo prosty w obsłudze. Z listy (patrz obrazek) wybierz dysk twardy, który chcesz przeskanować w poszukiwaniu haseł. Standardowo Gadu-Gadu przetrzymuje plik konfiguracyjny na dysku C:.


Aby rozpocząć przeszukiwanie zasobów pod kątem istnienia plików konfiguracyjnych GG, kliknij przycisk Skanuj. Po chwili w oknie Gadu-Reader zobaczysz wyniki skanowania. Obok numerów wykorzystywanych na danym komputerze zostaną wyświetlone rozkodowane hasła.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto