A A A

Nie tylko do gier

PC Format 11/2011
Przyjęło się, że konsole do gier to zabawki. Tymczasem za pomocą kontrolera Microsoft Kinect, przeznaczonego do konsoli Xbox360, możliwe jest wykonywanie działań zupełnie poważnych. Pasjonatom komputerowych animacji urządzenie to pozwala zaoszczędzić duże kwoty i realizować interesujące projekty naukowe. DARIUSZ HAŁAS, SEBASTIAN KRĘZEL

Komputerowi zapaleńcy od momentu pojawienia się Kinecta na rynku dostrzegli jego olbrzymi potencjał. Urządzenie to może być np. wykorzystywane jako domowy system motion capture (ang. przechwytywanie ruchu). Odpowiednie programy oraz sterowniki można już znaleźć w internecie. A nie jest to jedyne nieszablonowe zastosowanie tego kontrolera.

Kwestię nietypowego użycia Kinecta ułatwił sam Microsoft, publikując SDK (Software Development Kit). Pakiet SDK Kinect for Windows, udostępniony w połowie czerwca 2011, powstał właśnie z myślą o środowiskach naukowych, akademickich, a także pasjonatach technologii.

Bezpłatne oprogramowanie

Dobra wiadomość jest taka, że SDK Kinect for Windows jest oferowany bezpłatnie. Można go zainstalować w systemie Windows 7 (dostępne są wersje 32- i 64-bitowe). Szczegóły dotyczące wymagań oraz sam pakiet jest dostępny na witrynie http://research.microsoft.com/kinectsdk.

W skład pakietu SDK Kinect for Windows wchodzą sterowniki, interfejsy API udostępniające strumienie nieprzetworzonych danych z sensorów kontrolera, przykłady kodu, interfejsy użytkownika oraz szczegółowa dokumentacja. Pakiet jest przeznaczony dla deweloperów tworzących aplikacje w językach C++, C# lub Visual Basic. Oczywiście preferowanym środowiskiem programistycznym jest Visual Studio 2010 (dostępna jest bezpłatna wersja Visual Studio 2010 Express www.microsoft.com/visualstudio/en-us/products/2010-editions/express). Warto dodać, że udostępniony pakiet pozwala rejestrować dane nie tylko pochodzące z kamer i czujników ruchu Kinecta. Możliwe jest również przetwarzanie dźwięku z tłumieniem szumów i eliminacją echa, identyfikacja źródła dźwięku czy rozpoznawanie mowy.

Motion Capture

Czy zastanawiałeś się, jak jest uzyskiwana realistyczna animacja ruchów postaci we współczesnych grach 3D i filmach wykorzystujących komputerową animację? Otrzymywanie tak doskonałych efektów przy użyciu bardzo dobrej grupy animatorów jest bardzo czasochłonne. W efekcie stworzenie filmu animowanego zajmowałoby bardzo dużo czasu, co przełożyłoby się na ogromne koszty, a efekt końcowy i tak nie zawsze byłby zadowalający. Opracowano więc systemy przechwytywania ruchów ludzi i zwierząt w przestrzeni 3D, które określa się jako systemy Motion capture (potocznie Mocap). Otrzymywane informacje przenoszone są do komputera i konwertowane na dane rozpoznawane przez programy do animacji 3D. Oczywiście taki zestaw jest niezwykle kosztowny. W jego skład wchodzą co najmniej 4 profesjonalne kamery (w bardziej rozbudowanych systemach jest ich więcej) z odpowiednimi statywami oraz specjalnie zaprojektowany strój. Nie można też zapominać o drogim oprogramowaniu, które potrafi analizować w czasie rzeczywistym otrzymywane filmy, a następnie konwertować je do cyfrowej postaci rozpoznawalnej przez oprogramowanie do animacji 3D. Na koniec niezbędne jest wynajęcie hali, w której będzie rejestrowana sesja.

Dla lepszego zobrazowania kosztów skorzystania z systemu Mocap należy podać, że jednodniowa sesja to wydatek rzędu 4000 zł. Przy czym trzy godziny zajmują przygotowania sprzętu oraz aktora, pozostałe pięć godzin pozostaje na animację.

Domowe Hollywood

Indywidualni graficy lub małe, niezależne studia graficzne pracujące nad nowymi grami lub animacjami 3D z chęcią skorzystają z możliwości kontrolera Kinect. Jednak sam kontroler nie wystarczy do wykorzystania go jako systemu Mocap. Przede wszystkim potrzebny jest dodatkowy zasilacz, dołączany do indywidualnie kupowanych kontrolerów Kinect (nie ma go w pakiecie z konsolą i Kinectem). Taki zasilacz można kupić też na Allegro, a jego koszt to około 50 zł. Zasilacz ten poza zasilaniem kontrolera, jest także specjalną przejściówką zakończoną z jednej strony wejściem przeznaczonym do podłączania Kinecta, z drugiej strony standardowym złączem USB.

Drugim niezwykle istotnym elementem są sterowniki oraz oprogramowanie nadzorujące pracę Kinecta. Tutaj do wyboru mamy dwa gotowe pakiety – Brekel Kinect i iPi Desktop Motion Capture. Pierwszy jest pakietem dostępnym za darmo, za drugi natomiast należy zapłacić. Na szczęście jego cena jest do zaakceptowania nawet przez indywidualnych grafików (około 1600 zł w wersji podstawowej).

Za pomocą tych programów możliwe jest rejestrowanie ruchów poruszającej się postaci. Uzyskaną animację można wyeksportować do jednego z popularnych programów do grafiki 3D (MotionBuilder, 3DS Max, czy nawet Blender). Pojawia się też coraz więcej zapowiedzi odpowiednich pluginów, dzięki którym będzie można wykorzystać kontroler Kinect także w innych aplikacjach.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto