A A A

Poczta, kalendarz i pulpit

PC Format 02/2016
Zmiana tapety i kolorystyki okien, lepsza konfiguracja kalendarza, spersonalizowana poczta to wszystko przyczynia się do poprawy wygody pracy z systemem i programami. W nowym Windowsie możliwości w tym zakresie są naprawdę spore. Robert Szyszka

Twórcy Windowsa wiedzą, że na w przypadku oprogramowania użytkowego równie ważne są funkcjonalność i atrakcyjny wygląd. Nic dziwnego więc, że każda kolejna wersja OS-u Microsoftu oferuje nie tylko nowe narzędzia i rozwiązania, ale również mnóstwo opcji pozwalających dopasować wygląd systemu do własnych potrzeb.

W artykule opisujemy podstawy korzystania z programu pocztowego. Dowiesz się, jak oznaczać przeczytane wiadomości, w jaki sposób dodać podpisy do przygotowywanych listów i włączyć automatyczne odpowiadanie. Demonstrujemy także, jak zmienić sposób prezentacji wpisów w kalendarzu. Dodatkowo pokazujemy, jak zmodyfikować wygląd Windowsa 10 i dostosować sposób wyświetlania niektórych programów systemowych, m.in. zmieniając kolorystykę pulpitu i wybierając tło okna programu pocztowego.

Konfiguracja systemowej aplikacji pocztowej

Aplikacje uniwersalne Windows 10 mają z reguły mniej opcji niż tradycyjne programy, a co za tym idzie – możliwość ich konfigurowania jest ograniczona. Warto więc wszystkie dostępne ustawienia wykorzystać do maksimum – w warsztacie pokazujemy, jak usprawnić pracę z Pocztą.


Uruchom aplikację np. za pomocą ikony na pasku zadań. Kliknij przycisk Ustawienia widoczny u dołu lewego panelu. Panel ustawień wyświetli się po prawej stronie. Grupa Konta służy do zarządzania kontami pocztowymi i ich ustawieniami.


Zacznij od poprawy wyglądu programu. Naciśnij Personalizacja i wybierz tło z zestawu u dołu paska. Kliknij przycisk Przeglądaj, by wskazać plik graficzny na dysku. Jeżeli chcesz, aby tło wypełniało całe okno, a nie tylko przestrzeń pod treścią wiadomości, przesuń suwak do pozycji Włączone.


Jeżeli wolisz wybrać jednolity kolor tła, skorzystaj z opcji u góry panelu konfiguracyjnego. Po wybraniu Użyj koloru wiodącego systemu Windows program pocztowy przejmie kolorystykę zdefiniowaną w systemie. Dzięki temu możesz modyfikować wygląd systemu, a okno z pocztą zawsze będzie dopasowane do reszty Windowsa.


Kliknij grupę Czytanie. W tej części możesz określić, jak będzie zachowywał się program podczas przeglądania i otwierania kolejnych wiadomości. Domyślnie podświetlone wiadomości są oznaczane jako przeczytane automatycznie po zmianie zaznaczenia. Można jednak całkowicie wyłączyć ich przenoszenie do poczty przeczytanej – aby to zrobić, wystarczy wybrać opcję Nie oznaczaj elementu automatycznie jako przeczytanego.


Użytkownicy, którzy odbierają dużą liczbę wiadomości, skorzystają jednak na pewno z opcji Po wyświetleniu w okienku odczytu. Dzięki niej możesz szybko skontrolować zawartość e-maili, przełączając się pomiędzy nimi. Wiadomości nie będą od razu oznaczane jako przeczytane, co pozwoli wrócić do nieotwartej poczty i zagwarantuje, że żadna ważna informacja nie umknie w natłoku innych. Czas mierzony w sekundach, po którym element uznany zostanie za odczytany, możesz określić samodzielnie, korzystając z pola Czas oczekiwania w sekundach.


Wróć do głównego okna ustawień i wybierz Opcje. Ustawienia każdego konta konfiguruje się osobno. Wyboru konta dokonuje się za pomocą rozwijanej listy u góry panelu opcji. Poniżej widoczna jest sekcja  Szybkie akcje. Umieszczone tu opcje przydadzą się właścicielom ekranów dotykowych – nie są używane podczas obsługi myszą. Jeżeli chcesz automatycznie dodawać do wiadomości podpis, przesuń suwak w sekcji do pozycji Włączone. Treść podpisu umieść w polu poniżej Wysłane z aplikacji Poczta....


Ustawienia mechanizmu powiadomień możesz pozostawić bez zmian, natomiast jeżeli chcesz, by program samoczynnie odpowiadał na odebraną pocztę, na przykład gdy jesteś na wakacjach, włącz automatyczne odpowiedzi. Przesuń odpowiedni suwak do pozycji Włączone i w polu poniżej wpisz treść odpowiedzi, która będzie przesyłana. Pozostaw aktywne zaznaczenie widoczne poniżej tego pola – dzięki temu powiadomienia dostaną tylko znajomi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto