A A A

Ożyw swoją komórkę

PC Format 10/2007
W pamięci każdego nowo kupionego telefonu komórkowego znajdują się dzwonki, tapety i gry Java. Zestaw ten może ci się jednak znudzić. Ciekawe, darmowe materiały na komórkę znajdziesz wtedy w internecie.

W sieci jest sporo stron oferujących gry Java, dzwonki, tapety czy filmy, które można pobrać na telefon komórkowy. W większości są to materiały płatne. Pojedyncza tapeta kosztuje od 1,22 zł, a gra Java – nawet powyżej 10 zł. Na szczęście w sieci można znaleźć także serwisy, które takie komórkowe dodatki oferują za darmo.

Serwisy – nie tylko po polsku

Wśród znalezionych przez nas serwisów najwięcej darmowych materiałów oferują strony anglojęzyczne. Nawet jeśli nie znasz angielskiego, zainteresuj się serwisem Zedge. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne. Równie bogatą ofertę jak Zedge mają serwisy Mobango oraz Mobile9, ale do ich obsługi potrzebna jest znajomość języka w minimalnym przynajmniej stopniu. Każdy z serwisów oferuje po kilkaset tysięcy plików różnego rodzaju (zdjęcia, pliki wideo, dzwonki itp.). Są one podzielone na kategorie tematyczne, a wyszukanie ciekawego materiału ułatwia system oceniania plików oraz wskaźniki ich popularności wśród użytkowników. Każdy serwis ma też wyszukiwarkę plików.

Polskie serwisy oferują znacznie mniej darmowych plików. Podobnie jak na stronach zagranicznych obowiązuje podział na kategorie tematyczne, często brakuje jednak systemu ocen i wyszukiwarki plików. Niektóre materiały znajdziesz tylko w polskich serwisach, np. dzwonki z utworami polskich wykonawców.

Co i jak wgrywać

Wybierając materiały do wgrania na telefon komórkowy, upewnij się, że twój aparat będzie umiał z nich korzystać. Dotyczy to szczególnie gier Java, które są pisane dla konkretnych modeli telefonów. Pamietaj też, że nie wszystkie aparaty potrafią odtwarzać dzwonki w formacie MP3 (tzw. Real Music) czy pliki wideo w formacie 3gp. Również tapety i motywy graficzne muszą być dostosowane do rozdzielczości ekranu twojej komórki.

Nie musisz pobierać materiałów w ciemno. Informacje o rodzaju wybranego pliku oraz jego zgodności z różnymi modelami aparatów znajdziesz na stronach serwisu internetowego. Natomiast rozdzielczość ekranu telefonu, formaty plików wideo i dzwonków, do których jest dostosowana twoja komórka, odszukasz w instrukcji aparatu.

Aby wgrać dzwonek czy tapetę do telefonu, możesz najpierw pobrać plik na dysk twardy komputera, a następnie połączyć telefon oraz pecet za pomocą kabla, portu podczerwieni lub Bluetootha i przekopiować plik do pamięci komórki. W tej operacji będzie pomocne oprogramowanie typu PC Suite – dołączane do telefonu lub oferowane na stronie producenta aparatu. Drugi sposób to pobranie pliku ze strony internetowej bezpośrednio na telefon komórkowy za pomocą przeglądarki WAP, a następnie zapisanie go w pamięci komórki. Jednak nie wszystkie serwisy, a zwłaszcza niewiele stron polskojęzycznych, zapewniają taką możliwość.

Najlepsze serwisy internetowe z materiałami na telefon komórkowy

Zedge
www.zedge.net
Serwis anglojęzyczny, ale prosty w obsłudze. Wymaga rejestracji na stronie i pozwala pobrać tylko 30 plików dziennie. Dzienny limit można zwiększyć, zakładając kilka kont (każde na inny adres e-mailowy). Na stronach serwisu Zedge znajdziesz nieprzebrane ilości tapet, motywów oraz dzwonków (polifonicznych lub w formacie MP3). Poszukiwanie konkretnych plików ułatwia wyszukiwarka, podział materiałów na kategorie oraz system oceniania plików przez użytkowników. Zedge udostępnia też pliki wideo oraz gry Java na większość modeli telefonów komórkowych. Gry Java zawierają reklamy, które muszą być pobierane z sieci co kilka uruchomień programu – mają ok. 25 KB objętości.

Mobango
www.mobango.com
Znajdziesz tu ponad 300 tys. plików pogrupowanych tematycznie i według ich rodzajów (grafika, wideo, gry itp.). Aby pobierać pliki (nie ma limitów), trzeba się zarejestrować na stronie. Pliki można pobierać na dysk komputera lub bezpośrednio na komórkę. Podczas przeglądania witryny na komputerze można wskazać pliki do pobrania. Informacja o tym zostanie zapisana na twoim koncie. Gdy się połączysz z serwisem z komórki i zalogujesz, wskazane pliki zostaną automatycznie przesłane na telefon. Gdy ściągasz dzwonek, możesz wybrać format pliku, w jakim będzie zapisany. Wybraną tapetę możesz edytować na stronie serwisu i pobrać np. tylko jej fragment.

Gratisowo
www.gratisowo.gsm.pl
Bogate archiwum plików wszystkich rodzajów. Materiały podzielono na kategorie tematyczne, ale zabrakło wyszukiwarki. Tapety zostały dodatkowo pogrupowane według rozdzielczości plików. Dzwonki i teledyski umieszczono na stronie w celach promocyjnych – należy je skasować w ciągu 24 godzin od pobrania. Gry Java pochodzą z innych serwisów, które także udostępniają je za darmo. Na stronie można też znaleźć dużą liczbę gotowych SMS-ów o tematyce miłosnej, wierszowanych oraz z życzeniami na różne okazje, np. urodziny. Na stronie są też dostępne płatne materiały, które można nabyć, wysyłając SMS na specjalny numer telefonu, a następnie pobrać na telefon.

Fony
www.fony.uq.pl
Znajdziesz tu duże archiwa dzwonków polifonicznych, kolorowych tapet i animacji. Wszystkie pliki są pogrupowane w kategorie i spakowane do plików RAR. Jeśli np. interesują cię tapety z widokami znanych miast, musisz pobrać archiwum RAR zawierające 100 tapet ze zdjęciami miast, rozpakować je na dysku twardym komputera, przejrzeć jego zwartość i wybrać konkretne pliki. Nie ma możliwości pobierania materiałów za pomocą przeglądarki WAP. Fony.uq.pl udostępnia również dosyć ubogi katalog gier Java (tylko na telefony Nokia i Motorola), instrukcje obsługi do telefonów komórkowych, gotowe SMS-y oraz programy użytkowe związane z telefonami komórkowymi.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Belzebiusz
opera
15 marca 2008, 10:42
POMOC
Pomocy! Na jakiej stronce moge pobrac program do włamywania sie na czyjs telefon. mam telefon Sony Ericson K550i. Piszcie na moje gg 1492448
zgłoś do moderacji »
avatar
UrszUla
opera
8 września 2007, 18:47
tak trzymać ;)
ten artykuł jest na prawde kapitalny. sama bym nigdy nie znalazła w sieci takich stron ;)))
zgłoś do moderacji »
avatar
dawidsab
opera
3 września 2007, 13:28
Super artykuł
No...! Tego właśnie brakowało w "PC - Formacie" :-) Dawid Szaboranin.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualnościWrażliwy Bluetooth
21 lutego 2020
Błędy w mikroczipach zagrażają wielu urządzeniom medycznym, łącznie z rozrusznikami serca – twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Singapurze.

Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 2/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto