A A A

Poczta we własnej domenie

PC Format 12/2015
Jeśli prowadzisz własny blog lub internetowy biznes i poważnie podchodzisz do tematu działalności w sieci, powinieneś zadbać o adres e-mailowy, który będzie działał w twojej domenie. Pokazujemy, jak skonfigurować domenę i założyć prywatną skrzynkę. Mateusz Nosel

W poprzednim numerze PC Formatu opisaliśmy, jak zarejestrować konto i jak założyć serwer w firmie CAL.pl. Jeśli w oparciu o nasze wskazówki uruchomiłeś już prywatną stronę, sklep lub blog, korzystając na przykład z kreatora stron lub szybkiego instalatora skryptów Installatron, powinieneś teraz zadbać o profesjonalnie wyglądający adres e-mailowy w twojej domenie. Pamiętaj, że w ramach każdego pakietu hostingowego w CAL.pl otrzymujesz za darmo dowolnie wybraną domenę. W warsztatach pokazujemy, jak poprawnie skonfigurować domenę, czyli podpiąć ją pod serwer. Dowiesz się też, jak założyć i skonfigurować skrzynki e-mailowe, które będą działały w twojej domenie, dzięki czemu udostępnisz swoim fanom lub klientom adres w formie imie.nazwisko@twojadomena.pl. Proces konfiguracji domeny i skrzynek e-mailowych opisujemy na przykładzie popularnego panelu zarządzania serwerem DirectAdmin, który dostępny jest w CAL.pl.

Podpinanie domeny pod serwer i jej konfiguracja

Warunkiem otrzymania darmowej domeny w CAL.pl (.pl, .com.pl, .net.pl lub regionalnej, np. waw.pl) jest zgłoszenie się do biura obsługi klienta po uprzednim opłaceniu dowolnej usługi hostingowej na rok. Zanim jednak wybierzesz swój adres, upewnij się, czy taka domena jest wolna. Możesz to sprawdzić bezpośrednio na stronie  http://cal.pl. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpiąć pod serwer domenę od innego usługodawcy.


Zaloguj się do panelu DirectAdmin w usłudze CAL.pl. W przeglądarce wpisz adres http://panel.cal.pl i w polach tekstowych wpisz login i hasło. Otrzymałeś je w wiadomości e-mailowej potwierdzającej aktywację twojego serwera. Kliknij Zaloguj.


W sekcji Twoje konto kliknij odnośnik Dodaj nową skrzynkę e-mail.


Na kolejnej stronie wyświetli się formularz dodawania nowej domeny do konta. W polu Nazwa domeny wpisz adres domeny, której jesteś już posiadaczem, np. pcformat.pl. Nie ma znaczenia, czy domena jest zarejestrowana w CAL.pl, czy u innego rejestratora. Pozostałe opcje pozostaw bez zmian. Aby zakończyć dodawanie domeny, kliknij przycisk Dodaj domenę.


Teraz powinieneś przejść do panelu zarządzania twoją domeną. W CAL.pl możesz zarządzać domeną po zalogowaniu się w Centrum Klienta pod adresem  http://centrum.cal.pl. Otwórz tę stronę w nowej karcie przeglądarki, w sekcji Domeny Internetowe kliknij odnośnik Zarządzanie domenami i przypisz swojej domenie adresy DNS. Dla serwera w CAL.PL adresy są następujące: ns1.cal.pl i ns2.cal.pl. Jeśli posiadasz domenę u innego rejestratora, w sposób analogiczny w panelu zarządzania domeną przypisz jej powyższe adresy DNS.


Wróć do karty z panelem DirectAdmin i przejdź do jego strony głównej. Zobaczysz listę przypisanych do serwera domen. Kliknij teraz dodaną w kroku domenę, w naszym przykładzie pcformat.pl.

Nawet cztery miesiące abonamentu gratis

Jeżeli masz już hosting w innej firmie i chcesz przenieść się do CAL.pl, zgłoś się do biura obsługi klienta. Warunkiem skorzystania z promocji jest posiadanie kopii faktury lub kopii potwierdzenia wykonania przelewu, które udowodnią posiadanie usługi w innej firmie. Przy zamówieniu dowolnego pakietu hostingowego i opłaceniu abonamentu za usługę na cały rok otrzymasz darmowe przedłużenie abonamentu o czas, jaki pozostał ci do wygaśnięcia usługi w dotychczasowej firmie hostingowej. W ramach promocji można uzyskać do czterech miesięcy abonamentu gratis.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto