A A A

Oczyść dysk do cna

PC Format 01/2014
Informacje ze skasowanego pliku, a nawet sformatowanego dysku, można odzyskać niemal w 100 procentach. Jeśli chcesz skutecznie oczyścić dysk, musisz użyć specjalnych narzędzi do kasowania informacji albo zniszczyć nośnik. Pokazujemy, w jaki sposób bezpłatnie skorzystać z obu technik. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI


Dane z pliku skasowanego z Windows za pomocą Kosza lub komendy Usuń z menu kontekstowego wcale nie znikają z systemu. Po opróżnieniu Kosza jest usuwany tylko zapis z tablicy alokacji plików. Natomiast informacje zapisane na nośniku magnetycznym lub w półprzewodnikowej pamięci flash zostają nienaruszone, dopóki system nie nadpisze zwolnionych sektorów dysku danymi z innego pliku. Do tego czasu informacje można bez trudu odzyskać za pomocą ogólnodostępnego oprogramowania (np. firmy Ontrack czy opisywanego w PC Formacie 12/2013, na   50, programu Recuva). W skutecznym usuwaniu plików nie pomaga także formatowanie. W tej sytuacji jest kasowany i odtwarzany tylko system plików, natomiast sektory pamięci, które przechowują dane, pozostają nienaruszone.

Skuteczne kasowanie

Jak zatem skutecznie się pozbyć danych z dysku, np. przed sprzedaniem laptopa lub samego dysku czy przed wyrzuceniem starego nośnika do śmieci? Trzeba się zastosować do zaleceń np. amerykańskiego Pentagonu (http://pcformat.pl/u/765), który w zależności od rodzaju nośnika i wrażliwości przechowywanych na nim danych zaleca czyszczenie za pomocą specjalnego oprogramowania, co sprawdza się dobrze w przypadku nośników magnetycznych czy pendrive’ów, albo fizyczne niszczenie nośnika za pomocą techniki adekwatnej do jego charakterystyki. Niszczenie nośnika jako formę bezpowrotnego kosowania informacji precyzuje norma DIN 66 399  (http://pcformat.pl/u/766), do której stosują się producenci maszyn niszczących nośniki danych, w tym także nośniki informacji cyfrowej. Warto wspomnieć, że bezpowrotne niszczenie danych jest wymagane przez wiele polskich aktów prawnych, regulujących przetwarzanie wrażliwych informacji, m.in. finansowych, zdrowotnych, osobowych. Wybór przepisów znajdziesz na stronie http://pcformat.pl/u/767.

Kasowanie pojedynczych plików

W celu skutecznego wyczyszczenia informacji z dysku twardego lub klucza USB trzeba użyć narzędzia do kasowania plików, które usunie nie tylko zapis z tablicy alokacji, ale także nadpisze każdy sektor nośnika, w którym były zapisane dane. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w przypadku danych wrażliwych można zastosować 3-krotne nadpisanie, a w przypadku ściśle tajnych informacji nawet 7-krotne. Oczywiście wraz z każdym przebiegiem proces usuwania informacji staje się coraz bardziej czasochłonny.

Niestety w systemie Windows w przeciwieństwie do konkurencyjnych OS-ów, takich jak Linux czy Mac OS X, brakuje funkcji kasowania plików za pomocą techniki nadpisywania poszczególnych sektorów nośnika. Dlatego trzeba sięgnąć po specjalną aplikację, np. renomowany, opensource’owy program Eraser (http://eraser.heidi.ie). Za jego pomocą można kasować pojedyncze pliki, foldery, wymazywać całe dyski, a także czyścić wolne miejsce na dysku z pozostałości skasowanych plików. Do tego ostatniego zadania przyda się wbudowana w Erasera funkcja harmonogramu zadań, co pozwoli uruchomić to czasochłonne zadanie np. w nocy albo po wyjściu z domu. Do wyboru są różne metody kasowania, łącznie z najbardziej ekstremalną metodą – algorytmem Gutmanna wykonującym 35 przebiegów nadpisywania danych. Jeśli jednak nie zależy ci na dużej liczbie metod i opcji, a także integracji programu z interfejsem Windows, możesz użyć prostszego narzędzia, zoptymalizowanego do kasowania całych nośników – Roadkil’s Disk Wipe (http://pcformat.pl/u/768), które ma tylko tę jedną funkcję.

Kasowanie całych dysków

Z kasowaniem całych dysków poradzą sobie dwie opisane wcześniej aplikacje do bezpowrotnego usuwania plików, ale tylko dopóty, dopóki nie zaistnieje konieczność wymazania dysku systemowego, na którym działa Windows. Niestety czasami taka operacja jest niezbędna, np. jeśli planujesz sprzedanie używanego laptopa.

W tej sytuacji trzeba sięgnąć po narzędzie, które startuje z nośnika bootowalnego. Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest obraz dysku Darik’s Boot And Nuke  (http://www.dban.org). Po nagraniu pliku ISO na DVD lub klucz USB można uruchomić z niego komputer i wymazać dysk systemowy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
katana1
katana1
25 stycznia 2016, 01:39
Sądze że DBAN :-)... http://haker.edu.pl/2015/04/01/dban-trwale-wymazywanie-dysku/
avatar
B4RN4B4
13 grudnia 2013, 14:31
„Kasowanie pojedynczych plików“ - o! tego potrzebowałem! Jesteście super :)
avatar
tellet
8 grudnia 2013, 16:03
Znaczy się, dysk zawsze można wrzucić do jakiegoś pieca, ale to nie każdy ma pod ręką (kto by targał piec hutniczy?). Wtedy jakiś sporych rozmiarów magnes w rękę i jeździmy :D.
avatar
~Anonim
5 grudnia 2013, 08:39
Witam! Artykuł bardzo ciekawy:mruga:. Co do samej tematyki... Jeśli dysk jest uszkodzony i użytkownik oddaje na gwarancję, to chyba nie musi sam na własną rękę zadbać o jego oczyszczenie z danych, gdyż prawdopodobnie w serwisie i tak uszkodzony nośnik zostanie poddany zniszczeniu w specjalnej niszczarce...?:oczy:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto