A A A

Nowe polecenia do Windows

PC Format 08/2012
Menu kontekstowe jest przypisane każdemu elementowi interfejsu graficznego systemu Windows. Tym samym zawarte w nim polecenia są zawsze dostępne. Warto wiedzieć, jak dodawać przydatne polecenia, nie tylko za pomocą programów, ale również samodzielnie. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Defragmentacja z menu kontekstowego

W sposób bardzo podobny do pokazanego w sztuczce z dodawaniem funkcji czyszczenia dysku do menu kontekstowego możesz dodać polecenie defragmentacji. Również posługujesz się Edytorem rejestru (ponownie zalecamy ostrożność podczas edycji rejestru).


Uruchom Edytor rejestru i odnajdź klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell


W znany ci już z poprzedniej sztuczki sposób utwórz w tym kluczu kolejny podklucz i nazwij go np. defrag. Po utworzeniu zaznacz go, przejdź na prawą stronę okna, dwukrotnie kliknij wartość Domyślna. W oknie Edytowanie ciągu, wpisz w polu Dane wartości - Defragmentuj. Kliknij przycisk OK.


Następnie wewnątrz klucza defrag utwórz nowy klucz o nazwie shellex i ponownie wywołaj w nim okno edycji wartości Domyślna. W polu Dane wartości wpisz polecenie defrag.exe %1 –v. Kliknij OK i możesz już zamknąć okno Edytora rejestru.


Otwórz okno  Komputer. Zaznacz którąkolwiek ikonę dysku i kliknij ją prawym klawiszem myszki. W menu kontekstowym zobaczysz nowe polecenie Defragmentuj.


Jeżeli uważnie prześledziłeś sposób dodawania polecenia do menu kontekstowego dysków, wiesz już także, jak dodać dowolne polecenie do tego menu (np. uruchamiające program do backupu czy narzędzie do podziału dysku na partycje). Schemat postępowania jest zawsze taki sam: wewnątrz klucza HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell tworzysz klucz, w którym edytujesz domyślną wartość, przypisując jej nazwę dodawanego polecenia w menu kontekstowym. Następnie wewnątrz dodanego klucza tworzysz kolejny, o nazwie command. W tym ostatnim wartość domyślna będzie zawierała ścieżkę do pliku wykonywalnego interesującego cię programu.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Modem 5G produkcji Intela
23 listopada 2017
Intel rozwija portfolio produktów bezprzewodowych sieci 5G. Do oferty wprowadzone zostaną Intel XMM 8000, pierwsza rodzina komercyjnych modemów...
Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto