A A A

Optymalna konfiguracja

PC Format 10/2007
Komputer do zastosowań edukacyjnych musi spełniać wymagania typowych aplikacji biurowych, multimedialnych encyklopedii i witryn internetowych. Będziesz mógł uruchamiać na nim programy do nauki języków obcych, przeglądać zasoby sieci WWW, a nawet oglądać filmy z zachowaniem ich wysokiej jakości.

Jeśli studiujesz, konfiguracja komputera musi dodatkowo uwzględniać specyficzne zastosowania, związane z przedmiotem studiów. Na przykład na uczelniach technicznych korzysta się z programów inżynierskich do projektowania i programów graficznych, które podwyższają wymagania wobec peceta.

Nie ma potrzeby kupowania najdroższej konfiguracji, bo prawdopodobnie nie wykorzystasz w pełni jej wydajności i możliwości.

Najważniejsze podzespoły

Dobór podzespołów należy rozpocząć od płyty głównej, ponieważ to od niej w największym stopniu zależy rodzaj pozostałych komponentów i możliwości rozbudowy komputera w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba.

Płyta główna

Do większości zastosowań wystarczy dowolna płyta z podstawką LGA775 (do procesorów Intela) lub Socket AM2 (do procesorów AMD). Większość producentów płyt głównych produkuje oba rodzaje. Polecamy na przykład płyty MSI, Gigabyte, Asusa. Płyta powinna udostępniać co najmniej dwa gniazda na pamięci DDR2 i mieć przynajmniej dwa porty PCI na karty rozszerzeń (kartę dźwiekową, tuner telewizyjny) oraz gniazdo PCI Express – przydatne, jeśli w przyszłości będzie ci potrzebna wydajna karta graficzna. Wszystkie obecnie sprzedawane płyty główne spełniają wymienione warunki. Taka płyta kosztuje ok. 300 złotych, niezależnie od rodzaju podstawki procesora.

Można wybrać model płyty ze zintegrowaną kartą graficzną. Polecamy w szczególności płyty z chipsetami Intel G965 i G33, GeForce 6100, Radeon Xpress 1250, GeForce 7050, przy czym ostatnie dwa mają najwydajniejszy kontroler graficzny . Rozwiązanie to wystarczy nie tylko do nauki, ale i do uruchomienia starszych gier. Nie opłaca się wydawać pieniędzy na nowoczesną kartę graficzną (lepiej przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na dodatkowe peryferia).

Jeśli jednak na swoim kierunku studiów robisz projekty zawierające trójwymiarowe, cieniowane, pokryte teksturami obiekty, łącznie z ich animacją, przyda ci się karta graficzna obsługująca interfejsy programowania aplikacji (np. DirectX oraz OpenGL ). Dzięki niej obejrzysz efekty pracy na komputerze bez skoków animacji.

Wybierz zewnętrzną kartę obsługującą największą możliwą liczbę efektów specjalnych w procesie renderowania trójwymiarowych scen (zgodną co najmniej z DirectX 9). Jej szybkość nie gra najważniejszej roli. Warto zainteresować się kartami z układami ATI Radeon HD 2600 XT lub Nvidia GeForce 8600 GT (cena ok. 400 zł), ewnetualnie jednym z tańszych modeli GeForce 8500 GT lub Radeon HD 2400 Pro (cena ok. 290 zł).

Procesor

Obecnie niezbędny jest układ dwurdzeniowy, który sprosta wymaganiom dowolnej aplikacji, a ponadto sprawdzi się podczas pracy z paroma wymagającymi aplikacjami jednocześnie. Dobrą propozycją są procesory Intel Pentium Dual Core E2140 z zegarem 1,6 GHz oraz Pentium Dual Core E2160 (1,8 GHz). Nie dość, że są wydajne, to w dodatku możesz je znacznie podkręcać (pod warunkiem że masz odpowiednią wiedzę i umiejętności), zamiast wymieniać procesor w przyszłości. Model E2140 kosztuje ok. 240 złotych, a szybsza wersja E2160 – 320 zł.

Wśród procesorów z rodziny AMD Athlon 64 X2 godne polecenia modele to procesory o oznaczeniach 3800+ (2 GHz) i 4200+ (2,2 GHz) – oba wykonane w procesie produkcyjnym 65 nm . Pierwszy można kupić już za niecałe 250 zł, drugi kosztuje ok. 280 zł.

Wszystkie wymienione procesory dobrze się sprawdzą także w takich zastosowaniach, jak gry czy płynne odtwarzanie filmów HD wysokiej rozdzielczości. Jeśli zdecydujesz się na inny model, ważne, żeby częstotliwość jego pracy nie była niższa od 1,6–1,8 GHz.

O chłodzenie procesora nie musisz się martwić. Jeśli składasz komputer np. przy pomocy specjalisty, wystarczy kupić procesor w wersji pudełkowej z dołączonym wentylatorem (procesor w wersji OEM nie ma chłodzenia), a jeśli kupujesz gotowy komputer, na pewno ma odpowiednie chłodzenie.


Tagi: sprzęt nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto