A A A

Nie zaskoczy cię awaria

PC Format 09/2010
Dysk twardy jest szczególnie intensywnie eksploatowanym komponentem komputera i z upływem czasu zwiększa się niebezpieczeństwo jego awarii. Można ją jednak przewidzieć i zabezpieczyć zapisane na dysku dane przed utratą. Wystarczy korzystać ze specjalnego oprogramowania. [Agnieszka Serafinowicz]

Dodatkowe możliwości programu Acronis Drive Monitor

Oprócz funkcji przedstawionych w artykule polecany przez nas program potrafi jeszcze wysyłać komunikaty ostrzegawcze na wskazany przez użytkownika adres e-mailowy. Adres wysyłki ustawiasz w oknie, które wywołasz przyciskiem o tej samej nazwie. Należy kliknąć odnośnik Change settings i wprowadzić parametry konta pocztowego, które ma być wykorzystywane do wysyłania alertów, oraz docelowy adres, na który informacje mają trafiać.

Współczesne dyski twarde to przykłady inżynieryjnego geniuszu. Trudno znaleźć inny, zawierający ruchome części przedmiot powszechnego użytku, który by się charakteryzował równie wyrafinowaną technologią.

Dysk to nie tylko sprzęt

Awarie dysku są dużo większym utrapieniem niż np. awaria układów pamięci czy procesora. Gdy uszkodzeniu ulegnie procesor, wymieniamy go na nowy, i po kłopocie. Wymiana dysku nie przywróci nam danych. Oczywiście są metody ich ochrony – jak choćby backup. Niestety w praktyce mało który użytkownik domowego komputera wykonuje kopie zapasowe swoich plików. Zachęcamy oczywiście do backupu, ale tym razem zamierzamy zainteresować cię innym rozwiązaniem – możliwością przewidywania awarii dysku.  Narzędziem spełniającym rolę „wróżki” przewidującej przyszłość dysku twardego jest  program o nazwie Acronis Drive Monitor. Jest to aplikacja, która po zainstalowaniu i uruchomieniu rozpoczyna stałe monitorowanie pracy dysku, odczytując na bieżąco wiele parametrów. Po pewnym czasie z danych uzbieranych w wyniku monitorowania wykonuje analizę statystyczną, na bieżąco porównuje zmiany w pracy dysku, co pozwala przewidzieć jego żywotność.

Inne narzędzia

Tego typu aplikacje są znane już od dość dawna, ale dopiero teraz zdecydowano się na bezpłatne udostępnienie tego typu programu. Co prawda już wcześniej istniało inne bezpłatne narzędzie do monitorowania pracy dysku – program Active Hard Disk Monitor, ale jest on dla zwykłego użytkownika stanowczo zbyt trudny w obsłudze, podobnie jak działający z linii poleceń wieloplatformowy pakiet narzędzi o nazwie Smartmontools.

Dla zainteresowanych również i te aplikacje (wersje na Windows) zamieściliśmy na naszym krążku. Wszystkim jednak proponujemy skorzystanie z narzędzia firmy Acronis. Jest ono znacznie prostsze w obsłudze i raportuje bardziej zrozumiałe wyniki.

Monitorowanie dysku za pomocą Acronis Drive Monitor

Program Acronis Drive Monitor można zainstalować praktycznie w każdej liczącej się obecnie wersji Windows, od XP po siódemkę. Dotyczy to również wersji 64-bitowych. Niestety aplikacja nie ma polskojęzycznego interfejsu, ale barierę językową postaramy się zniwelować w naszych poradnikach. Mimo niekiedy trudnej terminologii dyskowej program jest naprawdę prosty w obsłudze.


Instalacja programu jest bardzo prosta. Bezpośrednio po uruchomieniu instalatora należy wybrać z jego okna głównego opcję Install Acronis Drive Monitor, a następnie potwierdzać kolejne kroki instalacji bez modyfikowania jej domyślnych ustawień.


Program jest automatycznie uruchamiany natychmiast po zakończeniu instalacji. Jedyną widoczną oznaką jego działania (przy założeniu, że już na wstępie nie zostały znalezione żadne poważne problemy z dyskiem) jest ikonka z wykrzyknikiem umieszczona w zasobniku systemowym na pasku zadań. Dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na tej ikonie powoduje otwarcie okna głównego programu.


Okno główne programu jest podzielone na trzy części. Na samej górze znajduje się poziomy pasek nawigacyjny (1), po lewej stronie są umieszczone przyciski (2) przełączające tryb wyświetlania informacji prezentowanych w centralnej części okna (3). Domyślnie wyświetlane jest podsumowanie (aktywny przycisk Summray). Jeżeli w komputerze nie masz zainstalowanego oprogramowania do backupu (nie masz skonfigurowanych zadań automatycznego wykonywania kopii zapasowej), a dysk twardy działa bez najmniejszych problemów, zawartość podsumowania powinna wyglądać jak w centralnej części okna – (3).


Dokładniejsze informacje o monitorowanych dyskach otrzymasz po kliknięciu przycisku Disks lub widocznego w centralnej części okna odnośnika Show disks.


Teraz w centralnej części okna wyświetlą się szczegółowe informacje o dysku lub dyskach, jeżeli jest ich więcej zainstalowanych na komputerze. Dla każdego dysku program zwraca takie informacje, jak nazwa danego modelu, litery partycji z danego dysku, pojemność. Najbardziej istotny jest pasek postępu (z ang. zdrowie), który graficznie obrazuje kondycję dysku. Na naszej przykładowej ilustracji program wyświetlił maksymalną wartość na „pasku zdrowia”.


W dolnej części okna wyświetlone są dodatkowe informacje o aktualnie zaznaczonym dysku. Zestawione są w trzech zakładkach. Pod domyślnie wybraną zakładką Disk overview znajdziesz dane o: Monitoring – trybie monitorowania (najlepiej, żeby to był system SMART ), czasie działania dysku (Power on time; jest to czas ciągłej pracy urządzenia, a nie działania komputera), wskaźniku „zdrowia” (Disk health; wartość procentowa taka sama jak na „pasku zdrowia”) oraz aktualnej temperaturze dysku (Disk temperature ).


Na kolejnej zakładce, S.M.A.R.T parameters, jest wyświetlana długa lista parametrów monitorowanych przez technologię SMART, w którą wyposażony jest obecnie praktycznie każdy dysk twardy. Jeśli z dyskiem nie ma problemów, w kolumnie Status dla każdej pozycji powinien być widoczny wpis OK. Ostatnia zakładka, Events, jest przeznaczona na informacje o negatywnych zdarzeniach dotyczących danego dysku. W przypadku dobrze działającego urządzenia lista wpisów powinna być pusta.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto