A A A

Oswajanie komórki

PC Format 4/2008
Kupiłeś nowy telefon, ale nie masz czasu wpisać do jego książki adresowej wszystkich kontaktów? Łatwiej i szybciej będzie skorzystać z automatycznego sposobu. Warto też skonfigurować przeglądarkę WAP, wysyłanie i odbieranie MMS-ów, dostęp do poczty głosowej i jeszcze e-mail.

Dostosowanie nowego telefonu do swoich potrzeb zajmuje coraz więcej czasu. Zmianę tapety na ulubione zdjęcie, wgranie dzwonka i wybranie wielkości liter można odłożyć na później. W pierwszej kolejności trzeba umieścić w telefonie swoje kontakty.

Przegrywanie książki telefonicznej

Zawartość książki telefonicznej ze starego telefonu można przegrać do nowego na kilka sposobów, przy użyciu komputera lub za pomocą karty SIM. Jeśli skorzystasz z komputera, zrób przy okazji back­up książki i innych danych (pisaliśmy o tym w PCF 11/2006 – artykuł znajduje się na CD). Komórkę możesz połączyć z komputerem kablem (odpowiednim do modelu telefonu) albo bezprzewodowo za pomocą Bluetootha (szybko, skutecznie – zalecamy ten sposób) lub korzystając z podczerwieni IrDA (wolno, niestabilnie) – jeżeli komórka i komputer są wyposażone w moduły umożliwiające taką komunikację.

Przegrywanie kontaktów za pośrednictwem komputera jest możliwe, jeśli są one zapisane w pamięci telefonu, a nie na karcie SIM (kontakty z karty SIM można oczywiście bez problemu przenieść do pamięci telefonu i dalej korzystać z opisywanej metody). Poza tym zarówno stary, jak i nowy telefon muszą korzystać z tego samego formatu plików, w których są zapisane numery telefonów. Formaty stosowane w różnych markach najczęściej są niezgodne, czyli jeśli chcesz przenieść kontakty z Nokii na Motorolę, to z pomocą komputera to się nie uda. „Komputerowa” metoda pozwala za to przegrać wszystkie wpisy z książki telefonicznej, niezależnie od ich liczby, za jednym razem – nawet gdy do jednego kontaktu jest przypisanych np. kilka numerów telefonów, adres czy e-mail – oraz gdy nowy telefon jest kupiony w innej sieci niż stary i ma blokadę simlock.

Przeniesienie kontaktów za pomocą karty SIM polega na ich przegraniu z pamięci telefonu na kartę, przełożeniu karty do nowego telefonu i wgraniu ich do pamięci nowej komórki. Patrz warsztat „Książka telefoniczna z karty SIM”.

Ustawienia obsługi SMS-ów i MMS-ów

Jeśli kupiłeś nowy telefon u operatora, to wysyłanie SMS-ów oraz wiadomości multimedialnych powinieneś mieć ustawione. Co innego, gdy kupujesz telefon z drugiej ręki lub w sklepie.

Ustawienia SMS-ów są przechowywane na karcie SIM, więc gdy przełożysz ją do nowego telefonu, możesz od razu wysyłać i odbierać wiadomości. Ustawienia MMS-ów są zapisane w pamięci telefonu, dlatego po jego wymianie czeka cię ponowna konfiguracja obsługi MMS-ów.

Internet i WAP

Ustaw również parametry połączenia dla przeglądarki WAP, które umożliwią też korzystanie z pełnowymiarowego internetu w nowszych telefonach. Do wyboru są dwa rodzaje połączeń: przez CSD – płacisz za czas połączenia lub przez GPRS (EDGE, UMTS, HSDPA) – płacisz za ilość przesłanych danych.

Dla połączenia GPRS zwykle do wyboru masz konfigurację usługi WAP po GPRS oraz internet po GPRS. Pierwsza pozwala na łączenie się telefonu ze stronami WAP, druga służy do połączenia telefonu z internetem, np. gdy telefon pełni rolę modemu i umożliwia przegladanie standardowych stron WWW w laptopie. Jeśli używasz telefonu do przeglądania wiadomości, pobranie strony WAP będzie kosztowało mniej niż pełnej strony WWW.

Zdalnie lub ręcznie

Najprościej jest przeprowadzić zdalną konfigurację dostępu do internetu, obsługi SMS-ów i MMS-ów (patrz warsztat). Jeśli telefon nie stwarza takiej możliwości, wprowadź ustawienia ręcznie – parametry znajdziesz w tabeli poniżej.

Niektóre droższe telefony mają wbudowane opcje automatycznej konfiguracji i przy pierwszym uruchomieniu telefonu z kartą SIM innego operatora komórka sama pobiera z sieci odpowiednie parametry ustawień, jeśli użytkownik to zaakceptuje.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto