A A A

Osobisty interfejs

PC Format 2/2009
Chociaż dzwonki i tapety do różnych modeli telefonów komórkowych, zarówno płatne, jak i darmowe, znajdziesz w internecie, zachęcamy do opracowania własnego motywu graficzno-muzycznego do komórki.

Oprogramowanie do tworzenia motywów

Program Sony Ericsson Themes Creator – wykorzystany w naszych warsztatach – nie jest jedyną aplikacją do tworzenia motywów na komórki.
 • DO NOKII S40 i S60
  Posiadacze telefonów Nokia S40 lub S60 mogą skorzystać z programu Theme Studio, który podobnie jak aplikacja Sony Ericsson umożliwia dowolne dostosowywanie elementów interfejsu telefonów z systemem Symbian. Theme Studio występuje w kilku wersjach, dostosowanych do różnych wersji Symbiana. Podobnym, choć nieco bardziej rozbudowanym i trochę bardziej skomplikowanym w obsłudze programem do generowania tematów dla telefonów Nokia z serii S40 i S60 z systemem Symbian jest aplikacja o nazwie Carbide.ui. Programy Theme Studio oraz Carbide.ui znajdziesz na oficjalnym forum Nokii pod adresem (musisz się zarejestrować)
 • .
 • DO SONY ERICSSONA I NOKII
  Jeżeli twoi domownicy korzystają z telefonów Sony Ericsson i Nokia, użyj programu myTheme Creator Program, który znajdziesz na stronie . Pozwala on opracować interfejs do ponad 80 modeli komórek Sony Ericsson i 40 modeli telefonów Nokia.
 • DO IPHONE
  Również użytkownicy iPhone’a mają do dyspozycji narzędzie umożliwiające dowolne projektowanie wyglądu interfejsu telefonu – aplikację iThemeit, którą można pobrać ze strony . Wszystkie wymienione programy są dostępne za darmo.

Najłatwiej jest wykorzystać jako tapetę ciekawe zdjęcie zrobione własną komórką. Katalog z plikami zdjęciowymi będzie widoczny, gdy w ustawieniach wybierzesz opcję tapety. Fotografię, którą zaznaczysz, ujrzysz po chwili jako tło na wyświetlaczu. Podobnie jest z plikami audio, które nagrasz wbudowanym w telefon dyktafonem (jest dostępny w większości komórek). Nagrany przez ciebie pisk opon, zaraźliwy śmiech, fragment utworu radiowego pojawi się na liście dźwięków, z której wybierasz dźwięki dzwonka czy np. powiadomienia o przyjściu SMS-a.

Trochę więcej działań wymaga upiększanie komórki materiałami, które masz zapisane na komputerze. Możesz po prostu przegrać do komórki grafikę czy utwór muzyczny – koniecznie w formacie akceptowanym przez telefon – i zmienić ustawienia tapety i dźwięku. Dużo większe możliwości zmiany wyglądu interfejsu komórki, w tym przycisków funkcyjnych czy czcionki wyświetlanych informacji, dają programy do generowania komórkowych motywów. Nie ma uniwersalnej aplikacji do wszystkich marek i modeli telefonów. Dostępne programy pozwalają na opracowanie motywu graficzno-muzycznego do komórek Sony Ericsson (patrz warsztat), Nokia oraz do iPhone’a. Dwa takie programy znajdziesz na dołączonym do numeru krążku.

Windows nie zapewnia takich narzędzi. Zawarty w nim program Paint, przeznaczony do opracowywania grafiki, pozwoli co najwyżej dostosować wymiary zdjęcia czy ilustracji, które masz na dysku komputera, do wielkości wyświetlacza.

Instalacja i uruchomienie programu Themes Creator

Program Sony Ericsson Themes Creator 3.32 znakomicie ułatwia tworzenie własnych motywów graficzno-muzycznych na telefony komórkowe Sony Ericsson. Program znajdziesz na krążku dołączonym do bieżącego numeru PC Formatu. Poza tym jego aktualną wersję zawsze możesz pobrać z witryny producenta znajdującej się pod adresem https://developer.sonyericsson.com/getDocument.do?docId=65050.


Program Themes Creator 3.32 jest dostępny na CD w postaci spakowanego archiwum ZIP. Rozpakuj plik do dowolnego folderu. Następnie wejdź do tego folderu za pomocą Eksploratora Windows i dwukrotnie kliknij ikonę ThemesCreator.Gdy pojawi się okno instalatora, kliknij przycisk Next. Następnie potwierdź licencję (program jest dostępny za darmo), klikając przycisk I Agree, a w kolejnych oknach Next oraz Install. Po przekopiowaniu plików przez instalator kliknij  Finish.


Uruchom program Themes Creator – wybierz w tym celu z menu Start ikonę Themes Creator.


W pierwszym oknie Choose Phone Model znajdź i kliknij zdjęcie modelu telefonu, np. K750, do którego chcesz przygotować graficzno-muzyczny motyw interfejsu.


Wyświetli się okno główne programu, w którym zobaczysz szereg zakładek, odpowiadających określonemu trybowi działania telefonu. Nazwy zakładek różnią się w zależności od modelu telefonu. W naszym przykładzie są to zakładki dla modelu Sony Ericsson K750. Domyślnie aktywną zakładką jest  Standby. Pod nią znajdują się pola odzwierciedlające elementy interfejsu widoczne na ekranie telefonu w stanie czuwania (ang. standby). Po prawej stronie okna pod napisem DISPLAY znajduje się podgląd interfejsu telefonu. Będzie się on zmieniał w zależności od modyfikacji wprowadzanych w interfejsie telefonu komórkowego.


Zacznij od zmiany tła pulpitu telefonu w stanie czuwania. Pole przeznaczone na wstawienie odpowiedniej grafiki (w górnym lewym rogu okna) jest opisane jako Standby (176x220). Liczby w nazwie pola oznaczają rozdzielczość grafiki wymaganą dla danego elementu. W naszym przykładzie wynosi ona 176x220 pikseli. Informacja ta przyda się podczas przygotowywania odpowiedniego obrazka, który będzie wykorzystany jako tapeta na pulpit telefonu. Jak przygotować taką ilustrację, dowiesz się z warsztatu „Opracowujemy motyw graficzno-muzyczny na komórkę”, z jego pierwszej części zatytułowanej „Przygotowanie ilustracji”. Nie zamykaj jeszcze okna programu Sony Ericsson Themes Creator, z którego za chwilę będziesz znów korzystać.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto