A A A

Płać online

PC Format 06/2010
W 2009 roku wydaliśmy na zakupy w polskiej sieci ponad 15 mld złotych w różnego rodzaju sklepach i na aukcjach. Taki sposób nabywania towarów jest bardzo wygodny i często tańszy niż tradycyjny. Warto zatem wiedzieć, jakimi metodami można płacić za towary oraz jak robić to bezpiecznie. [Paweł Bijata]

5 zasad bezpiecznego płacenia

1. Dbaj o połączenie: aktualizuj swoją przeglądarkę, sprawdzaj szyfrowanie, certyfikaty oraz adresy WWW, na które zostajesz przekierowany.

2. Ukrywaj informacje: Nie podawaj swoich danych i numeru karty w sklepach, lecz wyłącznie na witrynach znanych pośredników: Dotpay, Płatności, eCard, Przelewy24, PayU czy PayPal.

3. Ustalaj limity: Zapytaj w banku o kartę wirtualną, jak bezpiecznie z niej korzystać. Pamiętaj, aby zarówno na karcie wirtualnej, jak i kredytowej ustalić limity dzienne.

4. Uważaj na oszustów: Bank nigdy nie prosi o dane do przelewów czy numery kart w e-mailach. Nie wchodź na strony z odnośników zawartych w listach.

5. Chroń swoje dane: Nie wykonuj płatności na komputerach publicznie dostępnych, np. w kawiarenkach internetowych.

Robiąc zakupy w internecie, często mamy do wyboru kilka rodzajów płatności, które możemy wykorzystywać zamiennie i zależnie od tego, co jest dla nas w danej chwili wygodne. Niestety, jak pokazują badania, ponad połowa Polaków (60 proc.) nadal korzysta z formy gotówkowej. Często dzieje się tak z powodu nieznajomości innych metod płatniczych, złudnego poczucia bezpieczeństwa oraz z przekonania, że nasze pieniądze na pewno dotrą do sprzedawcy (przecież dajemy je do ręki listonoszowi czy kurierowi). A tak naprawdę taniej i w większości przypadków wygodniej jest skorzystać z innych sposobów regulowania należności. Tym bardziej że zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa, nie ryzykujemy więcej niż przy formie gotówkowej.

Warto zauważyć, że np. zwykła paczka do 2 kg o wartości do 300 zł (za którą zapłaciliśmy wcześniej) kosztuje około 10 zł, a przesyłka za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości nawet 23 złote. To kolejny argument za tym, aby nie bać się płacić za pomocą szybkich przelewów, karty kredytowej czy takich programów jak PayPal. Podpowiemy, jak korzystać z wymienionych metod i zachować przy tym jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. Ponadto pokazujemy krok po kroku, jak skorzystać z systemu PayPal i zapacić za towar na zagranicznej aukcji internetowej.

Sposoby płatności online

Jeżeli nie posiadasz karty kredytowej, to wcale nie oznacza, że pieniędzy nie możesz przekazać drogą elektroniczną. W takim przypadku warto np. skorzystać z szybkich przelewów, jeżeli masz dostęp online do konta bankowego.

Szybki przelew

To zdecydowanie najlepszy wybór dla osób, które nie mają karty kredytowej. Czym różni się szybki przelew od zwykłego?

Po pierwsze kupujący, który wybierze tę opcję płatności, zostaje przeniesiony do strony logowania do swojego banku internetowego. Nie musi już wypełniać wszystkich danych do przelewu, lecz tylko zatwierdzić transakcję. Pieniądze znajdą się na koncie usługodawcy lub sklepu w kilka minut po zakończeniu transakcji. Jest to wygodne, gdy potrzebujesz szybko zapłacić za usługę lub po chwili mieć pieniądze na koncie usługodawcy, np. podczas zakładów bukmacherskich. Szybkie przelewy realizowane są przez takie firmy, jak Dotpay.pl, Przelewy24.pl czy Platnosci.pl. Firmę wybiera właściciel sklepu czy usługi.

Nie wszystkie banki realizują szybkie przelewy 24 godziny na dobę. Niektóre instytucje umożliwiają takie działanie tylko w określonych godzinach w dni robocze (całe szczęście to już mniejszość, np. w Platnosci.pl to obecnie tylko 5 banków), reszta placówek działa online 7 dni w tygodniu, całą dobę.

PayPal i jego zalety

Bezpiecznym systemem płatności jest PayPal. System jest spolszczony, łatwy w obsłudze i wygodny. Ten sposób płatności doskonale się sprawdza w sklepach internetowych oraz na platformach aukcyjnych, także tych zagranicznych.

PayPal jest systemem, który tak naprawdę pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy. Zakładając konto na PayPalu, możesz je zasilać z konta internetowego, a potem wydawać te pieniądze w sklepie. Dodatkowo, jeżeli posiadasz konto na PayPalu, możesz wysłać innej osobie pieniądze, nie znając numeru jej konta, wystarczy adres e-mailowy.

Wirtualna karta

Ciekawym rozwiązaniem, chociaż mało popularnym w Polsce, jest plastikowa karta pozbawiona paska magnetycznego czy chipa. Jej wydanie to koszt kilkunastu złotych. O kartę wirtualną najlepiej spytać w placówce swojego banku (tam, gdzie masz konto). W przypadku takiej karty nie jest wymagane potwierdzanie zdolności kredytowej i może ją dostać każdy. Razem z kartą dostajesz (obowiązkowy w transakcjach internetowych) 3-cyfrowy kod CVV2.

Mechanizm działania jest bardzo prosty, wystarczy przelać na kartę dowolną ilość środków, które zamierzasz wykorzystać na zakupy, możesz także określić limit transakcji (w razie utraty danych przestępca nie zabierze wszystkich środków). Podczas zakupów należność potrącana jest z takiej karty i przekazywana sklepowi bądź usługodawcy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto