A A A

Nie tylko obraz

PC Format 7/2009
Nowoczesne telewizory, debiutujące na rynku, zapewniają nie tylko świetną jakość obrazu, ale też funkcje samodzielnego odtwarzania multimediów, dostępu do internetu, oszczędzania energii i asysty podczas konfiguracji.

Redukcja watów

Wielu producentów dostępnych na rynku telewizorów obiecuje niższe zużycie energii podczas wyświetlania obrazu, a także w trybie czuwania. Najdalej w tym kierunku poszło Sony w telewizorach z serii WE5. Wbudowano w nie czujnik wykrywający widza. Jeśli przez dłuższy czas (minimum 5 minut) czujnik nie zarejestruje żadnego ruchu przed telewizorem, urządzenie wyłącza ekran i pozostawia tylko fonię (zużywa wówczas około 50 watów). Czas, po którym następuje wyłączenie ekranu, można regulować. Tuż przed zgaszeniem ekranu telewizor wyświetla komunikat ostrzegający. Jeśli zdarzy się, że widz jest przed ekranem, ale siedział bez ruchu przez dłuższy czas, zdąży jeszcze zareagować (np. lekko się poruszyć), zanim ekran zgaśnie.

WE5 został też wyposażony w czujnik, który dynamicznie dostosowuje jasność ekranu do oświetlenia w pomieszczeniu. Pozwala to zmniejszyć natężenie podświetlenia, gdy w pokoju są zgaszone światła. Oprócz oszczędności energii funkcja zapewnia też większy komfort widzom. Czujnik oświetlenia można również znaleźć w innych telewizorach, nie tylko marki Sony.

Największe oszczędności w zużyciu energii zapewnia zastosowanie zmodyfikowanego podświetlenia panelu LCD. Sony wykorzystuje tzw. gorącą katodę oraz mikrorurki do kierowania podświetleniem. Dzięki temu przy domyślnych ustawieniach ekranu telewizor zużywa około 103 waty energii – zwykłe telewizory od 190 do nawet 240 watów. Niestety zysk okupiono o połowę niższą niż w innych telewizorach jasnością ekranu – około 180 kandeli. Telewizor oferuje także dwa tryby oszczędzania energii. Zużycie prądu po włączeniu pierwszego spada do 93 watów, a w drugim wynosi zaledwie 65 watów.

Frontem do klienta

Ponieważ w telewizorach przybywa funkcji i ustawień, producenci podejmują kroki, aby konsument nie pogubił się w natłoku możliwości. Ciekawie rozwiązano ten problem w telewizorach Philips. Widz w kilku krokach definiuje preferowane ustawienia obrazu i dźwięku. W każdym kroku na ekranie wyświetlane są obok siebie dwa obrazy różniące się np. temperaturą kolorów, a widz wskazuje, który mu bardziej odpowiada. Na podstawie kilku odpowiedzi jest generowany profil ustawień obrazu. Podobnie jest z dźwiękiem – choć tu użytkownik ma do wyboru tylko dwie możliwości ustawień dźwięku: z włączoną funkcją symulacji dźwięku przestrzennego oraz bez niej.

W telewizorze Sony WE5 widz może skorzystać z wbudowanej w urządzenie instrukcji wyświetlanej na ekranie. Pozwala ona szybko przemieszczać się po opisie różnych powiązanych ze sobą opcji. W telewizorze znalazły się też opisy nowych funkcji związanych z dźwiękiem i obrazem, prezentowane w postaci infografik. Za pomocą pilota od telewizora coraz częściej można sterować także innymi urządzeniami. Na przykład w telewizorze Sharp funkcja ta nosi nazwę Aquos Link. Wystarczy podłączyć do telewizora kablem HDMI zgodny z tą funkcją odtwarzacz blu-ray lub DVD.

Sztuczki z obrazem

A co producenci robią, by jeszcze udoskonalić jakość obrazu? Coraz częściej w telewizorach LCD można spotkać podświetlenie diodami LED, które poprawia kolorystykę i kontrast oraz zmniejsza zużycie energii. Najnowsze wersje tej technologii wykorzystują nietypowe rozmieszczenie diod. Na przykład w telewizorach Samsung z serii LED6000 i LED7000 diody umieszczono w ramce wokół ekranu. Za pomocą elementów optycznych są one kierowane na warstwę ciekłokrystaliczną. W telewizorach Philipsa z serii 9700 technologia LED LUX pozwala wygaszać diody LED w ciemnych partiach ekranu, co umożliwia osiągnięcie głębszej czerni. Z technologii LED korzystają m.in. także nowe telewizory LG.

Niektóre urządzenia Philipsa oferują także inną ciekawą funkcję, tzw. Ambilight – system kolorowych diod podświetlających ścianę, przy której znajduje się telewizor, tak by widz odniósł wrażenie, że obraz jest większy – kolor podświetlenia dostosowuje się do kolorystyki poszczególnych partii obrazu. Dodatkowo użytkownik może wpływać na kolor i jasność podświetlenia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto