A A A

Niezmienny adres IP

PC Format 9/2007
Dostawca internetu, z którego usług korzystasz, przydziela wyłącznie dynamiczne adresy IP, zmieniające się w najmniej oczekiwanym momencie i bardzo utrudniające korzystanie z sieci. Nie masz możliwości wybrania takiego dostawcy, który zapewnia IP statyczny. I nie musisz. Skorzystaj za darmo z usługi DynDNS.

Ze stałego IP może korzystać niewiele osób. Bardzo często operatorzy przydzielają tak zwany dynamiczny adres IP. Wtedy po zerwaniu połączenia albo co pewien czas bez przyczyny twój adres ulega zmianie. Adresy takie stosuje np. Telekomunikacja Polska w usłudze neostrada. Operator w tym wypadku może zmienić twoje IP co 24 godziny. Staje się to problemem, gdy chcesz udostępniać komuś dane ze swojego komputera przez kilka dni lub wyjeżdżasz i chcesz mieć zdalny dostęp do swojego peceta.

Niestety, przydzielanie dynamicznego adresu oznacza, że codziennie twój IP będzie inny i nawet adres, który zapamiętasz w dniu wyjazdu, już kolejnego ranka może się okazać mało przydatny. Najgorsze jest to, że nie możesz sprawdzić przyznanego ci aktualnie adresu.

Aby uniknąć kłopotu, możesz skorzystać z usług serwisów, które zmieniające się IP ukrywają pod stałą nazwą. Pokazujemy, jak założyć host w serwisie DynDNS.org, jak ściągnąć i skonfigurować odpowiedni program, aby sprawdzał, czy IP nie uległ zmianie, i aby wysyłał informacje do serwera.

Rejestrowanie konta w serwisie DynDNS.org

Korzystanie z usługi DynDNS musisz rozpocząć od zarejestrowania konta w serwisie. Oto, jak wybrać nazwę hosta.


Uruchom przeglądarkę i wpisz adres strony www.dyndns.org. Na głównej stronie serwisu kliknij Account. Aby założyć konto, kliknij odnośnik Create Account.


Wypełnij formularz rejestracyjny. W pole Username wpisz swoją nazwę użytkownika. Następnie w pola poniżej wprowadź kolejno dwukrotnie adres swojej skrzynki pocztowej i dwukrotnie hasło do tworzonego konta.


Sekcję About You możesz pominąć. Przewiń stronę w dół i zaznacz dwie opcje. Następnie kliknij przycisk Create Account. Odbierz pocztę i kliknij odnośnik aktywacyjny nadesłany razem z wiadomością.


Na wyświetlonej stronie kliknij Login, a następnie w pole Username wpisz swoją nazwę użytkownika, a w pole Password hasło. Kliknij przycisk Login.


Teraz możesz zarejestrować swoją nazwę. Kliknij My Services. Z rozwiniętego menu wybierz Add Host Services i kliknij odnośnik Add Dynamic DNS Host. Następnie w pole hostname wpisz wymyśloną nazwę dla aliasu. Z listy obok wybierz dowolną domenę, w której będzie funkcjonowała nazwa.


Resztę pól pozostaw bez zmian. Nie modyfikuj także innych ustawień. Kliknij przycisk Add Host. Na stronie pojawi się podsumowanie. Widzisz nazwę hosta Hostname i IP Address. Nazwą możesz się posługiwać niezależnie od tego, jakie IP masz w danej chwili. Zanim jednak zaczniesz korzystać z usługi DynDNS, zainstaluj program DynDNS Updater bądź uaktywnij usługę DynDNS w swoim routerze.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto