A A A

Niezbędne dla aktywnych

PC Format 09/2010
Prawie wszystkie nowe smartfony mają GPS. A jeśli nie, mogą pobrać przybliżone dane o położeniu ze stacji bazowej GSM. Łatwy dostęp do danych o lokalizacji spowodował wysyp mobilnych aplikacji, które wykorzystują te dane nie tylko do odnajdywania twojej pozycji na mapie. [Bartłomiej Mrożewski]

Skąd pobrać

Wszystkie opisane aplikacje w wersji do Symbiana/Javy są dostępne w serwisie Getjar.com. Aby zainstalować je bezpośrednio w telefonie, wejdź na stronę m.getjar.com, przejdź do zakładki Search i wpisz nazwę programu. Wszystkie aplikacje można także instalować bezpośrednio ze stron ich producentów – podanych przy każdym opisie. Najlepiej stamtąd pobrać aplikacje w wersji do Windows Mobile. Wersje aplikacji do Androida oraz iPhone’a trzeba zainstalować poprzez AppStore lub Android Market.

Zapisz ścieżkę z wyprawy

BB Tracker
Platforma: Symbian/Java
WWW: www.bbtracker.org
Cena: bezpłatny

Prosty i lekki program do nagrywania trasy, jaką przemierzasz podczas wypraw w terenie. Za pomocą GPS-u rejestruje przebytą drogę, a także zmiany wysokości, dzięki czemu nadaje się do analizowania trasy pokonanej np. w górach. Możliwości prezentacji zarejestrowanej ścieżki nie są szczególnie rozbudowane – można zobaczyć jej kształt, ale bez podkładu mapy, albo wykres wysokości w układzie współrzędnych. Najważniejsze jest to, że można wyeksportować zarejestrowaną w telefonie ścieżkę do komputera w formacie GPX.

Skromny interfejs program rekompensuje minimalną zajętością pamięci i mocy procesora, dzięki czemu doskonale nadaje się do pracy w tle podczas wycieczki. Co nie jest bez znaczenia, BB Tracker będzie działał również na starszych komórkach, korzystających z zewnętrznego GPS-u.

Wszystkie mapy w jednej

GMaps
Platforma: Symbian/Java
WWW: www.mgmaps.com
Cena: bezpłatny

Przydatna aplikacja, która pozwala oglądać w jednym interfejsie mapy cyfrowe i zdjęcia satelitarne: Yahoo!, Windows Live, Ask.com i Open Street Maps oraz mapy metra niektórych miast. Program obsługuje GPS, więc w telefonach, które są w niego wyposażone, można szybko znaleźć swoją pozycję. Dostępna jest wyszukiwarka punktów usługowych, a także podgląd WikiMaps, czyli Map Google z naniesionymi odnośnikami do opisów poszczególnych miejsc. Dostępna jest także funkcja zakładek.

Analizuj swoje osiągnięcia

MapMyTracks
Platforma: iPhone/Symbian/Java
WWW: www.mapmytracks.com
Cena: bezpłatny

Przydatna aplikacja, która pozwala oglądać w jednym interfejsie mapy cyfrowe i zdjęcia satelitarne: Yahoo!, Windows Live, Ask.com i Open Street Maps oraz mapy metra niektórych miast. Program obsługuje GPS, więc w telefonach, które są w niego wyposażone, można szybko znaleźć swoją pozycję. Dostępna jest wyszukiwarka punktów usługowych, a także podgląd WikiMaps, czyli Map Google z naniesionymi odnośnikami do opisów poszczególnych miejsc. Dostępna jest także funkcja zakładek.

Poleć lokal

Foursquare
Platforma: iPhone, Android, Web
WWW: www.foursquare.com
Cena: bezpłatny

Foursquare można najkrócej scharakteryzować jako społecznościowy serwis z recenzjami punktów usługowych, który ma już 500 tys. użytkowników na świecie. Po założeniu konta oraz zainstalowaniu aplikacji w telefonie (jest też mobilna aplikacja internetowa) użytkownicy mogą się rejestrować w odwiedzanych lokalach, a serwis rozsyła powiadomienia do znajomych, gdzie jesteśmy, dzięki czemu łatwiej się spotkać. Poza tym jest opcja dodawania recenzji i tipsów do poszczególnych miejsc, a także samych lokali, jeśli jeszcze nie ma ich w bazie. Na ekranie komórki zobaczysz także pobliskie lokale i zapoznasz się z recenzjami.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto