A A A

Niebezpieczny intruz

PC Format 1/2008
Zaszył się w systemie. Wie o tobie wszystko. Może przekazać innym twoje poufne dane, a ty nie masz pojęcia o jego istnieniu. To wystarczające argumenty, aby wypowiedzieć wojnę wszędobylskim szpiegom. Pokazujemy, jak zwalczyć spyware.

Skanowanie systemu i usuwanie spyware

Po zainstalowaniu programu możesz przystąpić do pełnego skanowania zainstalowanego w twoim komputerze systemu. Oczywiście powinieneś to robić systematycznie, ponieważ Ad-Aware (w wersji darmowej) nie monitoruje systemu w czasie rzeczywistym. Jeżeli stosujesz się do podanych przez nas zaleceń, dostępne w bezpłatnej wersji Ad-Aware skanowanie na życzenie powinno wystarczyć, aby ochronić twój komputer przed programami szpiegowskimi.


Przed rozpoczęciem skanowania należy sprawdzić, czy na serwerze firmy są dostępne aktualizacje. W głównym oknie programu kliknij Web Update, a następnie Update. Jeżeli są aktualizacje, zobaczysz okno Question. Kliknij w nim przycisk Yes.


Program rozpocznie pobieranie nowych definicji. Postęp operacji widać na pasku Downloading. Po zakończeniu wyświetli się okno Information z informacją o pomyślnym zakończeniu aktualizacji Update complete!. Kliknij przycisk OK. Pamiętaj o systematycznym sprawdzaniu aktualizacji. Najlepiej przed każdym następnym skanowaniem.


Teraz w głównym oknie programu Ad-Aware kliknij Status, a następnie w sekcji System Scan wybierz Scan Now. W kolejnym oknie zaznacz opcję Full Scan (jest to pierwsze dokładne przeszukanie całego komputera) i kliknij przycisk Scan.


Na ekranie Performing Scan widzisz czynności wykonywane przez program oraz postęp skanowania. Musisz być cierpliwy. Pierwsze skanowanie może potrwać nawet kilkanaście minut.


Po zakończeniu przeszukiwania program wyświetli szczegółowe podsumowanie. W zakładce Critical Objects widzisz listę niepożądanych plików, ich nazwy oraz kategorie, np. spyware, malware lub adware.


Zaznacz wszystkie wyświetlone na liście pliki. Następnie, aby usunąć intruzów, kliknij przycisk Remove. Pliki zostaną usunięte z dysku twardego. Między skanowaniami pełnymi możesz robić szybkie (tzw. inteligentne) przeszukania systemu. W tym celu skorzystaj z opcji Smart Scan.


W głównym oknie programu Ad-Aware (po lewej stronie) kliknij Status. Zaznacz opcję Smart Scan i kliknij przycisk Scan. Następnie postępuj tak samo jak w przypadku skanowania pełnego. Podczas tego skanowania program przeszuka aktualnie uruchomione procesy, rejestr systemowy oraz wybrane foldery.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
ipatow
opera
11 stycznia 2008, 11:17
taki sobie
chodzi mi oczywiscie o program moor hunt.nic z tego nie rozumiem co tam jest napisane.nie moge wejsc na forum czy jakos tak i nie mam zaproszenia.jak mam pobierac pliki skoro nie wiem jak bo niedokladnie to opisaliscie w tej gazecie.i jeszcze jedna uwaga dlaczego nie da sie tego ocenoc.skad wziac hash code.prosze o pomoc jak najszybciej na adres: michal.klops1@wp.pl. wasz czytelnik
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności

Sąd blokuje blokadę
21 września 2020
Komunikator WeChat nadal może być używany w Stanach Zjednoczonych.


Tylko dla pełnoletnich
21 września 2020
Grupa aktywistów wzywa koncerny Google i Facebook, aby nie emitowały reklam przeznaczonych dla dzieci.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto