A A A

Płać mniej za energię

PC Format 9/2009
Liczne urządzenia elektroniczne w domu powodują, że miesięczne rachunki za prąd przekraczają 100 złotych. Pokazujemy, które urządzenia w naszych domach zużywają najwięcej energii, i radzimy, jak można to ograniczyć.

Przykładowe koszty energii elektrycznej

Prąd kosztuje około 25 groszy za kilowatogodzinę, a więc roczny koszt 100-watowego urządzenia, używanego przez godzinę dziennie, to około 10 złotych. Na tej podstawie można łatwo obliczyć roczne koszty używania różnych urządzeń, na przykład:
 • urządzenie 1000 W (np. mikrofalówka) używane przez godzinę dziennie będzie generowało koszt 100 zł,
 • urządzenie 100 W (żarówka) używane przez 3 godziny to koszt 30 zł,
 • sprzęt 200-watowy (telewizor) używany przez 4 godziny to koszt 80 zł,
 • sprzęt 20-watowy (radio) używany 5 godzin dziennie kosztuje 10 zł.

W celu oszacowania wydatków na energię elektryczną trzeba najpierw przyjąć pewne założenia odnośnie ich rodzaju, mocy i cen energii elektrycznej. Zakładamy zatem, że użytkownik posiada komputer średniej klasy z monitorem 22”, a także 15-calowy notebook. Ma też kolorową drukarkę atramentową i czarno-białą laserową. Uzupełnieniem jest zestaw głośnikowy 5.1 oraz router bezprzewodowy, który pracuje 24 godziny na dobę.

Oprócz tych urządzeń w domu są oczywiście także inne – te o najwyższej mocy również uwzględniamy w naszych obliczeniach. Jest zatem telewizor LCD 32”, wieża audio, lodówka z zamrażarką, pralka automatyczna, żelazko, odkurzacz i kuchenka mikrofalowa. Oświetlenie stanowi 5 żarówek o mocy 100 W oraz 5 żarówek (lub świetlówek kompaktowych) o mocy 20 W każda. Oczywiście to nie cały sprzęt elektryczny i elektroniczny stosowany w domu, dlatego rzeczywiste koszty są zwykle wyższe niż te z naszej tabeli. W naszych obliczeniach uwzględniamy, że obecnie koszt energii elektrycznej to 25 groszy za kilowatogodzinę.

Ile prądu zużywają urządzenia komputerowe

W zależności od cyklu pracy zużycie energii przez poszczególne urządzenia będzie bardzo różne. Komputer przeciętnie pobiera 150 W mocy, ale podczas gier (szczególnie przy wydajnej karcie graficznej) moc ta będzie nieco wyższa. Z kolei podczas prac biurowych zapewne spadnie do około 100 W. Jednak, dodając do tego monitor i zestaw głośnikowy, otrzymujemy zestaw, który pobiera 200 W przez kilka godzin dziennie. Jest na czym oszczędzać, choć praca takiego zestawu kosztuje jedynie 100 zł rocznie.

Warto zwrócić uwagę, że dodatkowe kilka złotych zapłacimy za pracę komputera w stanie wstrzymania (zamiast jego wyłączania na noc). Znacznie mniej pobierze 15-calowy notebook – będzie on kosztował jedynie kilkanaście złotych rocznie.

Interesująco wypada porównanie między drukarką laserową, która ma moc przynajmniej 700 W, a routerem bezprzewodowym, który zużywa przeciętnie ok. 5 W. Ta pierwsza jest jednak wykorzystywana sporadycznie – założyliśmy minutę (czyli właściwie jeden wydruk) dziennie. Natomiast router działa cały czas. W efekcie koszt użytkowania routera jest 10-krotnie wyższy niż prądożernej drukarki. Jednak w skali roku wynosi tylko 11 zł – to też niedużo.

Lodówka, telewizor, oświetlenie

Pora przyjrzeć się pozostałym urządzeniom, niezwiązanym z komputerami. Największą moc, bo około 1000 W, mają: odkurzacz, żelazko i kuchenka mikrofalowa, a także pralka podczas podgrzewania zimnej wody (nawet 2000 W). Jednak urządzenia te są używane stosunkowo rzadko – przyjęliśmy 5 minut dziennie. Przy takim cyklu pracy roczna eksploatacja każdego z tych urządzeń kosztuje kilka złotych. Na znacznie wyższe koszty naraża użytkownika telewizor LCD, który pracuje kilka godzin dziennie, a także lodówka, która jest podłączona do prądu cały czas, ale praktycznie chłodzi około trzech godzin dziennie. Faktycznie zależy to jednak od tego, jaka jest temperatura otoczenia, jak często jest otwierana, jak szczelne są jej drzwi itd. Koszty telewizora 32” oraz przeciętnej lodówki to odpowiednio 60 i 110 zł.

Najwięcej jednak kosztuje oświetlenie, szczególnie za pomocą zwykłych żarówek. Pięć żarówek o mocy 100 W każda, świecących przez 5 godzin dziennie, to roczny koszt ok. 230 zł.

Jak oszczędzać energię

Szacując w ten sposób koszty użytkowania energii, dokładnie widać, co generuje najwyższe koszty – przede wszystkim jest to oświetlenie. Najlepszym wyjściem jest stosowanie energooszczędnych świetlówek kompaktowych, których koszt zakupu zwraca się średnio po roku, a trwałość wynosi ponad 5 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ich częste włączanie i wyłączanie skraca tę trwałość, dlatego wychodząc z pomieszczenia na kilka minut, nie powinno się takiej świetlówki gasić. Oczywiście do pomieszczeń, w których przebywa się krótko (np. łazienka), zakup energooszczędnego oświetlenia się nie opłaca.

Energooszczędne karty, dyski, monitory

Pecet jest na drugiej pozycji pod względem wysokości rocznych kosztów eksploatacji. W jego przypadku warto korzystać z technologii Intel SpeedStep i AMD Cool’n’Quiet, kupować energooszczędne karty graficzne (np. Radeon HD 4770, który pobiera ok. 70 W zamiast GeForce GTX275, który ma dwukrotnie większe zapotrzebowanie), energooszczędne dyski twarde (np. WD Caviar Green pobierający 5 W zamiast 15 W w porównaniu do typowego dysku). W tabelce poniżej pokazujemy orientacyjne wartości poboru mocy różnych podzespołów.

Oszczędzić można też na monitorze, bo przeciętnie pobiera on 40 W, ale są modele (np. iiyama ProLite 2208HDS-2), które przy takiej samej jasności pobierają niemal dwukrotnie mniej). Wszystkie te uwagi są jednak trafne, gdy energooszczędny sprzęt nie będzie kosztował więcej niż „normalny”. Jeśli np. za monitor masz zapłacić 100 zł więcej, by zaoszczędzić 10 zł rocznie, w ogóle się to nie opłaca. Uwaga ta dotyczy też innych urządzeń, których użytkowanie kosztuje rocznie kilka złotych.

Ile kosztuje stan wstrzymania

Sporo mitów narosło wokół pracy urządzeń w trybie spoczynku (tzw. standby). Każde urządzenie ma taki tryb, sygnalizuje go czerwona lampka. Niezależnie od tego, czy będzie to kilkunastowatowe radio, czy duży telewizor plazmowy, pobór prądu w tym stanie jest bardzo mały (poniżej 1 W), a roczny koszt jednego urządzenia wynosi około złotówki.

Nawet praca peceta w tym stanie (zwykle kilka watów) rocznie kosztuje kilka złotych. Nie warto więc całkiem go wyłączać, bo może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku zamknięcie i późniejsze załadowanie systemu będzie kosztowało więcej, niż oszczędność na całkowitym zamykaniu systemu.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto