A A A

Pełna zgodność danych

PC Format 12/2008
Dziś już nie tylko komputer służy do przechowywania danych. Możesz je zapisywać na zewnętrznych dyskach, kartach pamięci, pendriveach, telefonach komórkowych, palmtopach. W celu wygodnego korzystania z tych danych trzeba je zsynchronizować. Zrobisz to za pomocą jednego programu SyncToy.

Brak bluetooth? To nie problem

Nie każdy telefon jest wyposażony w interfejs bluetooth. Wiele osób wciąż ma telefony starszej generacji, pozbawione tego interfejsu. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Każdy producent oferuje rozwiązanie umożliwiające podłączenie telefonu do komputera za pomocą odpowiedniego kabla – najczęściej przez gniazdo USB.

Posiadacze telefonów marki Nokia znajdą cenne wskazówki dotyczące synchronizacji danych zawartych w telefonie z komputerem PC na stronie http://www.nokia.pl/A4466262 Witryna ta jest w całości polskojęzyczna.

Użytkownicy komórek firmy Sony Ericsson powinni odwiedzić stronę internetową http://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/synchroniseyourphonewithyourpc?cc=pl&lc=pl Przedstawiono na niej dokładne wskazówki przeprowadzenia synchronizacji telefonu z dokładnością do konkretnego modelu (użytkownik wybiera odpowiedni model telefonu z rozwijanej listy dostępnej na witrynie internetowej).

Jeżeli masz komórkę czy palmtop pracujący pod kontrolą systemu Windows Mobile, również znajdziesz informacje dotyczące przeprowadzania synchronizacji. Odwiedź witrynę http://www.microsoft.com/poland/windowsmobile/help/smartphone/activesync.mspx, na której są opublikowane wskazówki dotyczące synchronizacji za pomocą programu ActiveSync.

Temat synchronizacji danych jest najczęściej kojarzony z wymianą wiadomości czy treści SMS-ów między komputerem a komórką. Tymczasem synchronizować możemy pliki między dowolnymi nośnikami tych danych. A dzięki coraz większej popularności szerokopasmowych łączy internetowych także sam internet jest postrzegany jako przestrzeń synchronizacyjna dla zgromadzonych na komputerze danych. Przecież, jeżeli umieścisz w internecie np. swój zestaw odsyłaczy do ulubionych stron czy książkę adresową, będziesz mógł uzyskać dostęp do tych danych z dowolnego miejsca na świecie, oczywiście pod warunkiem że będzie tam komputer podłączony do internetu. W artykule pokazujemy, jak połączyć komórkę z komputerem przez interfejs bluetooth, a także jak zsynchronizować dane między dwoma dowolnie wybranymi folderami – gdziekolwiek się one znajdują. Polecamy też lekturę artykułu zamieszczonego w dziale internet, dotyczącego internetowych dysków online, na których można składować swoje pliki.

Łączenie telefonu komórkowego z komputerem

Jeżeli twoja komórka jest wyposażona w moduł połączeń bluetooth, warto skorzystać właśnie z tej drogi połączenia z komputerem i synchronizacji danych. Oczywiście w tym przypadku także komputer powinien być wyposażony w moduł bluetooth. W ramce pt. „Warunki dla połączeń bluetooth” zapoznasz się z niezbędnymi elementami, jakie są potrzebne, by móc realizować synchronizację danych za pośrednictwem bluetooth. Poniżej przedstawiamy przebieg połączenia między komputerem a telefonem komórkowym wyposażonym w interfejs bluetooth i pracującym pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.x.


Zakładamy, że twój komputer jest dostosowany do bezprzewodowego interfejsu bluetooth, który jest w tej chwili aktywny. Uaktywnij interfejs bluetooth w swoim telefonie komórkowym. W przypadku systemu Windows Mobile przejdź do ustawień Settings, wybierz zakładkę Connections i ikonę Bluetooth.


Kolejny etap: wybierz zakładkę  Mode, a następnie zaznacz pola wyboru Turn on Bluetooth oraz Make this device visible to other devices i wybierz OK.


Teraz czas na działania na komputerze. W zasobniku systemowym na pasku zadań kliknij prawym klawiszem myszki ikonę połączeń bluetooth i z menu kontekstowego, które się pojawi, wybierz pozycję Dodaj urządzenie Bluetooth.


W oknie Kreator dodawania urządzeń Bluetooth zaznacz pole wyboru Moje urządzenie jest ustawione i gotowe do znalezienia i kliknij przycisk Dalej.


Rozpocznie się proces wyszukiwania urządzeń z interfejsem bluetooth znajdujących się w zasięgu komputera, który może potrwać kilka minut. Urządzenie, którego wcześniej nie podłączałeś do komputera (przez bluetooth) będzie oznaczone jako Nowe urządzenie. Jego nazwa powinna jednoznacznie identyfikować twój telefon komórkowy – w naszym przykładzie jest to Touch_Pro. Zaznacz ikonę urządzenia jednokrotnym kliknięciem i kliknij przycisk Dalej.


Kolejny etap to wybór klucza dostępu, który chroni dane połączenie przed nieautoryzowanym dostępem. Pozostaw zaznaczoną opcję Wybierz dla mnie klucz dostępu i kliknij przycisk Dalej.


Komputer wygeneruje niepowtarzalny klucz dostępu – liczbę, którą musisz wprowadzić w telefonie komórkowym. Gdy to zrobisz, połączenie zostanie automatycznie nawiązane (możliwe, że będziesz musiał potwierdzić w telefonie połączenie z komputerem – zaakceptuj wszystkie komunikaty związane z połączeniem z komputerem), co zostanie potwierdzone komunikatem kreatora dodawania urządzeń bluetooth. Kliknij Zakończ.


Sterowniki telefonu zostaną automatycznie zainstalowane. Od tej pory możesz skorzystać z oprogramowania synchronizacyjnego, które rozpozna podłączony telefon. Niekiedy, w zależności od modelu aparatu, możesz już uzyskać dostęp do pamięci telefonu z okna Komputer (w Windows XP – Mój komputer). Wystarczy, że dwukrotnie klikniesz ikonę z nazwą połączonego telefonu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Sharp AQUOS R3 ma trafić do Europy
22 maja 2019
Sharp planuje wprowadzić na europejski rynek najnowszy smartfon Sharp AQUOS R3. Co potrafi ten model? Model AQUOS R3, który w Japonii...Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto