A A A

Poczta, kurier czy Paczkomat

PC Format 10/2017
Wysyłanie paczek nigdy nie było tak proste jak dziś, a jeśli wybierzesz firmę kurierską, cały proces możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z platformy ułatwiającej nadawanie przesyłek i odpowiednio przygotować paczkę. Porównaliśmy usługi firm kurierskich, Paczkomaty i tradycyjną ofertę placówek Poczty Polskiej. Wojciech Nosel

Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą w sieci, czy sprzedajesz pojedyncze produkty na Allegro lub OLX, z pewnością zetkniesz się z tematem wysyłania towaru. Ale bez obaw, nie musisz stać już w długich kolejkach do okienka w placówce pocztowej. Rosnąca popularność sprzedaży internetowej przyczyniła się do rozwoju usług kurierskich oraz Paczkomatów.

Dzięki platformom takim jak Sendit.pl czy Furgonetka.pl błyskawicznie zamówisz kuriera do domu lub przygotujesz przesyłkę do nadania w paczkomacie.
Sprawdziliśmy różne formy i szacunkowe koszty wysyłki - przykłady opisujemy obok. W poradniku na kolejnej stronie pokazujemy, jak przygotować paczkę do transportu i jak wygodnie ją nadać.

Poczta Polska

JAK WYSŁAĆ?
List lub przesyłkę możesz nadać w jednej z ponad 7500 placówek pocztowych na terenie całego kraju. Po pobraniu numerka w punkcie często trzeba uzbroić się w cierpliwość, szczególnie jeśli trafisz na godziny szczytu – wypadają one w porze popołudniowo-wieczornej.

CZAS DOSTAWY
Jest zależny od rodzaju przesyłki. Dla listów i przesyłek ekonomicznych to zazwyczaj 2–3 dni robocze, a w przypadku usługi nadania priorytetem większość przesyłek dostarczana jest na drugi dzień roboczy. Usługi kurierskie świadczone przez pocztę są dostępne w dwóch rodzajach
– z dostawą w ciągu 24 lub 48 godzin.

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI
Poczta Polska działa też w internecie pod marką Envelo.pl. Na stronie kupisz znaczki pocztowe, wyślesz kartkę lub list. Z poziomu tego serwisu możesz nadać też paczkę pocztową do 2 kg w okazyjnej cenie (10,99 zł). Choć przesyłkę musisz dostarczyć samodzielnie do placówki, zanosząc ją do okienka z logiem Envelo, zostaniesz obsłużony priorytetowo.

Kurier

JAK WYSŁAĆ?
Przesyłkę możesz nadać bez wychodzenia z domu. Wystarczy przygotować paczkę i zamówić kuriera przez serwis pośredniczący. Po opłaceniu usługi wygenerujesz list przewozowy i protokół odbioru, który musisz dać kurierowi do podpisania. Przewoźnik pojawi się we wskazanym przedziale czasowym pod wskazanym przez ciebie adresem. Wyjątkiem są usługi kurierskie Poczty Polskiej – paczkę trzeba samodzielnie dostarczyć do jednej z placówek.

CZAS DOSTAWY
Większość firm gwarantuje dostawę przesyłki następnego dnia roboczego. Niektóre firmy oferują za dodatkową opłatą doręczenie w sobotę lub w określonym przedziale czasowym, np. do 9.30 lub do 12:00.

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI
Do przesyłek za pobraniem doliczana jest stała opłata lub prowizja, jednak nie mniej niż 4,99 zł. W firmach kurierskich koszt ubezpieczenia do kwoty 1000 zł jest wliczony w cenę usługi (Poczta Polska Ekspres 24h nieodpłatnie ubezpiecza do 5000 zł). Dodatkowe ubezpieczenie to wydatek od 1,86 zł nawet do 12 zł w zależności od firmy.

Paczkomat

JAK WYSŁAĆ?
To jedna z najwygodniejszych form nadawania paczek. W serwisie pośredniczącym należy wybrać gabaryt przesyłki, następnie wskazać paczkomat nadawcy i odbiorcy, po czym opłacić usługę. Na odpowiednio przygotowanej przesyłce należy przykleić list przewozowy, a potem dostarczyć ją do wybranego wcześniej paczkomatu. Plusem tej formy nadawania przesyłek jest całodobowa dostępność paczkomatów.

CZAS DOSTAWY
Przesyłki doręczane są najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych od dnia nadania w paczkomacie. Odbiorca ma 48 godzin na odbiór paczki od momentu umieszczenia jej w paczkomacie, ale może zrobić to o dowolnej porze dnia lub nocy.

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI
Przesyłki nadawane poprzez paczkomaty mogą być wysyłane za pobraniem. Wówczas do opłaty doliczana jest prowizja w wysokości 1,6 proc. kwoty pobrania, jednak nie mniej niż 2,45 zł. Ubezpieczenie paczki do kwoty 5000, 10 000 lub 20 000 zł to dodatkowy wydatek odpowiednio 1,50 zł, 2,76 zł lub 3,51 zł.

Jak przygotować paczkę do wysyłki


Ocena:
Oceń:
Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto