A A A

Obraz jak w kinie

PC Format 04/2011
Chcesz mieć kino w domu? Kup projektor. Za dobry model o rozdzielczości Full HD zapłacisz około 4000 zł i będziesz komfortowo oglądał duży obraz. Sprawdziliśmy i opisujemy cechy oraz możliwości pięciu popularnych projektorów do kina domowego. Wybierz odpowiedni dla siebie. [Artur Wyrzykowski]
W artykule:
 • Techniki wyświetlania obrazu
 • Wyposażenie i możliwości projektorów
 • Cechy dobrego projektora
 • Wrażenia z testów
 • Opisy testowanych produktów

Duży obraz z projektora zapewnia komfort oglądania filmu, meczu czy koncertu, zwłaszcza w kilkuosobowym gronie. Trzeba tylko pamiętać, że na dużym ekranie widać wszelkie niedoskonałości, więc należy zadbać o dobrą jakość sygnału wideo, a także dużą rozdzielczość projektora, najlepiej Full HD. Do testu wybraliśmy modele przystosowane do kina domowego, a więc ciche i wyposażone w odpowiednie funkcje.

Technologia

Większość dostępnych projektorów wykorzystuje technologię DLP, bo jest niedroga i zapewnia przyzwoite parametry. Innym popularnym rozwiązaniem są projektory LCD, które są oferowane głównie przez firmę Epson.

W LCD światło przechodzi przez filtry ciekłokrystaliczne, a następnie przez układ optyczny łączący trzy barwy składowe w jeden obraz. W DLP jest odbijane przez matrycę złożoną z mikroskopijnych luster i następnie trafia na koło z kolorowym filtrem, który rozdziela poszczególne barwy. W pierwszym przykładzie obraz powstaje w sposób ciągły, w drugim barwy składowe są wyświetlane naprzemiennie – to drugie rozwiązanie powoduje powstawanie tzw. efektu tęczy widocznego na kontrastowych obrazach. Za to lustra stosowane w DLP pozwalają osiągnąć bardzo dobry kontrast, chociaż dobre panele LCD i tak są w stanie im dorównać.

Wyposażenie

Projektor musi mieć różnorodne wejścia wideo, które pozwalają na podłączenie np. tunera telewizyjnego (dekodera), odtwarzacza mediów albo komputera. Obecnie standardem są dwa wejścia HDMI, a także zestaw wejść analogowych, które pozwalają na podłączenie starszego sprzętu wideo.

Ważnym dodatkiem do projektora jest pilot zdalnego sterowania. Co prawda zoom czy ostrość trzeba ustawić ręcznie, ale wejście wideo czy szczegółowe parametry obrazu można wybrać właśnie za pomocą pilota. Zresztą, gdy projektor jest zamocowany na stałe pod sufitem, inaczej się nie da. W domowych warunkach ważna jest nie tylko liczba funkcji dostępnych bezpośrednio z pilota, ale także podświetlenie jego przycisków, co ułatwia użytkowanie pilota w zaciemnionym pokoju.

Funkcje

Najważniejszą funkcją jest zestaw różnorodnych trybów kolorystycznych, np. tryb kinowy do oglądania filmów, tryb jasny do wyświetlania obrazu w dzień albo tryb x.v.Color do wyświetlania rozszerzonej palety barw. Bardziej wymagającym przydadzą się dodatkowe ustawienia: regulacja współczynnika gamma, składowych RGB albo nawet RGBCMY, regulacja odcienia skóry, zmiana stopnia wygładzania lub wyostrzania obrazu, zmiana skalowania obrazu (tzw. funkcja overscan). Pozwoli to na bardzo dokładne dostrojenie obrazu.

Ważne jest również to, by wprowadzone pracowicie ustawienia dało się zapisać w jednym z profili użytkownika. Podczas ustawiania projektora mogą się też przydać wbudowane w niego plansze testowe (zazwyczaj siatka).

Praktycznie wszystkie projektory do kina domowego da się zamontować pod sufitem, a następnie – za pomocą odpowiednich funkcji menu – odwrócić obraz. Każde urządzenie ma również funkcję korekcji zniekształceń trapezowych, gdyby obraz padał na ścianę pod kątem (ma wtedy kształt trapezu, nie prostokąta). Nieliczne urządzenia dają możliwość przesunięcia obiektywu, by zmienić tor świecenia. Funkcja ta pozwala postawić projektor np. w kącie pokoju, a obraz wyświetlać na środku ściany, i to w dodatku bez widocznych zniekształceń.

Cechy dobrego projektora do domu

CICHA PRACA
Szum układu chłodzącego nie powinien zakłócać ścieżki dźwiękowej filmu. Powinien być nie większy niż 25 dBA.

DOBRY PRZETWORNIK OBRAZU
W praktyce lepiej sprawdzają się projektory LCD – zapewniają lepszą jasność, kontrast i bardziej naturalne kolory.

DOBRY UKŁAD OPTYCZNY
Zoom (wystarczy zakres 1–1,2x) pozwala łatwo dostosować wielkość obrazu, a możliwość przesunięcia obiektywu (funkcja Lens Shift) pozwala zamontować projektor niekoniecznie na wprost ekranu i uniknąć zniekształceń obrazu.

ZESTAW ZŁĄCZY
Projektor musi mieć przynajmniej jedno wejście HDMI, a także zestaw wejść analogowych (kompozytowe, komponentowe). Wejścia audio ani wbudowany głośnik nie są potrzebne.

ZESTAW FUNKCJI
Funkcje dostępne w menu powinny umożliwiać wyświetlanie obrazu w różnych trybach, a także ręczne ustawienie szczegółowych parametrów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto