A A A

Obejrzeć film

PC Format 11/2007
Teoretycznie, by obejrzeć film na komputerze, wystarczy mieć plik z filmem i program do odtwarzania. Niestety, mnogość formatów wideo powoduje, że jedynie nieliczne playery potrafią sprostać zadaniu i odtworzyć (prawie) każdy plik wideo.
W artykule znajdziesz:
 • Opis możliwości programu do odtwarzania filmów DivX
 • Cechy dobrego playera plików wideo
 • Test ośmiu darmowych programów do odtwarzania

Najpopularniejszy system operacyjny – Windows XP – jest dostarczany wraz z preinstalowanym programem Windows Media Player w wersji 9. Gdyby ten odtwarzacz Microsoftu był zdolny obsłużyć wiele różnorodnych formatów plików, to najprawdopodobniej instalacja, a nawet tworzenie innych tego typu programów nie miałoby sensu. Ideałów jednak nie ma i dlatego mamy wybór. Niestety, nawet to nie przybliża nas do ideału, czyli do bezproblemowego odtwarzania różnych formatów wideo.

Obsługa standardów

Dla laika film zapisany w postaci pliku na komputerze to po prostu film. Dla użytkownika, który doświadczył już niejakich kłopotów z odtwarzaniem, to plik zapisany w jakimś konkretnym formacie. Co gorsza, dostępnych formatów wideo jest wiele – m.in. formaty DivX, XviD, 3ivX, MPEG‑4, MPEG‑2, Matroska, FLAC, FLC, RealMedia, QuickTime, Sorenson, Theora, H.263, H.264, Indeo Video i…. wiele, wiele innych, a każdy z nich na dodatek występuje często w wielu wersjach i odmianach. Wystarczy teraz dodać, że żaden z ww. formatów nie jest obsługiwany przez wbudowanego w Windows XP Windows Media Playera 9. Czy teraz konieczność instalacji innego programu może dziwić?

Przede wszystkim napisy

Filmy, które w internecie krążą w postaci plików wideo, często pozbawione są wbudowanych napisów dialogowych. Te zazwyczaj są udostępniane w postaci odrębnych plików tekstowych. Na dodatek formatów tekstowych też jest kilka. By obejrzeć film i jednocześnie widzieć ścieżkę dialogową w postaci napisów, program odtwarzający powinien obsługiwać tego typu funkcję, no i oczywiście rozpoznawać odpowiedni format napisów. Jest to kolejny czynnik wymuszający instalację innego odtwarzacza, niż wbudowany w Windows XP.

Podsumowanie testu

Przyjrzeliśmy się ośmiu programom do odtwarzania plików wideo. Wszystkie z testowanych programów to darmowe aplikacje, pozbawione – na co zwracaliśmy szczególną uwagę – jakichkolwiek modułów reklamowych (adware). Wszystkie programy sprawdzaliśmy na komputerze, którego parametry przedstawiamy w poniższej ramce. Po przetestowaniu każdej aplikacji system operacyjny był przywracany do stanu początkowego.

Wygoda obsługi

O komforcie korzystania z odtwarzacza wideo można mówić w sytuacji, gdy odtworzenie filmu sprowadza się do otwarcia pliku wideo w danym programie – o całą resztę powinien zadbać program. Choć z nazwy wszystkie testowane aplikacje były programowymi odtwarzaczami wideo, to z odtwarzaniem – przy domyślnych ustawieniach systemu operacyjnego oraz danego programu – już było różnie. Główną przyczyną problemu z odtwarzaniem jest brak wbudowanych w dany program dekoderów wideo. Gdy brak ich w programie, aplikacja poszukuje odpowiednich modułów dekodujących w samym systemie operacyjnym. Niestety – w domyślnej konfiguracji Windows XP nie ma mowy o odtwarzaniu plików w formacie DivX, XviD, MPEG‑4 i wielu innych. Tym samym wymusza to ręczną instalację kodeków przez użytkownika, a to już jest zadanie, z którym początkujący użytkownicy niekoniecznie się uporają. Na szczęście istnieją programy z wbudowaną bardzo bogatą bazą dekoderów, co automatycznie umożliwia bezproblemowe odtworzenie prawie każdego pliku wideo. W taką bazę wyposażone były dwa najlepsze programy: VLC Media Player oraz GOM Player. Trzeci z kolei program – AllPlayer – nie miał co prawda wbudowanej bazy dekoderów, ale za to oferował funkcję LiveUpdate, automatycznie pobierającą niezbędne kodeki w zależności od potrzeb. W funkcję aktualizacji na żądanie wyposażony jest także najnowszy player Microsoftu – Windows Media Player 11. Niestety, funkcja ta nie pobiera wszystkich niezbędnych kodeków. Nie radzi sobie np. z wieloma plikami DivX/XviD.

Funkcje

Oprócz możliwości odtwarzania wielu zróżnicowanych formatów wideo, kolejnym zadaniem, z jakim muszą się zmierzyć odtwarzacze, jest możliwość odczytywania napisów dialogowych z zewnętrznego pliku. Najczęściej pliki te mają format tekstowy (różnice wynikają jedynie ze składni), ale bywa, że niektóre mają też format binarny. Im więcej typów plików z napisami dialogowymi rozpoznaje dany program, tym lepiej. W tym wypadku prawie wszystkie programy radziły sobie z tym zadaniem. Dwa z nich – AllPlayer oraz CinemaPlayer – wyróżniały się dodatkowo funkcją regulującą czas wyświetlania napisów. W przypadku AllPlayera było to rozwiązane lepiej, gdyż nie tylko czas wyświetlania napisów mógł być zmieniany, ale także sposób ich prezentacji (np. dzielenie wierszy w innym miejscu w celu łatwiejszego odczytania). Z kolei dwa inne programy – Windows Media Player 11 oraz Artisan DVDDivX Player w ogóle nie miały funkcji obsługi napisów dialogowych w formacie tekstowym.

Dodatkowe możliwości

Choć ocenialiśmy przede wszystkim możliwość bezproblemowego odtwarzania plików wideo, a nie filmów na płytach DVD, to fakt, że dany program potrafił i to, wpływał oczywiście korzystnie na jego ocenę, gdyż w ten sposób przybliżamy się do sytuacji idealnej, w której do odtwarzania jakiejkolwiek treści multimedialnej wystarczy jeden program.

Cechy dobrego programowego odtwarzacza wideo

 • Prosta obsługa i przejrzysty interfejs
  Im prostszy interfejs programu, tym lepiej, oczywiście pod warunkiem, że zaszyte w nim funkcje potrafią automatycznie rozpoznać format odtwarzanego pliku.
 • Wbudowany zestaw dekoderów wideo
  Jeżeli w danym programie wbudowany jest liczny zestaw dekoderów wideo, oznacza to brak problemów z otwarciem jakiegokolwiek pliku wideo.
 • Obsługa napisów
  Dobrze jest, gdy program odtwarzający plik wideo potrafi wyświetlać napisy dialogowe z pliku zewnętrznego – jeszcze lepiej, gdy sam te napisy znajduje (jeżeli są w tym samym folderze co plik wideo) i automatycznie wczytuje.
 • Odtwarzanie nie tylko plików
  Dobry program odtwarza wideo z różnych źródeł, nie tylko z plików, ale także ze strumieni wideo przesyłanych przez sieć.

Moim zdaniem

Dariusz Hałas
szef działów SOFTWARE i INTERNET

Oglądanie filmu w kinie, telewizorze czy za pomocą komputera jest przede wszystkim rozrywką. Klikając play w programie do odtwarzania, oczekuję bezproblemowej projekcji obrazu i dźwięku, a w przypadku filmów obcojęzycznych, także napisów dialogowych. Życie jednak stawia przed nami wyzwania i nie jest łatwo. Większość programowych odtwarzaczy wideo oczekuje, że użytkownik wcześniej zadbał o instalację odpowiednich kodeków czy filtrów dekodujących strumienie wideo zapisane w różnych formatach. Owszem, w sytuacji gdy dany plik jest zakodowany w jakimś niezwykle egzotycznym i rzadko spotykanym formacie, można scedować ciężar obsługi na użytkownika, ale nie w przypadkach, kiedy masz do czynienia z plikami zakodowanymi algorytmami znanymi przez pół komputerowego świata. Po prostu klikasz plik, i odtwarzacz działa. I tak ma być.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
flaj
opera
25 października 2007, 11:46
słabizna
WMP przez MPC - dla mnie to żart. Poza tym że to straszna kobyła, nie posiada ważnych zalet. Poza tym jeśli już oceniacie 'dobry player do filmów' to powinniście wziąć pod uwagę tak ważny czynnik jak napisy. I z tego co jarzę, to z czołówki tylko MPC i allplayer. VLC - ok posiada wbudowane kodeki, a oprócz tego wiele niepotrzebnych rzeczy (w końcu jest oceniany player). Interfejs użytkownika, czyli skróty (przewijanie, przełączanie napisów itp) i tu chyba tylko allplayer wypada jakoś rozsądnie. No i w końcu zabrakło Sub-Edit'a. Jak dla mnie kolejność: allplayer/sub-edit;MPC;VLC. Artykuł kiepski, a autor się nie przyłożył. Pozdrawiam.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto