A A A

Nie daj się podglądać

PC Format 5/2017
Wiele firm działających w internecie zna twoje nawyki, odwiedzane strony, ulubione produkty i marki. Co gorsza, wszystkie te informacje gromadzą bez twojej wiedzy. Jak można temu zaradzić?  Grzegorz Kubera

Zmiana ustawień w prze   glądarce Google Chrome


Aby poprawić prywatność w Chromie, otwórz sekcję Ustawienia. Teraz kliknij przycisk Zaloguj się w Chrome. Po zalogowaniu się (trzeba podać dane do Gmaila) pojawi się przycisk Zaawansowane ustawienia synchronizacji.... Kliknij go – wyświetli się okienko zawierające listę różnych funkcji. W sekcji Opcje szyfrowania wybierz Szyfruj wszystkie synchronizowane dane za pomocą hasła synchronizacji i podaj swoje hasło. Ta funkcja działa jak mechanizm „podwójne go hasła”. Jeśli złośliwy kod zdobędzie w jakiś sposób twój login i hasło do jakiegoś konta online, nie będzie w stanie zsynchronizować go z historią przeglądania, zakładkami czy danymi logowania, bo nie będzie znać dodatkowego hasła zabezpieczającego. Hakerzy nie będą więc w stanie automatycznie wypełnić twojego loginu w poczcie e-mail lub innym koncie online, nawet jeśli zechcą skorzystać z Chrome’a.


Na dole sekcji Ustawienia w Chromie kliknij łącze Pokaż ustawienia zaawansowane. Odsłonią się kolejne funkcje, w tym cała sekcja o nazwie Prywatność. Zaznacz tutaj pole Wysyłaj żądanie „Bez śledzenia” podczas przeglądania. Zwiększy to twoją anonimowość podczas przeglądania internetu. Dodatkowo w sekcji Prywatność możesz jeszcze otworzyć Ustawienia treści.... W nowo otwartym okienku, w sekcji Pliki cookie, zaznacz Zachowuj dane lokalne tylko do zamknięcia przeglądarki, a także Blokuj pliki cookie i dane z witryn innych firm. Dzięki temu reklamodawcy i cyberprzestępcy nie będą mogli cię śledzić w internecie.


Dodatkowo możesz jeszcze zaznaczyć Nie zezwalaj na wykonywanie kodu JavaScript w żadnej witrynie. Podniesie to bezpieczeństwo, ale jeśli często korzystasz ze stron działających w oparciu o JavaScript, mogą one stracić na swojej funkcjonalności. Przetestuj więc tę zmianę i przekonaj się, czy możesz pracować z wyłączonym JavaScriptem.


Możesz też zaznaczyć Nie zezwalaj żadnej stronie na rejestrowanie mojej fizycznej lokalizacji, a także Nie zezwalaj stronom na dostęp do mikrofonu oraz Nie zezwalaj stronom na dostęp do kamery. Na koniec zaznacz jeszcze Nie zezwalaj żadnym witrynom na automatyczne pobieranie wielu plików, a także – już w ogólnych ustawieniach przeglądarki – włącz funkcję Pytaj przed pobraniem, gdzie zapisać każdy plik. To także poprawi twoje bezpieczeństwo.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Składany telefon Nokii
29 stycznia 2020
Nokia zaprezentuje cztery nowe modele telefonów w czasie tegorocznego Mobile World Congress, który odbędzie się pod koniec lutego w Barcelonie.

Nowa apka Byte zyskuje na popularności
29 stycznia 2020
Po tym, jak aplikacja Vine została przejęta przez Twittera i zmieniła swój sposób działania, zapotrzebowanie na tego typu narzędzie znów...


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto