A A A

Oczyść dysk do cna

PC Format 01/2014
Informacje ze skasowanego pliku, a nawet sformatowanego dysku, można odzyskać niemal w 100 procentach. Jeśli chcesz skutecznie oczyścić dysk, musisz użyć specjalnych narzędzi do kasowania informacji albo zniszczyć nośnik. Pokazujemy, w jaki sposób bezpłatnie skorzystać z obu technik. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Fizyczne niszczenie dysku

Alternatywą dla kasowania software’owego jest fizyczne niszczenie nośnika lub jego demagnetyzacja. Jednak te metody wymagają zastosowania wyspecjalizowanych niszczarek mechanicznych lub magnetycznych. Te urządzenia kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego indywidualny użytkownik może skorzystać z nich tylko przez zlecenie usługi wyspecjalizowanej firmie. W zależności od metody kosztuje to od kilkudziesięciu do ponad 100 zł, przy czym najtańsze są usługi niszczenia nośników metodą demagnetyzacji.

Lekkie nośniki informacji, takie jak dyski optyczne czy pendrive’y, można także zniszczyć domowym sposobem, roztrzaskując młotkiem, a potem paląc resztki w piecu lub ognisku. Hermetycznie zamknięty dysk magnetyczny to twardszy orzech do zgryzienia. Najlepiej jest otworzyć obudowę, zdemontować talerz magnetyczny, następnie rozbić go i spalić. Wiercenie dziur w obudowie, często polecane jako domowy sposób niszczenia dysku, jest nieskuteczne. Jeśli dane nie były uprzednio wymazane programowo, specjalista od odzyskiwania danych bez problemu je odczyta z nieuszkodzonych fragmentów talerza.

W praktyce

Biorąc pod uwagę potrzeby użytkownika domowego, który chce raczej chronić swoją prywatność oraz tożsamość cyfrową (np. loginy i numery kart kredytowych) niż tajne dane biznesowe czy państwowe, każdy z opisanych w artykule sposobów dobrze się sprawdzi. Trzykrotne nadpisanie dysku programem do kasowania danych niszczy 99,99 proc. danych. Po metody mechaniczne warto sięgnąć tylko wtedy, gdy pojawiają się podejrzenia, że dysk działa wadliwie, co może obniżyć skuteczność kasowania.

Skuteczne usuwanie danych z SSD

Dyski twarde, korzystające z nośników półprzewodnikowych, są coraz bardziej popularne nie tylko w laptopach, ale także w komputerach stacjonarnych. Niestety bezpieczne kasowanie zapisanych na nich informacji za pomocą niedestrukcyjnych metod jest trudniejsze niż w przypadku nośników magnetycznych. Jest to konsekwencją innej architektury wewnętrznej dysku, m.in. braku stałego dostępu systemu operacyjnego do wszystkich komórek pamięci.

Aby oczyścić skutecznie dysk SSD, trzeba użyć wewnętrznej komendy ATA Secure Erase, którą wykonuje nie aplikacja, ale firmware dysku SSD. Dostępne są tylko dwie bezpłatne aplikacje, które radzą sobie z tym procesem. Pierwszą jest DOS-owy program HDDErase (http://pcformat.pl/u/769), który należy uruchamiać z bootowalnego pendrive’a lub płyty, np. z systemem FreeDOS. Niestety aplikacja nie jest już rozwijana, więc mogą wystąpić problemy ze zgodnością. Alternatywą jest użycie Parted Magic (https://partedmagic.com), systemu do zarządzania dyskami twardymi, uruchamianego z bootowalnej płyty lub pendrive’a. Wśród narzędzi dostępnych w Parted Magic jest program Erase Disk, który także ma opcję uruchomienia kasowania dysku komendą ATA Secure Erase.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
katana1
katana1
25 stycznia 2016, 01:39
Sądze że DBAN :-)... http://haker.edu.pl/2015/04/01/dban-trwale-wymazywanie-dysku/
avatar
B4RN4B4
13 grudnia 2013, 14:31
„Kasowanie pojedynczych plików“ - o! tego potrzebowałem! Jesteście super :)
avatar
tellet
8 grudnia 2013, 16:03
Znaczy się, dysk zawsze można wrzucić do jakiegoś pieca, ale to nie każdy ma pod ręką (kto by targał piec hutniczy?). Wtedy jakiś sporych rozmiarów magnes w rękę i jeździmy :D.
avatar
~Anonim
5 grudnia 2013, 08:39
Witam! Artykuł bardzo ciekawy:mruga:. Co do samej tematyki... Jeśli dysk jest uszkodzony i użytkownik oddaje na gwarancję, to chyba nie musi sam na własną rękę zadbać o jego oczyszczenie z danych, gdyż prawdopodobnie w serwisie i tak uszkodzony nośnik zostanie poddany zniszczeniu w specjalnej niszczarce...?:oczy:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto