A A A

Nie daj się podglądać

PC Format 5/2017
Wiele firm działających w internecie zna twoje nawyki, odwiedzane strony, ulubione produkty i marki. Co gorsza, wszystkie te informacje gromadzą bez twojej wiedzy. Jak można temu zaradzić?  Grzegorz Kubera


Firmy gromadzące dane na twój temat mogą z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, co chcesz kupić. Będą wyświetlać ci odpowiednie reklamy, wiedzą, kiedy masz urodziny, a nawet będą w stanie wywnioskować, że twoja córka czy siostra jest w ciąży – wystarczy, że przeanalizują historię zachowań w sieci. Badacze z Pew Research Center przeprowadzili ankietę wśród kilkuset amerykańskich konsumentów i okazało się, że 64 proc. z nich obawia się, że firmy mają wgląd w ich prywatne dane i że wcześniej czy później niektóre z poufnych informacji wyciekną do sieci. Aby zwiększyć swoją prywatność, można zacząć od zaklejania taśmą kamery internetowej w laptopie. Kolejne zmiany należy przeprowadzić w przeglądarce internetowej.

Rozszerzenia poprawiające bezpieczeństwo

Disconnect.me
Dodatek Disconnect.me dostępny jest w wersjach dla przeglądarek Firefox, Chrome i IE, a jego zadaniem jest blokowanie ciasteczek firm trzecich, które śledzą twoją aktywność w internecie. Dodatkowo Disconnect blokuje śledzenie i historię przeglądania w serwisach społecznościowych.
https://disconnect.me

HTTPS Everywhere
Rozszerzenie dostępne w wersjach dla Firefoksa i Chrome’a wymusza korzystanie z szyfrowanego połączenia https. Strony, które stosują protokół https, szyfrują dane pomiędzy przeglądarką a daną witryną, przez co cyberprzestępcy mają o wiele trudniejsze zadanie, jeśli chcą je przechwycić. Dodatek ten wymusza korzystanie z https nawet na stronach, które domyślnie uruchamiają się w standardzie http. Niestety rozszerzenie nie będzie działać na wszystkich witrynach.
www.eff.org/https-everywhere

Jak zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo?


Używaj wyszukiwarki DuckDuckGo.com, która nie tylko jest funkcjonalna, ale i nie szpieguje uzytkownika, nie zbiera oraz nie udostępnia nikomu danych na twój temat.


Korzystasz z Gmaila lub Facebooka? Po sesji online wyloguj się – firmy, które monitorują twoje pliki cookies, będą miały wówczas o wiele trudniejsze zadanie, chcąc śledzić cię w internecie.


Korzystaj z VPN-ów takich jak np. Private Internet Access lub TorGuard. Usługi te pozwalają – mówiąc w skrócie – maskować twój ruch w internecie. Twój prawdziwy adres IP jest ukrywany, a aktywność online jest nie do rozszyfrowania dla dostawców internetu czy nawet rządów poszczególnych państw. VPN to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli obawiasz się, że możesz być podsłuchiwany czy podglądany w sieci.


Chcesz mieć pewność, że twoja poczta jest w pełni bezpieczna? Zacznij korzystać z ProtonMail.com/pl. To bezpieczna skrzynka z siedzibą w Szwajcarii, wykorzystująca szyfrowanie i zapewniająca użytkownikom prywatność. Za darmo otrzymasz powierzchnię 500 MB.


Nie korzystaj z darmowych i publicznych sieci Wi-Fi. Zamiast tego włączaj 3G/4G w telefonie i w ten sposób przeglądaj internet. Jeśli nie możesz uaktywnić 3G/4G na komputerze, zrób hotspota ze smartfona i podłącz komputer do niego. Bezpłatne i publiczne sieci Wi-Fi są bardzo wygodne w obsłudze, ale są też niezabezpieczone, a przestępcy czekają na potencjalne ofiary, które mają niezabezpieczony sprzęt.


Wszędzie, gdzie to możliwe, wybieraj logowanie dwuetapowe. Kiedy wprowadzisz hasło, będziesz musiał podać jeszcze kod otrzymany SMS-em. Z jednej strony jest to mniej wygodne, ale z drugiej – o wiele bezpieczniejsze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Sąd blokuje blokadę
21 września 2020
Komunikator WeChat nadal może być używany w Stanach Zjednoczonych.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto