A A A

Poczta, kurier czy Paczkomat

PC Format 10/2017
Wysyłanie paczek nigdy nie było tak proste jak dziś, a jeśli wybierzesz firmę kurierską, cały proces możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z platformy ułatwiającej nadawanie przesyłek i odpowiednio przygotować paczkę. Porównaliśmy usługi firm kurierskich, Paczkomaty i tradycyjną ofertę placówek Poczty Polskiej. Wojciech Nosel

Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą w sieci, czy sprzedajesz pojedyncze produkty na Allegro lub OLX, z pewnością zetkniesz się z tematem wysyłania towaru. Ale bez obaw, nie musisz stać już w długich kolejkach do okienka w placówce pocztowej. Rosnąca popularność sprzedaży internetowej przyczyniła się do rozwoju usług kurierskich oraz Paczkomatów.

Dzięki platformom takim jak Sendit.pl czy Furgonetka.pl błyskawicznie zamówisz kuriera do domu lub przygotujesz przesyłkę do nadania w paczkomacie.
Sprawdziliśmy różne formy i szacunkowe koszty wysyłki - przykłady opisujemy obok. W poradniku na kolejnej stronie pokazujemy, jak przygotować paczkę do transportu i jak wygodnie ją nadać.

Poczta Polska

JAK WYSŁAĆ?
List lub przesyłkę możesz nadać w jednej z ponad 7500 placówek pocztowych na terenie całego kraju. Po pobraniu numerka w punkcie często trzeba uzbroić się w cierpliwość, szczególnie jeśli trafisz na godziny szczytu – wypadają one w porze popołudniowo-wieczornej.

CZAS DOSTAWY
Jest zależny od rodzaju przesyłki. Dla listów i przesyłek ekonomicznych to zazwyczaj 2–3 dni robocze, a w przypadku usługi nadania priorytetem większość przesyłek dostarczana jest na drugi dzień roboczy. Usługi kurierskie świadczone przez pocztę są dostępne w dwóch rodzajach
– z dostawą w ciągu 24 lub 48 godzin.

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI
Poczta Polska działa też w internecie pod marką Envelo.pl. Na stronie kupisz znaczki pocztowe, wyślesz kartkę lub list. Z poziomu tego serwisu możesz nadać też paczkę pocztową do 2 kg w okazyjnej cenie (10,99 zł). Choć przesyłkę musisz dostarczyć samodzielnie do placówki, zanosząc ją do okienka z logiem Envelo, zostaniesz obsłużony priorytetowo.

Kurier

JAK WYSŁAĆ?
Przesyłkę możesz nadać bez wychodzenia z domu. Wystarczy przygotować paczkę i zamówić kuriera przez serwis pośredniczący. Po opłaceniu usługi wygenerujesz list przewozowy i protokół odbioru, który musisz dać kurierowi do podpisania. Przewoźnik pojawi się we wskazanym przedziale czasowym pod wskazanym przez ciebie adresem. Wyjątkiem są usługi kurierskie Poczty Polskiej – paczkę trzeba samodzielnie dostarczyć do jednej z placówek.

CZAS DOSTAWY
Większość firm gwarantuje dostawę przesyłki następnego dnia roboczego. Niektóre firmy oferują za dodatkową opłatą doręczenie w sobotę lub w określonym przedziale czasowym, np. do 9.30 lub do 12:00.

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI
Do przesyłek za pobraniem doliczana jest stała opłata lub prowizja, jednak nie mniej niż 4,99 zł. W firmach kurierskich koszt ubezpieczenia do kwoty 1000 zł jest wliczony w cenę usługi (Poczta Polska Ekspres 24h nieodpłatnie ubezpiecza do 5000 zł). Dodatkowe ubezpieczenie to wydatek od 1,86 zł nawet do 12 zł w zależności od firmy.

Paczkomat

JAK WYSŁAĆ?
To jedna z najwygodniejszych form nadawania paczek. W serwisie pośredniczącym należy wybrać gabaryt przesyłki, następnie wskazać paczkomat nadawcy i odbiorcy, po czym opłacić usługę. Na odpowiednio przygotowanej przesyłce należy przykleić list przewozowy, a potem dostarczyć ją do wybranego wcześniej paczkomatu. Plusem tej formy nadawania przesyłek jest całodobowa dostępność paczkomatów.

CZAS DOSTAWY
Przesyłki doręczane są najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych od dnia nadania w paczkomacie. Odbiorca ma 48 godzin na odbiór paczki od momentu umieszczenia jej w paczkomacie, ale może zrobić to o dowolnej porze dnia lub nocy.

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI
Przesyłki nadawane poprzez paczkomaty mogą być wysyłane za pobraniem. Wówczas do opłaty doliczana jest prowizja w wysokości 1,6 proc. kwoty pobrania, jednak nie mniej niż 2,45 zł. Ubezpieczenie paczki do kwoty 5000, 10 000 lub 20 000 zł to dodatkowy wydatek odpowiednio 1,50 zł, 2,76 zł lub 3,51 zł.

Jak przygotować paczkę do wysyłki


Ocena:
Oceń:
Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
26 stycznia 2018, 16:16
Czaję. :E Znaczy u nas nie jest potrzebny telefon do odebrania paczki, wsio przyjmuje recepcja i wysyła maila, że paczka przyszła. ;)
grzegor9
grzegor9
26 stycznia 2018, 14:11
@Patrick u nas oprócz tego ISO dochodzą też inne wrażliwe procesy więc w sumie od tego zakaz nie zalezy. Mając telefon można wynieść tajne jak FBI informacje :p ale sporo ludzi ignoruje ten zakaz czego wynikiem są dzwoniace zeszyty.
ptrick
ptrick
26 stycznia 2018, 10:10
Nie wiem w jakich realiach żyjesz Dawidzie, ale znaczna większość społeczeństwa jednak pracuje MINIMUM 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, z czego zwykle są to dni robocze.
avatar
~Anonim
26 stycznia 2018, 09:47
koneton napisał(a): Dawidzie, wygodniejsze pod warunkiem, że cały czas jesteś w domu. Dla osób pracujących wygodne jest to, że paczkę odbiorą/nadadzą kiedy chcą i nie muszą dostosowywać się do kuriera. Zależy też, czy masz taką pracę, że codziennie musisz jeździć do zakładu pracy, czy taką, że tylko w określone dni. Bo jeśli tylko w określone dni, to i na dostawę Kurierem jest metoda. Jak np. coś zamówię i przyślą mi na maila nr. listu przewozowego do śledzenia przesyłki, to w mailu bardzo często jest opcja zmiany daty doręczenia :jezor: .
ptrick
ptrick
26 stycznia 2018, 09:35
Od kiedy ISO 27001 zabrania posiadania telefonu komórkowego przy stanowisku pracy? :o Ostatnio w firmie mieliśmy audyt z tego certyfikatu i nikt o tym nawet nie wspomniał, gdzie w skali całkiem dużej firmy na bank byłaby o tym informacja.
grzegor9
grzegor9
26 stycznia 2018, 01:38
U mnie ze wzgledu na iso 27001 nie moge mieć przy sobie telefonu na moim stanowisku pracy. Z tego powodu dla mnie idealny jest paczkomat który i tak codziennie mijam.
ptrick
ptrick
25 stycznia 2018, 17:32
koneton napisał(a): Dawidzie, wygodniejsze pod warunkiem, że cały czas jesteś w domu. Dla osób pracujących wygodne jest to, że paczkę odbiorą/nadadzą kiedy chcą i nie muszą dostosowywać się do kuriera. Zgodzę się, ale tylko w sytuacji że pracodawca nie pozwala na dostarczanie przesyłek do pracy. Ja np. wszystko biorę do pracy, bo wygodniej, a w 99% przypadków do firm kurierzy dostarczają w godzinach porannych, więc zawsze odbierzesz. :D Jeśli dodamy do tego, że paczkomaty nie zawsze są po drodze praca - dom, to fakt wygrywa kurier / poczta. Jednak paczkomaty mają faktycznie tę wygodę, o której wspomniałeś - odbierasz kiedy chcesz, zakładając, że paczka się do nich zmieści.
koneton
koneton
25 stycznia 2018, 12:01
Dawidzie, wygodniejsze pod warunkiem, że cały czas jesteś w domu. Dla osób pracujących wygodne jest to, że paczkę odbiorą/nadadzą kiedy chcą i nie muszą dostosowywać się do kuriera.
avatar
~Anonim
25 stycznia 2018, 10:26
Witam! Moim zdaniem Kurier lub Poczta, to najlepsze rozwiązanie :oczy: . W przeciwieństwie do Paczkomatu, w przypadku Poczty/Kuriera nie musimy wychodzić z domu, żeby nadać bądź odebrać paczkę. Jak chcemy nadać, to wystarczy zadzwonić po "Pocztex" albo jakiś "DHL", a jak czekamy na przesyłkę, to Kurier podwiezie nam i podstawi pod drzwi. Na pewno są to droższe rozwiązania, niż Paczkomat, ale wygodniejsze. Nie musimy nic dźwigać od Paczkomatu do domu, ani nic...
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto