A A A

Pliki zawsze aktualne

PC Format 2/2019
Jeżeli pracujesz w domu i w biurze, korzystasz z  kilku komputerów oraz używasz aktywnie smartfona, powinieneś pamiętać o synchronizacji danych. Prawidłowo przeprowadzona zagwarantuje, że w każdym systemie pliki będą zawsze aktualne. Robert Szyszka

Filtrowanie danych w SyncToy

Jeżeli w trakcie synchronizacji nie chcesz przenosić z jednego folderu do drugiego wszystkich plików, a nie możesz oddzielić ważnych danych od tych mało istotnych, zastosuj filtrowanie. Zobacz, jak to zrobić za pomocą SyncToy.


Uruchom program i rozpocznij definiowanie nowego zadania. Dopiero po jego utworzeniu będzie można skonfigurować filtr. Kliknij przycisk Create New Folder Pair u dołu okna, a następnie za pomocą przycisków Browse wskaż foldery docelowy i źródłowy. Przejdź dalej.


Do wyboru są trzy warianty synchronizacji. Synchronize służy do przenoszenia plików w obydwu kierunkach. Zmiany nazwy plików oraz operacje kasowania odzwierciedlane są w dwóch lokalizacjach. to aktualizacja danych z lewego katalogu w prawym. Zmiana nazwy oraz kasowanie pliku zostaną powtórzone. Jeżeli natomiast planujesz zaktualizować pliki z lewego katalogu, uwzględnić zmianę ich nazw, ale nie chcesz usuwać z folderu docelowego danych skasowanych w katalogu źródłowym, wybierz Contribute.


Wpisz nazwę zadania i kliknij Finish. Zmień teraz sposób filtrowania. Wybierz w tym celu łącze Change options…. Sekcja u góry okna pozwala ustawić filtr synchronizacji. Po zaznaczeniu Exclude read-only z procesu wyłączone zostaną pliki z atrybutem tylko do odczytu. Exclude hidden spowoduje pominięcie plików ukrytych, a Exclude system – systemowych.


W polu Files to include zdefiniujesz filtr plików przeznaczonych do skopiowania. Tak jak w systemowej wyszukiwarce plików działają w nim tak zwane „wildcards”, czyli znaki zastępujące inne znaki. Na przykład pytajnik (?) zastępuje jeden dowolny znak, a gwiazdka (*) dowolny ciąg znaków. Jeżeli chcesz na przykład synchronizować jedynie dokumenty Worda, wpisz *.docx Zapis ten oznacza dowolną nazwę pliku z rozszerzeniem .docx.


Aby pominąć jakieś pliki, użyj w podobny sposób pola Files to exclude. Zaznaczenie opcji Check file contents zwiększy dokładność programu. Oprócz nazwy i daty modyfikacji w poszukiwaniu różnic pomiędzy plikami weryfikowana będzie również ich zawartość. Pamiętaj jednak, że spowolni to pracę programu. Zamknij okno konfiguracyjne przyciskiem Ok. Aby włączyć synchronizację, użyj przycisku Run.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto