A A A

Nowa pamięć komputera

PC Format 12/2007
Zwiększenie pamięci RAM w komputerze to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów przyspieszenia jego działania i zapewnienia sobie komfortu pracy. Przed zakupieniem nowych modułów warto jednak uzyskać kilka informacji.

Zanim przystąpisz do rozbudowy RAM-u, sprawdź, jakiego rodzaju pamięć jest zainstalowana w komputerze. Powinieneś też wiedzieć, ile pamięci już masz, i określić, ile chcesz mieć. Jeśli uruchamiasz w komputerze najnowsze gry albo programy do opracowywania grafiki, które potrzebują naprawdę sporo pamięci, powinieneś mieć nie mniej niż 2 GB RAM-u. Pamięć o pojemności 4 GB pozwoliłaby na jeszcze lepszą wydajność w takich zastosowaniach, ale… w większości komputerów byłaby niewykorzystana. Współczesne systemy 32-bitowe, Windows Vista i Windows XP, nie potrafią używać więcej niż 3,5 GB pamięci. Ograniczenie to nie dotyczy 64-bitowych odmian tych systemów, ale problemy z odnalezieniem sterowników do urządzeń, zwłaszcza starszych, powodują, że większość osób wciąż pozostaje przy 32 bitach. Przyjmijmy więc, że zwiększamy pamięć komputera do 2–3 GB RAM-u.

Pamięć a stabilność komputera

W przypadku pamięci RAM, szczególnie pracujących w trybie dual channel, instalowanie modułów o identycznych parametrach jest niezwykle istotne. Mieszanie ich może spowodować pogorszenie stabilności komputera. Dotyczy to szczególnie chipsetów, takich jak VIA czy SIS. Z kolei starsze chipsety Intela reagują w ten sposób, że na różnych pamięciach nie uruchamiają trybu dwukanałowego, ale dzięki temu poprawia się stabilność komputera.

Sprawdzenie rodzaju pamięci i wybór modułów

Przy rozbudowie pamięci warto sprawdzić kilka szczegółów, które wyświetla program CPU-Z (do pobrania ze strony www.cpuid.com). To nieskomplikowane narzędzie w zasadzie wystarczy do poprawnego dobrania pamięci. Uruchomienie programu trwa kilkanaście sekund. W tym czasie jest wykrywany rodzaj i parametry procesora, płyty głównej oraz pamięci. CPU-Z nie instaluje sterowników ani nie kopiuje plików, więc skorzystanie z niego nie nastręcza praktycznie żadnych problemów.

Rodzaj modułów

Podczas rozbudowy pamięci najważniejsze jest ustalenie, z jakim rodzajem modułów współpracuje płyta główna komputera. Trzeba sprawdzić, czy są to DDR2, starsze DDR czy może SDRAM, których świetność minęła kilka lat temu.


Po wyświetleniu głównego okienka CPU-Z wybierz zakładkę Memory.


W grupie General uzyskasz informację o typie pamięci zainstalowanej w komputerze. W naszym przykładzie jest to pamięć DDR2.


Jeśli komputer ma inny typ pamięci, np. SDRAM, rozbudowa może się okazać bardzo droga. Pamięci tego rodzaju kosztują nawet 800–900 zł za moduł 1 GB. Zdecydowanie tańsze są moduły o mniejszej pojemności, np. za moduł 512 MB trzeba zapłacić 170–360 zł.

Obecna sytuacja na rynku to najlepszy moment na rozbudowę starszych pamięci typu DDR. Moduły są jeszcze dość łatwo dostępne, a ich ceny tylko nieznacznie wyższe niż produktów nowszej generacji, tj. DDR2. Należy się spodziewać, że podaż pamięci DDR będzie się stopniowo zmniejszała, a jednocześnie ceny będą nieco rosły.

Pamięć DDR2 jest teraz najtańsza. Prawdopodobnie przez najbliższy rok nic się pod tym względem nie zmieni, bo nowe pamięci DDR3 dopiero zaczęły się pojawiać.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa seria obudów Cooler Master
21 marca 2019
Nowa seria obudów komputerowych firmy Cooler Master rozpoczyna swoje rynkowe istnienie od dwóch modeli: NR400 i NR600. Obydwa odziedziczyły...


Xiaomi Redmi 7 zaprezentowany
20 marca 2019
Chiński producent oficjalnie pokazał nowe urządzenie ze średniej półki cenowej. Co ma do zaoferowania Xiaomi Redmi 7?

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 2/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto