A A A

Operator na miarę

PC Format 05/2011
U wirtualnego operatora komórkowego możesz surfować w internecie bez opłat, dostaniesz złotówki na rozmowy przy okazji robienia zakupów w sklepie lub rabat na abonament telewizji kablowej. Siła ich oferty tkwi w dopasowaniu do potrzeb klienta i atrakcyjnych cenach. [Maciek Płochocki]

Operator wirtualny (MVNO – ang. Mobile Virtual Net- work Operator) – nie ma m.in. własnej sieci komórkowej. Usługi świadczy, wykorzystując sieć któregoś z dużych operatorów, np. PTC (Era), Centertela (Orange). Na początku swojej działalności takim operatorem bez własnej sieci był np. Play, który wówczas dopiero zaczynał budować własną infrastrukturę komórkową i nawet obecnie, w niektórych rejonach kraju wciąż korzysta z sieci Polkomtela.

Drugą charakterystyczną cechą operatorów wirtualnych jest mała baza klientów, zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy kart SIM. Właśnie dlatego mogą oni oferować konkretne usługi dostosowane do potrzeb względnie niewielkiej grupy odbiorców – najciekawsze usługi prezentujemy w ramce „Przykładowe usługi u wirtualnych” na sąsiedniej stronie.

Ilu ich jest

Na początku lutego 2011 w rejestrze Urzędu Komunikacji Elektronicznej było zarejestrowanych aż 312 operatorów wirtualnych. Jednak tylko kilkanaście pozycji z tej długiej listy zajmują firmy, które rzeczywiście świadczą usługi dla klientów indywidualnych. Reszta to albo firmy, które zajmują się obsługą specjalistycznych rozwiązań biznesowych, albo podmioty, które w ogóle nie świadczą usług.

Według szacunków Telekomunikacji Polskiej 16 operatorów wirtualnych działających obecnie w Polsce ma łącznie około 616 tys. klientów, co stanowi 1,3 proc. udziału w polskim rynku komórek. Konkurencja jest ogromna i nie każdy operator może utrzymać się na rynku, o czym boleśnie przekonali się już właściciele sieci Avon i WP Mobi, które z powodu słabych wyników zostały zlikwidowane. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy znakomitą większość działających operatorów. Pominęliśmy tych, którzy od dłuższego czasu nie aktualizowali swojej oferty i prawdopodobnie tylko brak oficjalnego komunikatu dzieli ich od zakończenia działalności.

Pre-paid

Większość operatorów wirtualnych oferuje tylko usługi przedpłacone. Starter kosztuje zazwyczaj około 10 zł i co najmniej połowę tej kwoty można przeznaczyć na połączenia. Starter często możesz zamówić na stronie operatora (np. w mBank mobile, wRodzinie), a czasem kupić w sklepie (tuBiedronka, Carrefour Mova). Zdarzają się też bardziej oryginalne sposoby. Przykładowo w sieci FreeM możesz otrzymać starter za darmo, jeśli „polubisz” profil sieci na Facebooku. Wówczas starter odbierzesz w wybranym paczkomacie (więcej na http://freem.pl).

Z doładowaniami jest podobnie. Konto zasilisz przez internet, w sklepie przy płaceniu za zakupy albo w bankomacie.

Ceny usług nie odbiegają znacznie od ofert pre-paid zwykłych operatorów komórkowych. W większości przypadków ceny połączeń mieszczą się między 25 a 30 groszy za minutę, co jest stawką bardzo atrakcyjną. Część operatorów, np. Gadu Air i wRodzinie, oferuje jeszcze tańsze połączenia w ramach sieci. Ceny SMS-ów są mniej jednolite i wynoszą od 6 do 20 groszy. Najtaniej posurfujesz w sieci w Gadu Air, mBank mobile i FreeM. Ale nie wszyscy operatorzy wirtualni świadczą usługę internetu mobilnego (nie ma jej np. tuBiedronka).

Abonament

Oferty płatne abonamentem ma 5 operatorów. Charakterystyczną cechą tych ofert jest możliwość wyboru bardzo niskiego abonamentu – już od 5 zł miesięcznie w sieci Hyperfonia. Jednak nie zawsze z niskim abonamentem otrzymasz pakiet minut na rozmowy, np. w sieci Inea przy abonamencie 9,90 zł płacisz za każdą minutę rozmowy. Droższe taryfy nie różnią się niczym od tych oferowanych przez zwykłych operatorów. W ramach abonamentu otrzymujesz pakiet minut, który możesz wykorzystać na rozmowy i SMS-y. Transmisja danych płatna jest poza abonamentem.

Pod względem opłacalności najbardziej wyróżnia się sieć Hyperfonia, w której stosunek wysokości abonamentu do wielkości pakietu minut jest najkorzystniejszy. Z drugiej strony opłaty za usługi po wyczerpaniu środków z abonamentu są tu najwyższe. Najniższe stawki poza abonamentem ma sieć Inea oraz Cyfrowy Polsat w taryfie „Pakiet na Start”.

Krucho z telefonami

Operatorzy wirtualni nie mogą się pochwalić duża gamą modeli telefonów komórkowych w ofercie. Zawiodą się szczególnie osoby, które szukają bardziej zaawansowanych urządzeń, np. smartfonów.

Część operatorów (np. Carrefour Mova) nie oferuje żadnych telefonów, inni (tuBiedronka) mają w ofercie zaledwie jeden model. Największy wybór telefonów ma sieć mBank Mobile. Bardziej zaawansowane modele Nokii znajdziesz w sieci Diallo. W sieciach Aster oraz Hyperfonia nie musisz płacić za telefon – jego koszt jest doliczany do abonamentu. Skutkuje to albo wyższą opłatą za abonament, albo mniejszym pakietem minut.

Przykładowe usługi u wirtualnych

Aster
Dodatkowy pakiet minut do sieci stacjonarnej i komórkowej Aster dla korzystających z innych usług Aster; osoby korzystające z innych usług Aster mogą liczyć na dodatkowe minuty na połączenia do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych.

Cyfrowy Polsat
Dla korzystających z platformy telewizyjnej Cyfrowy Polsat abonament w wysokości 29 zł, zawierający 30 minut rozmów, dostępny za 1 zł przez 12 miesięcy.

wRodzinie
Karta SIM jest aktywna przez 12 miesięcy od pierwszego połączenia telefonicznego; każde doładowanie konta przedłuża okres ważności karty SIM o 12 miesięcy.

Gadu Air
Możliwość obsługi komunikatora Gadu-Gadu oraz wybranych serwisów, np. Blip za pomocą SMS-ów Premium; 512 KB na surfowanie w sieci za każdą minutę połączenia przychodzącego z innej sieci.

Carrefour
Za doładowanie konta powyżej 25 zł – bon na zakupy w Carrefour (20 proc. kwoty doładowania); minuty za zakupy w sklepach Carrefour – 1 minuta lub 2 SMS-y do wszystkich sieci za każde wydane 10 zł (maks. 60 minut na miesiąc).

mBank
10 procent doładowań wykonanych przez osoby, którym poleciłeś korzystanie z mBanku; bezpłatne minuty i SMS-y za korzystanie z usług mBanku, np. za transakcje kartami kredytowymi; darmowy pakiet 20 MB co 30 dni.

FreeM
Dostęp do wybranych serwisów internetowych, np. Facebooka, oraz multikomunikatora w zamian za oglądanie reklam.

Diallo
Telefon stacjonarny i komórkowy w cenie jednej usługi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto