A A A

Poczta według Googlea

PC Format 01/2016
Konto Gmail ma prawie każdy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ta z pozoru prosta usługa kryje w sobie znacznie więcej przydatnych funkcjonalności niż tylko odbieranie i wysyłanie e-maili. M. Piotrowski, B. Mrożewski

Wśród darmowych kont pocztowych Gmail nie ma sobie równych. Jest wygodny, łatwy w obsłudze, świetnie radzi sobie z odsiewaniem spamu i obsługą wielu kont. Wyposażono go też w szereg rozwiązań takich jak choćby priorytetyzacja i etykietowanie, które ułatwiają zarządzanie nadchodzącymi wiadomościami. Gmail jest w pełni zintegrowany z innymi usługami Google’a – rozbudowanym Kalendarzem, pojemnym dyskiem w chmurze i serwisem społecznościowym Google+. Czyni to z niego pocztę niemal doskonałą.

Obsługa i personalizacja poczty e-mail

Dostęp do swojej skrzynki pocztowej uzyskasz zaraz po zalogowaniu na konto Google i kliknięciu linka Gmail na górze strony.


W centralnej części okna, znajdziesz listę wszystkich odebranych wiadomości. Powyżej zobaczysz pierwsze znaczące usprawnienie – konfigurowalne karty kategorii Główne, Społeczności i Oferty, do których trafiają nadchodzące e-maile po automatycznym posortowaniu. Na lewym pasku oprócz katalogów (np. Odebranych) widnieje lista etykiet i np. Oznaczone gwiazdką, które pozwalają uporządkować wiadomości.


Każdy e-mail może mieć więcej niż jedną etykietę, dzięki czemu znajdziesz go w każdej z przypisanych w ten sposób kategorii. Etykiety dodasz zarówno podczas wyświetlenia treści wiadomości, jak i przeglądania ich listy. Wystarczy, że zaznaczysz pole obok wybranego e-maila, klikniesz przycisk z ikoną etykiety, po czym z rozwiniętego menu wybierzesz odpowiadające ci etykiety i zatwierdzisz decyzję, naciskając Zastosuj. W każdej chwili możesz też utworzyć własną etykietę, wybierając opcję Utwórz nową.


Dzięki pełnej współpracy Gmaila z innymi usługami Google’a możesz między innymi zapisywać przesłane ci zdjęcia na Dysku bezpośrednio z poziomu otwartej wiadomości – wystarczy kliknąć ikonę widoczną na zdjęciu. Z kolei gdy np. otrzymasz zaproszenie na wydarzenie, nie będziesz musiał otwierać wiadomości, by potwierdzić swój udział. Udostępnione ci wydarzenie zostanie automatycznie zapisane w Kalendarzu.


W każdej chwili możesz urozmaicić domyślny wygląd Gmaila, wykorzystując jeden z dostępnych motywów. Służące do ich wyboru okno wywołasz, rozwijając menu ustawień dostępne w górnym prawym rogu i wybierając z niego opcję Motywy. Kliknięcie dowolnej spośród wyświetlonych tu miniatur włączy podgląd danej tapety na głównym ekranie poczty. Jako motywu możesz też użyć własnego zdjęcia – by je wybrać, kliknij Moje zdjęcia. Do czasu wciśnięcia przycisku Zapisz wszelkie zmiany wyglądu poczty są tymczasowe.


Choć standardowo w Gmailu nie ma okienka podglądu wiadomości, które pozwalałoby na zapoznanie się z treścią e-maila bez jego otwarcia, funkcjonalność tę można włączyć ręcznie, korzystając z zaawansowanych ustawień poczty. Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości, przejdź do menu Ustawienia, kliknij Ustawienia, a następnie otwórz kartę Laboratorium, odszukaj znajdującą się tu pozycję Okienko podglądu i zmień status na Włącz. Gdy naciśniesz przycisk Zapisz zmiany, w prawym górnym rogu skrzynki odbiorczej pojawi się nowy przycisk. Za jego pomocą możesz przełączać się między standardowym widokiem bez okienka podglądu a układem panelowym, w którym podgląd wiadomości wyświetlany jest obok listy wątków (Podział pionowy) bądź poniżej (Podział poziomy). Warto też zwrócić uwagę na funkcję Cytuj zaznaczony tekst, ułatwiającą wstawianie do odpowiedzi zaznaczonego fragmentu e-maila, a także na dodatek Odpowiedzi bazujące na szablonach, pozwalający na wysyłanie ustandaryzowanych wiadomości. Rozszerzenia stają się aktywne po zaznaczeniu opcji Włącz i zapisaniu zmian za pomocą przycisku na dole strony. Pamiętaj jednak, że wszystkie funkcje dostępne za pośrednictwem Laboratorium Gmail są w fazie eksperymentów i jako takie mogą czasami powodować problemy.


Aby rozpocząć komponowanie nowej wiadomości, użyj przycisku Utwórz. Niewielkie okno wyświetlone w prawym dolnym rogu ekranu pozwoli ci napisać wiadomość, zaadresować ją, dodać załączniki, zdjęcia i linki, a na koniec wysłać list – naciśnij Wyślij. Zwróć uwagę, że możesz w ten sposób tworzyć kilka wiadomości jednocześnie, a powstające wiadomości są stale zapisywane.

Więcej możliwości

Standardowe parametry Gmaila, w tym 15 GB przestrzeni dyskowej i możliwość wysyłania załączników o objętości do 25 MB, są w zupełności wystarczające. Jeśli jednak zacznie kończyć ci się miejsce, będziesz mógł dokupić dodatkowe 100 GB za 2 dol. miesięcznie. Aby obejść ograniczenie wielkości załączników, podczas tworzenia wiadomości kliknij ikonkę Dysk Google. W oknie dialogowym wskaż zapisany wcześniej plik albo prześlij załącznik o dowolnej objętości. Odbiorca otrzyma link, po kliknięciu którego będzie mógł pobrać plik. Gmaila offline, który instaluje się jako aplikacja przeglądarki Google Chrome, można aktywować w Ustawieniach, w zakładce Offline. Ma skromniejsze możliwości niż standardowy klient, ale umożliwia np. napisanie e-maila w samolocie. Po wykryciu połączenia wiadomość zostanie wysłana, a nowe wiadomości i załączniki – pobrane.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościBeiDou większy niż GPS
20 sierpnia 2019
Chiński system nawigacji satelitarnej jest coraz groźniejszym rywalem pozycjonowania GPS.

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto