A A A

Padający śnieg

PC Format 1/2017
Papierowe pocztówki przeszły do lamusa, ustępując miejsca kolorowym e-kartkom wysyłanym e-mailem. W ostatnim odcinku naszego kursu GIMP-a, który trwał ponad 4 lata, pokazujemy, jak przygotować animowaną pocztówkę świąteczną z imitacją prószącego śniegu. Wojciech Nosel


Tradycyjne wysyłanie kartek za pośrednictwem poczty już wyszło z mody. W dobie rozwiniętej telefonii komórkowej tradycyjne zwyczaje zostały zastąpione prostszymi rozwiązaniami, a życzenia docierają do adresata znacznie szybciej w formie SMS-ów i kolorowych wiadomości MMS. Dlatego zbliżające się święta to doskonały czas na przygotowanie własnej, wirtualnej kartki pocztowej, bo mimo ogromnego wyboru e-kartek w sieci nic nie ucieszy tak, jak samodzielnie wykonany projekt. Kończąc nasz wieloodcinkowy kurs GIMP-a, w ostatniej części pokazujemy, jak wykonać animowaną kartkę, na której będzie padał śnieg. Do wykonania ćwiczenia nie potrzebujesz wtyczki do animacji, GAP-a, dlatego proces realizacji będzie prostszy niż myślisz. Zanim zaczniesz, przygotuj kadr, który chcesz wzbogacić o prószące płatki śniegu.

Jak wykonać pocztówkę z padającym śniegiem


Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku wybrane zdjęcie, w naszym przykładzie pocztowka.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Po wczytaniu fotografii utwórz nową warstwę w całości wypełnioną kolorem czarnym, która będzie stanowić podstawę śniegu.


Pozostaw zaznaczoną czarną warstwę i z menu Filtry wybierz kolejno Artystyczne i GIMPresjonista. W oknie filtra przejdź do zakładki Pędzel i z listy gotowych krojów wybierz snow1.pgm. Następnie ustaw Współczynnik proporcji o wartości 0. Tę samą wartość ustaw za pomocą suwaka Płaskorzeźba.Przejdź do zakładki Ułożenie i w sekcji o tej samej nazwie zaznacz opcję Losowo. Następnie skorzystaj z trzech suwaków. W wypadku naszego zdjęcia o szerokości 1600 pikseli ustawiliśmy suwaki w sposób widoczny powyżuj. Dopasuj pozycję suwaków do swojej fotografii metodą prób i błędów.


W zakładce Rozmiar zdefiniuj rozmiar minimalny i maksymalny płatków śniegu. Użyj też suwaka Warianty rozmiarów, zmieniając liczbę różnych wielkości generowanych płatków. Zaznacz też opcję Losowo. W zakładce Przesunięcie ustaw Losowo, suwak Gęstość pociągnięć przesuń do wartości 2.W zakładce Kolor zaznacz opcję Środek pędzla, a suwak Szum koloru przesuń do wartości 100. W ostatniej zakładce – Ogólne – w sekcji Tło zaznacz Jednolite. Następnie usuń zaznaczenie przy opcji Malowanie krawędzi. Możesz już kliknąć OK, aby wygenerować płatki śniegu.


Uzyskasz w ten sposób kolorowe płatki. Aby pozbyć się barw, z menu Kolory wybierz , zaznaczając opcję Jaskrawość. Po kliknięciu OK z menu Kolory wybierz Zmiana koloru na alfę. W otwartym okienku kliknij przezroczysty pasek i wybierz kolor czarny, aby pozbyć się czarnego tła. Naciśnij OK.W tej chwili płatki mają ostre, nienaturalne krawędzie. Aby to zmienić, z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym okienku, w sekcji Promień rozmycia, w obu polach wpisz wartość 3, po czym kliknij OK. Płatki nie będą już tak ostre, a efekt będzie wyglądał jak niżej.Utwórz duplikat warstwy i narzędziem Przesunięcie przeciągnij ją nad górną krawędź obrazu. Następnie połącz obie warstwy, klikając na górnej z nich prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu opcję Połącz w dół. Zwróć uwagę, że wysokość warstwy z płatkami jest dwukrotnie wyższa niż zdjęcia źródłowego.


Mając aktywną warstwę ze śniegiem, z menu Filtry wybierz Shapes. W otwartym okienku z pierwszej listy wybierz Layer i w polu Przesunięcie X wpisz wartość 0, a w  – 22. W polu Times wpisz liczbę klatek, np. 50. Ważne jest tu skorzystanie z obliczeń, o których piszemy w czarnej ramce powyżej.Proces tworzenia 50 klatek (warstw) może chwilę potrwać, więc zachowaj cierpliwość. Po zakończeniu operacji w okienku warstw zaznacz zdjęcie źródłowe. Z menu Filtry wybierz Animacja i Combine background (pamiętaj o wcześniejszej instalacji tego skryptu!) i zaczekaj na połączenie wszystkich warstw.

Teraz zoptymalizuj plik, wybierając z menu Filtry kolejno AnimacjaOptymalizuj dla formatu GIF. O postępie optymalizacji informuje zielony pasek. Aby zapisać animację, z menu wybierz i wybierz format .gif. W okienku eksportu zaznacz opcję Jako animacja i kliknij Wyeksportuj.


Generowanie pliku GIF w zależności od wielkości zdjęcia może potrwać nawet kilka minut. Jeżeli zależy ci na ograniczeniu wagi pliku, będziesz musiał zmniejszyć wymiary obrazu. Utwórz duplikat obrazu kombinacją Ctrl+D, a następnie z menu wybierz Skaluj obraz, i ustaw mniejszą szerokość, np. 800 pikseli.

Jak wykonać obliczenia do perfekcyjnej animacji?

Jeżeli chcesz utworzyć 50 klatek animacji, podziel wysokość swojego obrazu przez 50. W naszym przykładzie wysokość ma 1100, więc wynik podzielenia jej przez 50 klatek wynosi 22 – i tę wartość należało wpisać w polu Przesunięcie Y w oknie filtra Shapes.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościFacebook dla biznesu
16 października 2019
Platforma społecznościowa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób prowadzących małe firmy.

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto