A A A

Nie daj się podglądać

PC Format 5/2017
Wiele firm działających w internecie zna twoje nawyki, odwiedzane strony, ulubione produkty i marki. Co gorsza, wszystkie te informacje gromadzą bez twojej wiedzy. Jak można temu zaradzić?  Grzegorz Kubera


Firmy gromadzące dane na twój temat mogą z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, co chcesz kupić. Będą wyświetlać ci odpowiednie reklamy, wiedzą, kiedy masz urodziny, a nawet będą w stanie wywnioskować, że twoja córka czy siostra jest w ciąży – wystarczy, że przeanalizują historię zachowań w sieci. Badacze z Pew Research Center przeprowadzili ankietę wśród kilkuset amerykańskich konsumentów i okazało się, że 64 proc. z nich obawia się, że firmy mają wgląd w ich prywatne dane i że wcześniej czy później niektóre z poufnych informacji wyciekną do sieci. Aby zwiększyć swoją prywatność, można zacząć od zaklejania taśmą kamery internetowej w laptopie. Kolejne zmiany należy przeprowadzić w przeglądarce internetowej.

Rozszerzenia poprawiające bezpieczeństwo

Disconnect.me
Dodatek Disconnect.me dostępny jest w wersjach dla przeglądarek Firefox, Chrome i IE, a jego zadaniem jest blokowanie ciasteczek firm trzecich, które śledzą twoją aktywność w internecie. Dodatkowo Disconnect blokuje śledzenie i historię przeglądania w serwisach społecznościowych.
https://disconnect.me

HTTPS Everywhere
Rozszerzenie dostępne w wersjach dla Firefoksa i Chrome’a wymusza korzystanie z szyfrowanego połączenia https. Strony, które stosują protokół https, szyfrują dane pomiędzy przeglądarką a daną witryną, przez co cyberprzestępcy mają o wiele trudniejsze zadanie, jeśli chcą je przechwycić. Dodatek ten wymusza korzystanie z https nawet na stronach, które domyślnie uruchamiają się w standardzie http. Niestety rozszerzenie nie będzie działać na wszystkich witrynach.
www.eff.org/https-everywhere

Jak zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo?


Używaj wyszukiwarki DuckDuckGo.com, która nie tylko jest funkcjonalna, ale i nie szpieguje uzytkownika, nie zbiera oraz nie udostępnia nikomu danych na twój temat.


Korzystasz z Gmaila lub Facebooka? Po sesji online wyloguj się – firmy, które monitorują twoje pliki cookies, będą miały wówczas o wiele trudniejsze zadanie, chcąc śledzić cię w internecie.


Korzystaj z VPN-ów takich jak np. Private Internet Access lub TorGuard. Usługi te pozwalają – mówiąc w skrócie – maskować twój ruch w internecie. Twój prawdziwy adres IP jest ukrywany, a aktywność online jest nie do rozszyfrowania dla dostawców internetu czy nawet rządów poszczególnych państw. VPN to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli obawiasz się, że możesz być podsłuchiwany czy podglądany w sieci.


Chcesz mieć pewność, że twoja poczta jest w pełni bezpieczna? Zacznij korzystać z ProtonMail.com/pl. To bezpieczna skrzynka z siedzibą w Szwajcarii, wykorzystująca szyfrowanie i zapewniająca użytkownikom prywatność. Za darmo otrzymasz powierzchnię 500 MB.


Nie korzystaj z darmowych i publicznych sieci Wi-Fi. Zamiast tego włączaj 3G/4G w telefonie i w ten sposób przeglądaj internet. Jeśli nie możesz uaktywnić 3G/4G na komputerze, zrób hotspota ze smartfona i podłącz komputer do niego. Bezpłatne i publiczne sieci Wi-Fi są bardzo wygodne w obsłudze, ale są też niezabezpieczone, a przestępcy czekają na potencjalne ofiary, które mają niezabezpieczony sprzęt.


Wszędzie, gdzie to możliwe, wybieraj logowanie dwuetapowe. Kiedy wprowadzisz hasło, będziesz musiał podać jeszcze kod otrzymany SMS-em. Z jednej strony jest to mniej wygodne, ale z drugiej – o wiele bezpieczniejsze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto