A A A

Pełna zgodność danych

PC Format 12/2008
Dziś już nie tylko komputer służy do przechowywania danych. Możesz je zapisywać na zewnętrznych dyskach, kartach pamięci, pendriveach, telefonach komórkowych, palmtopach. W celu wygodnego korzystania z tych danych trzeba je zsynchronizować. Zrobisz to za pomocą jednego programu SyncToy.

Brak bluetooth? To nie problem

Nie każdy telefon jest wyposażony w interfejs bluetooth. Wiele osób wciąż ma telefony starszej generacji, pozbawione tego interfejsu. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Każdy producent oferuje rozwiązanie umożliwiające podłączenie telefonu do komputera za pomocą odpowiedniego kabla – najczęściej przez gniazdo USB.

Posiadacze telefonów marki Nokia znajdą cenne wskazówki dotyczące synchronizacji danych zawartych w telefonie z komputerem PC na stronie http://www.nokia.pl/A4466262 Witryna ta jest w całości polskojęzyczna.

Użytkownicy komórek firmy Sony Ericsson powinni odwiedzić stronę internetową http://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/synchroniseyourphonewithyourpc?cc=pl&lc=pl Przedstawiono na niej dokładne wskazówki przeprowadzenia synchronizacji telefonu z dokładnością do konkretnego modelu (użytkownik wybiera odpowiedni model telefonu z rozwijanej listy dostępnej na witrynie internetowej).

Jeżeli masz komórkę czy palmtop pracujący pod kontrolą systemu Windows Mobile, również znajdziesz informacje dotyczące przeprowadzania synchronizacji. Odwiedź witrynę http://www.microsoft.com/poland/windowsmobile/help/smartphone/activesync.mspx, na której są opublikowane wskazówki dotyczące synchronizacji za pomocą programu ActiveSync.

Temat synchronizacji danych jest najczęściej kojarzony z wymianą wiadomości czy treści SMS-ów między komputerem a komórką. Tymczasem synchronizować możemy pliki między dowolnymi nośnikami tych danych. A dzięki coraz większej popularności szerokopasmowych łączy internetowych także sam internet jest postrzegany jako przestrzeń synchronizacyjna dla zgromadzonych na komputerze danych. Przecież, jeżeli umieścisz w internecie np. swój zestaw odsyłaczy do ulubionych stron czy książkę adresową, będziesz mógł uzyskać dostęp do tych danych z dowolnego miejsca na świecie, oczywiście pod warunkiem że będzie tam komputer podłączony do internetu. W artykule pokazujemy, jak połączyć komórkę z komputerem przez interfejs bluetooth, a także jak zsynchronizować dane między dwoma dowolnie wybranymi folderami – gdziekolwiek się one znajdują. Polecamy też lekturę artykułu zamieszczonego w dziale internet, dotyczącego internetowych dysków online, na których można składować swoje pliki.

Łączenie telefonu komórkowego z komputerem

Jeżeli twoja komórka jest wyposażona w moduł połączeń bluetooth, warto skorzystać właśnie z tej drogi połączenia z komputerem i synchronizacji danych. Oczywiście w tym przypadku także komputer powinien być wyposażony w moduł bluetooth. W ramce pt. „Warunki dla połączeń bluetooth” zapoznasz się z niezbędnymi elementami, jakie są potrzebne, by móc realizować synchronizację danych za pośrednictwem bluetooth. Poniżej przedstawiamy przebieg połączenia między komputerem a telefonem komórkowym wyposażonym w interfejs bluetooth i pracującym pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.x.


Zakładamy, że twój komputer jest dostosowany do bezprzewodowego interfejsu bluetooth, który jest w tej chwili aktywny. Uaktywnij interfejs bluetooth w swoim telefonie komórkowym. W przypadku systemu Windows Mobile przejdź do ustawień Settings, wybierz zakładkę Connections i ikonę Bluetooth.


Kolejny etap: wybierz zakładkę  Mode, a następnie zaznacz pola wyboru Turn on Bluetooth oraz Make this device visible to other devices i wybierz OK.


Teraz czas na działania na komputerze. W zasobniku systemowym na pasku zadań kliknij prawym klawiszem myszki ikonę połączeń bluetooth i z menu kontekstowego, które się pojawi, wybierz pozycję Dodaj urządzenie Bluetooth.


W oknie Kreator dodawania urządzeń Bluetooth zaznacz pole wyboru Moje urządzenie jest ustawione i gotowe do znalezienia i kliknij przycisk Dalej.


Rozpocznie się proces wyszukiwania urządzeń z interfejsem bluetooth znajdujących się w zasięgu komputera, który może potrwać kilka minut. Urządzenie, którego wcześniej nie podłączałeś do komputera (przez bluetooth) będzie oznaczone jako Nowe urządzenie. Jego nazwa powinna jednoznacznie identyfikować twój telefon komórkowy – w naszym przykładzie jest to Touch_Pro. Zaznacz ikonę urządzenia jednokrotnym kliknięciem i kliknij przycisk Dalej.


Kolejny etap to wybór klucza dostępu, który chroni dane połączenie przed nieautoryzowanym dostępem. Pozostaw zaznaczoną opcję Wybierz dla mnie klucz dostępu i kliknij przycisk Dalej.


Komputer wygeneruje niepowtarzalny klucz dostępu – liczbę, którą musisz wprowadzić w telefonie komórkowym. Gdy to zrobisz, połączenie zostanie automatycznie nawiązane (możliwe, że będziesz musiał potwierdzić w telefonie połączenie z komputerem – zaakceptuj wszystkie komunikaty związane z połączeniem z komputerem), co zostanie potwierdzone komunikatem kreatora dodawania urządzeń bluetooth. Kliknij Zakończ.


Sterowniki telefonu zostaną automatycznie zainstalowane. Od tej pory możesz skorzystać z oprogramowania synchronizacyjnego, które rozpozna podłączony telefon. Niekiedy, w zależności od modelu aparatu, możesz już uzyskać dostęp do pamięci telefonu z okna Komputer (w Windows XP – Mój komputer). Wystarczy, że dwukrotnie klikniesz ikonę z nazwą połączonego telefonu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto