A A A

Niezbędnik sportowca

PC Format 7/2009
Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport na poważnie, czy tylko rekreacyjnie, mogą ci się przydać urządzenia służące m.in. do kontrolowania stanu organizmu, przewidywania warunków pogodowych, wyznaczania najkrótszej drogi do celu.

Muzyka dla biegacza

Apple i Nike przygotowały serię produktów – obuwie i specjalne zestawy – Nike+. Jednym z zestawów jest Nike+ iPod Sport Kit (ok. 100 zł). Do iPoda podłącza się odbiornik, który komunikuje się z krokomierzem umieszczanym pod wkładką w bucie. Aplikacja zainstalowana w iPodzie umożliwia pomiar odległości oraz liczby spalonych kalorii, pozwala też dostosowywać rodzaj odtwarzanej muzyki do fazy treningu, np. na finiszu można słuchać dynamicznego utworu.

Do biegania pulsometr, na spacer krokomierz

Postać zegarka mają też monitory pracy serca, potocznie nazywane pulsometrami. Ich główną funkcją jest rejestrowanie tętna przy użyciu specjalnego paska mocowanego wokół klatki piersiowej. Informacja o liczbie uderzeń serca na minutę trafia na wyświetlacz zegarka bezprzewodowo. W bardziej zaawansowanych modelach sygnał ten jest kodowany, tak aby uniknąć zakłóceń, gdy np. biega się w grupie osób, korzystających z pulsometrów tej samej firmy. Przykładem jest Polar F4 (ok. 350 zł).

Niektóre pulsometry oferują też funkcję krokomierza, a wiele modeli sportowych zegarków z pulsometrem można rozbudować o tę i inne funkcje. Na przykład Suunto T4 C (ok. 900 zł) można wyposażyć w krokomierz, urządzenie do pomiaru dystansu na rowerze albo odbiornik GPS. Oczywiście w sprzedaży są niedrogie zegarki z samym krokomierzem. Krokomierz to najczęściej niewielki czujnik, który rejestruje wstrząsy podczas wykonywania kroku. Obecnie najlepszą dokładność zapewnia czujnik żyroskopowy.

Aby zegarek wyposażony w funkcję krokomierza wyświetlił przebyty dystans, użytkownik musi wprowadzić do urządzenia średnią długość swojego kroku. Niektóre urządzenia potrafią same określić tę długość na podstawie danych z profilu użytkownika, takich jak waga, wzrost, wiek. Parametry te są niezbędne do określenia liczby spalonych kalorii lub wyznaczenia współczynnika efektywności treningu.

Producenci urządzeń dla aktywnych

www.garmin.com.pl
www.suunto.com
www.nikeplus.nike.com
www.sigmasport.pl
www.polar.sportkonsulting.pl
www.casio.pl

Ciekawym przykładem zastosowania krokomierza jest seria obuwia Nike+. Można do niego dokupić np. zestaw Nike+ Sportband (za ok. 230 zł) – w podeszwie jednego z butów umieszcza się czujnik żyroskopowy, z którego sygnał jest przesyłany bezprzewodowo do niewielkiej opaski na ręku. Jej oprogramowanie potrafi na podstawie danych z czujnika obliczać, z jaką prędkością porusza się użytkownik, jaki przebył dystans i w jakim czasie oraz ile kalorii spalił.

Do treningu

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla sportowca są naręczne urządzenia GPS, rejestrujące odległość z bardzo dużą dokładnością, takie jak np. Garmin Forerunner 405 (ok. 1280 zł). Niewielki i lekki został wyposażony tylko w dwa przyciski oraz dotykową tarczę wokół wyświetlacza, które służą do sterowania setką funkcji urządzenia.

Forerunner 405 może pokazywać schemat przebytej trasy, średnią prędkość, łączną długość wzniesień i spadków na trasie oraz tempo. Dodatkowo umożliwia trening z wirtualnym partnerem nadającym tempo lub trening przy zachowaniu określonego tętna. Błyskawicznie wyszukuje satelity, więc trening można rozpocząć chwilę po włączeniu urządzenia. Wbudowana bateria zapewnia zasilanie przez kilka godzin. Zarejestrowane dane z ćwiczeń lub zawodów można łatwo przegrać do komputera i nanieść na mapę lub wykorzystać do przeanalizowania tętna, tempa itp.

Nawigacja na rower

Przykładem urządzenia do nawigacji dla rowerzystów jest Garmin Edge 705 (ok. 1850 zł), wyposażony w uchwyty do mocowania na kierownicy roweru. Wbudowany GPS umożliwia rejestrowanie trasy bezpośrednio na zainstalowanej mapie. Dodatkowo Edge 705 oferuje wszystkie funkcje licznika rowerowego, takie jak prędkość chwilowa, maksymalna czy średnia, dodatkowo rejestruje długość podjazdów i zjazdów. Urządzenie może również rejestrować rytm pracy serca oraz kadencję (liczbę obrotów pedałami na minutę). Podobnie jak Forerunner 705 udostępnia zaawansowane możliwości treningów na wyznaczonym pułapie prędkości czy tętna.

Dla jeżdżących na rowerze rekreacyjnie są mniejsze i tańsze urządzenia (od 50 zł), monitorujące dystans i prędkość. Sigma Sport 1606 L (ok. 170 zł) rejestruje prędkości chwilową i maksymalną, umożliwia również korzystanie z jednego licznika na dwóch rowerach o różnej wielkości kół. Do ustalenia długości trasy służy tu bezprzewodowy licznik obrotów koła umieszczony przy przednim kole. Wyświetlana długość trasy wycieczki to iloczyn liczby obrotów koła przez jego obwód.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto