A A A

Pamięć dobra, ale za mała

PC Format 12/2014
Jedną z największych wad tanich smartfonów jest mała pojemność zastosowanej w nich pamięci. Możliwe jest jednak łatwe uporanie się z tym problemem. Pomogą w tym opisane przez nas akcesoria oraz usługi. Dawid Kosiński

Może się wydawać, że najprostszym sposobem zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca w urządzeniu mobilnym jest zakup jego wersji wyposażonej w większy moduł pamięci. Niestety zdecydowana większość modeli na rynku jest oferowana wyłącznie w jednej wersji, często wyposażonej w zaledwie 4 GB pamięci flash. Dodatkowym utrudnieniem jest podział pamięci na dwie osobne partycje, co uniemożliwia przechowywanie na nich dużych plików. Tylko urządzenia droższe są oferowane w kilku wariantach cenowych. Najdroższe mają nawet 128 GB miejsca (zazwyczaj 32 GB).

Pamiętaj, że podawana przez firmy ilość pamięci oznacza pojemność zainstalowanych w urządzeniu nośników, a nie miejsce dostępne dla użytkownika. To może być od 20 do 50 proc. mniejsze. Resztę miejsca zajmuje system operacyjny i fabrycznie wgrane programy, których nie da się usunąć.

Metody rozszerzenia pamięci smarfonu i tabletu

Ze względu na wyposażenie smartfonu lub tabletu oraz zastosowany w nim system operacyjny może być możliwe wykorzystanie tylko niektórych urządzeń i usług rozszerzających pamięć. Zaznaczamy zgodność przedstawionych metod z różnymi systemami operacyjnymi.

Karty pamięci

Najprostszy i najtańszy sposób sprzętowy to karty pamięci (ceny zaczynają się od kilkunastu złotych). Wybierając taką kartę, zwróć uwagę nie tylko na pojemność, ale też format i klasę. Jedynym formatem używanym w smartfonach i tabletach jest microSD.

Parametrem opisującym wydajnośc karty jest jej klasa. Obecnie dostępne klasy kart microSD to Class 2, Class 4, Class 6 oraz Class 10 – liczba przy oznaczeniu wyraża minimalną stałą szybkość zapisu podaną w MB/s.

Ostatnio, ze względu na ciągłą poprawę szybkości kart pamięci, zdecydowano się na wprowadzenie nowych standardów opisujących ich wydajność. Pierwszym nowym oznaczeniem jest U1, które, tak jak Class 10, oznacza kartę o minimalnej stałej szybkości zapisu wynoszącej 10 MB/s. Z czasem do sklepów będą trafiać kolejne typy kart, takie jak: U2, U3 i szybsze. W ich przypadku szybkość zapisu podaną w megabajtach na sekundę można odczytać, mnożąc liczbę w oznaczeniu przez dziesięć.

Do smartfonu warto kupić kartę oznaczoną Class 10/U1 lub szybszą. Powinna wystarczyć do szybkiego transferu plików, robienia zdjęć w trybie seryjnym i nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD.

Niektóre telefony z Androidem 4.4 KitKat mają trudności z przenoszeniem aplikacji z pamięci wbudowanej na kartę microSD. Wynika to z nowej polityki Google dotyczącej praw zapisu plików. Z tego powodu wielu producentów na własną rękę poprawia oprogramowanie i dodaje brakujące funkcje. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest użycie narzędzia typu sd fix i samodzielne usunięcie problemu. Konieczne jest przy tym zrootowanie urządzenia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Brzdyl PL
26 kwietnia 2015, 21:00
OTG działa na niwielu smartwonach np. na moim L9 nie działa
Najnowsze aktualności
Roomba czeka na święta
2 grudnia 2021
Firma iRobot przygotowała aktualizację oprogramowania automatycznych odkurzaczy, opracowaną z myślą o nadchodzących świętach.
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto