A A A

Oryginalny wygląd

PC Format 10/2008
System operacyjny powinien być nie tylko wydajny, stabilny i wygodny w użytkowaniu. Dla wielu osób znaczenie ma także estetyka interfejsu. Na szczęście w tej dziedzinie można bardzo łatwo coś zmienić.

Całkowita zmiana – Crystal Clear

Chcesz zupełnie zmodyfikować wygląd interfejsu Windows? Skorzystaj z darmowego pakietu Crystal Clear. Pamiętaj jednak, że modyfikuje on pliki systemowe. Wprawdzie w trakcie instalacji powstaje ich kopia zapasowa, jeżeli jednak nie chcesz ryzykować, przed zainstalowaniem pakietu wykonaj kopię zapasową systemu lub przynajmniej zabezpiecz najważniejsze pliki. Pamiętaj też, by instalację pakietu przeprowadzać z konta użytkownika o uprawnieniach administratorskich.

Instalacja pakietu


Rozpakuj zawartość spakowanego archiwum ZIP do dowolnie wybranego foldera na dysku twardym. Następnie otwórz okno tego foldera i dwukrotnie kliknij ikonę Pack Crystal Clear.


Zobaczysz niewielkie okno dialogowe z rozwijaną listą wyboru języka, w jakim instalator ma się z tobą porozumiewać. Niestety, nie ma polskiego. Pozostaw zatem domyślne zaznaczenie English i kliknij OK.


Pojawi się okno powitalne instalatora Crystal Clear 1.0. Zwróć uwagę na wpis dotyczący zgodnych wersji systemu. Pakiet Crystal Clear 1.0 nie zainstaluje się na 64-bitowej wersji Windows XP. Kliknij Next.


W kolejnym oknie zaznacz pole wyboru: I accept the terms in the License Agreement i kliknij Next. Będziesz miał wybór trybu instalacji. Najbardziej elastyczny w zakresie wyboru wszelkich parametrów jest tryb Personalized. Jednak jest on zarazem najbardziej skomplikowany, gdyż musisz samodzielnie ocenić, czy dany składnik, instalowany w komputerze, będzie zgodny z twoim oprogramowaniem. Najbezpieczniej pozostawić domyślnie zaznaczoną opcję Classic. Kliknij Next.


Kolejny etap to potwierdzenie domyślnego, docelowego foldera instalacji. Możesz teoretycznie wskazać inną lokalizację, ale nie zalecamy tego rozwiązania, gdyż może to spowodować nieprawidłowe działanie niektórych składników pakietu. Zwróć uwagę, że pakiet potrzebuje ok. 450 MB wolnej przestrzeni na dysku systemowym. Kliknij Next, a następnie Install.


Ze względu na mnogość instalowanych składników instalacja może potrwać kilka minut. Uzbrój się w cierpliwość. Pewne zmiany w wyglądzie mogą się pojawić jeszcze w trakcie instalacji (np. może się zmienić wygląd kursora myszki oraz tło pulpitu Windows). Gdy kopiowanie plików się zakończy, instalator wyświetli okno z zapytaniem o restart systemu (zaznaczona opcja Reboot now). Kliknij Finish i poczekaj na ponowne uruchomienie Windows.

Ustawianie efektów


Po ponownym uruchomieniu systemu zobaczysz całkowicie odmieniony wygląd Windows. Zmodyfikowany zostanie pasek zadań wraz z zasobnikiem systemowym, zmianie ulegną także: kursor myszki, menu Start, tło pulpitu. Dodatkowo w górnej części ekranu pojawi się całkiem nowy element – Dock, podobny do tych, z jakimi mają na co dzień do czynienia użytkownicy komputerów Apple z systemem MacOS X. Ponadto modyfikacjom ulegną wszystkie standardowe ikony Windows. Możesz jednak samodzielnie wpływać na stopień mo­dyfikacji wyglądu. Kliknij dwukrotnie widoczną na pulpicie Windows ikonę Crystal Clear Config.


W oknie Crystal Clear Config możesz zdecydować o czterech funkcjach pakietu. Wiersz odpowiada za widoczny domyślnie na górze ekranu dock z ikonami skrótów. Jeżeli nie chcesz, by ten dock był wyświetlany, wybierz opcję OFF. W naszym przykładzie zakładamy jednak, że chcesz, by był widoczny, czyli pozostaw opcję ON.


Kolejny wiersz – Y'z Shadow – odpowiada za cienie rzucane na pulpit przez poszczególne okna. Domyślnie jest on wyłączony (opcja OFF). Włącz go, zaznaczając ON. Z kolei Y'z Toolbar to składnik umożliwiający m.in. zmianę wyglądu ikon paska narzędziowego Eksploratora Windows i Internet Explorera. Ostatni wiersz UberIcon odpowiada za animację ikon na doku. Jeżeli którakolwiek z ikon będzie wyświetlana nieprawidłowo, kliknij ikonę Refresh Icons. Chcąc powrócić do domyślnych ustawień wyglądu Windows, wybierz Remove BrickoPack.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto