A A A

Pierwszy smartfon dla graczy

PC Format 07/2011
SonyEricsson Xperia Play to jedyna na rynku krzyżówka smartfona z przenośną konsolą do gier Sony PlayStation Portable. Do telefonu przygotowano specjalną usługę, za której pomocą można kupować gry kilka tytułów jest już zainstalowanych w nowo zakupionym urządzeniu. MACIEK PŁOCHOCKI

Mimo funkcji umożliwiających granie Sony Ericsson Xperia Play to przede wszystkim smartfon działający pod kontrolą systemu Android. Ma duży ekran o wysokiej rozdzielczości, szybki procesor (1 GHz) i mocną baterię – elementy przydatne podczas zwykłego użytkowania urządzenia, ale też podczas grania w gry.

Do korzystania z tych ostatnich służy wysuwana klawiatura. Zamiast klasycznych klawiszy w układzie qwerty znajdują się na niej przyciski znane z padów do konsoli PlayStation (Xperia Play to pierwszy smartfon z certyfikatem tej marki), m.in. kierunkowy d-pad oraz dwa touchpady, którą mają imitować gałki analogowe. Dodatkowe dwa przyciski – L i R – znajdują się także na bocznej krawędzi obudowy. Po rozłożeniu Xperia Play bardzo przypomina wyglądem konsolkę przenośną PSP Go.

Ciężki, jak na smartfon

Wysuwana klawiatura i duża bateria sprawiają, że smartfon jest ciężki – waży aż 174 gramy. Dla osób przyzwyczajonych do noszenia przenośnej konsolki nie będzie to żaden problem, ale użytkownicy smartfonów powinni dobrze zważyć smartfon w dłoni, zanim zdecydują się na jego zakup.

Play ma nowoczesny wygląd i jest bardzo dobrze wykonany. Z perspektywy wygody obsługi zastrzeżenia budzą zbyt małe przyciski pod ekranem – zamiast czterech małych klawiszy należało zastosować 3 duże, tak jak w modelu Xperia Arc. Szkoda, że nie wykorzystano potencjału dwóch dodatkowych klawiszy growych z boku obudowy – można było przystosować je np. do przewijania piosenek w odtwarzaczu muzycznym.

Nowy Android

Xperia Play to jeden z pierwszych smartfonów z najnowszą wersją systemu Android 2.3. Google aktualnie nie planuje wprowadzenia systemu w wersji 3.0 w smartfonach. „Trójka” jest zarezerwowana dla tabletów, a dla smarftonów – wersja 2.x, która będzie rozwijana równolegle z 3.x.

Najważniejsze nowinki w systemie Xperia Play to całkiem nowa klawiatura ekranowa, zmiany w wyglądzie interfejsu i nowe opcje aparatu fotograficznego. Od podstaw stworzono narzędzia do zarządzania uruchomionymi procesami i aplikacjami oraz program do zarządzania energią.

Jak poprzednie modele z serii Xperia także Play ma aplikację TimeScape, która służy do agregowania informacji z serwisów społecznościowych i pozwala łączyć kontakty z kilku usług oraz książki adresowej telefonu. Interfejs smartfonu wzbogacono także o dodatkowe widżety do obsługi gier.

Komfortowa praca

Dzięki szybkiemu procesorowi praca z Play jest bardzo płynna i przyjemna, choć zdarza się pomylić ikonę menu aplikacji z ikoną wybierania numeru. Listę ikon aplikacji można sortować na trzy sposoby: alfabetycznie, według najczęściej używanych oraz ostatnio zainstalowanych. Możliwe jest też ustawienie wszystkich elementów ręcznie, ale nie można łączyć ikon w katalogi. Wspomniana nowa klawiatura ekranowa qwerty w przypadku Xperii sprawdza się bardzo dobrze (choć ma odrobinę zbyt krótką spację). Możliwe jest też włączenie klawiatury numerycznej.

Zastrzeżeń nie budzi przeglądarka internetowa. Tu widać zaletę mocnego procesora, który dobrze sobie radzi z obsługą elementów flash – wciąż spowalniają one działanie przeglądarki, ale w stopniu akceptowalnym dla użytkownika. Dobrze wypada aparat fotograficzny. Zdjęcia są ostre i mają dobrą kolorystykę. Jest autofokus i lampa doświetlająca, ale nie ma funkcji zoomu. W trybie filmowania aparat kręci klipy o takiej samej rozdzielczości, jaka jest rozdzielczość ekranu.

Na Allegro czy u operatora?

Jeśli pod uwagę brać ceny ze sklepów internetowych, to Xperia Play znajduje się w ścisłej czołówce najdroższych smartfonów na rynku. Ceny na Allegro są znacznie niższe – nowe urządzenie można kupić za 1650 zł. Przy czym prawdopodobnie są to telefony kupione u operatora Play (co ma znaczenie przy rozpatrywaniu gwarancji). Play to jedyna sieć, która oferuje Xperię Play (zbieżność nazw przypadkowa).

Także w ofercie operatora urządzenie nie jest tanie. Przy abonamencie 70 zł miesięcznie telefon kosztuje aż 1400 zł.

Granie na Sony Ericsson Xperia Play

Po wysunięciu panelu przycisków growych smartfon zamienia się w przenośną konsolkę. Automatycznie jest otwierane okno aplikacji Xperia Play, w którym są wyświetlane ikony gier zainstalowanych w telefonie oraz tytuły do pobrania z Android Marketu. Obsługa rozłożonego telefonu będzie wygodniejsza dla osób o mniejszych dłoniach – długie palce utrudniają wciskanie dwóch klawiszy znajdujących się na krawędzi obudowy. Najważniejsze jednak, że w trakcie grania nie trzeba używać ekranu dotykowego i tym samym zasłaniać sobie wyświetlacza. Również położenie dwóch głośników stereo tak zaplanowano, aby gracz nie zasłaniał dłońmi źródła dźwięku. Radość z zabawy Xperią zależy od uruchomionej gry. Przykładowo zainstalowana fabrycznie bijatyka Bruce Lee zaskakuje piękną (jak na możliwości smartfonów) grafiką i przemyślanym sterowaniem. Gra się naprawdę przyjemnie. Z kolei FIFA 10 ma przeciętną oprawę graficzną, a sterowanie zawodnikiem za pomocą przycisków jest mało precyzyjne (lepiej używać touchpada). Smartfon pozwala także grać w konwersje gier z konsoli PlayStation. Do ich pobierania i uruchamiania służy oddzielna aplikacja Playstation Pocket. W momencie testowania smartfonu jedyną dostępną w usłudze grą było zręcznościowe Crash Bandicoot. Producent zapowiedział, że lista gier w obydwu usługach szybko urośnie do 60 tytułów. I to oczywiście nie koniec.

PLUSY:
 • Design i wykonanie
 • Najnowsza wersja systemu Android
 • Funkcje dla graczy
MINUSY:
 • Duża waga
 • Małe przyciski pod ekranem

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto