A A A

Poczta według Googlea

PC Format 01/2016
Konto Gmail ma prawie każdy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ta z pozoru prosta usługa kryje w sobie znacznie więcej przydatnych funkcjonalności niż tylko odbieranie i wysyłanie e-maili. M. Piotrowski, B. Mrożewski

Wśród darmowych kont pocztowych Gmail nie ma sobie równych. Jest wygodny, łatwy w obsłudze, świetnie radzi sobie z odsiewaniem spamu i obsługą wielu kont. Wyposażono go też w szereg rozwiązań takich jak choćby priorytetyzacja i etykietowanie, które ułatwiają zarządzanie nadchodzącymi wiadomościami. Gmail jest w pełni zintegrowany z innymi usługami Google’a – rozbudowanym Kalendarzem, pojemnym dyskiem w chmurze i serwisem społecznościowym Google+. Czyni to z niego pocztę niemal doskonałą.

Obsługa i personalizacja poczty e-mail

Dostęp do swojej skrzynki pocztowej uzyskasz zaraz po zalogowaniu na konto Google i kliknięciu linka Gmail na górze strony.


W centralnej części okna, znajdziesz listę wszystkich odebranych wiadomości. Powyżej zobaczysz pierwsze znaczące usprawnienie – konfigurowalne karty kategorii Główne, Społeczności i Oferty, do których trafiają nadchodzące e-maile po automatycznym posortowaniu. Na lewym pasku oprócz katalogów (np. Odebranych) widnieje lista etykiet i np. Oznaczone gwiazdką, które pozwalają uporządkować wiadomości.


Każdy e-mail może mieć więcej niż jedną etykietę, dzięki czemu znajdziesz go w każdej z przypisanych w ten sposób kategorii. Etykiety dodasz zarówno podczas wyświetlenia treści wiadomości, jak i przeglądania ich listy. Wystarczy, że zaznaczysz pole obok wybranego e-maila, klikniesz przycisk z ikoną etykiety, po czym z rozwiniętego menu wybierzesz odpowiadające ci etykiety i zatwierdzisz decyzję, naciskając Zastosuj. W każdej chwili możesz też utworzyć własną etykietę, wybierając opcję Utwórz nową.


Dzięki pełnej współpracy Gmaila z innymi usługami Google’a możesz między innymi zapisywać przesłane ci zdjęcia na Dysku bezpośrednio z poziomu otwartej wiadomości – wystarczy kliknąć ikonę widoczną na zdjęciu. Z kolei gdy np. otrzymasz zaproszenie na wydarzenie, nie będziesz musiał otwierać wiadomości, by potwierdzić swój udział. Udostępnione ci wydarzenie zostanie automatycznie zapisane w Kalendarzu.


W każdej chwili możesz urozmaicić domyślny wygląd Gmaila, wykorzystując jeden z dostępnych motywów. Służące do ich wyboru okno wywołasz, rozwijając menu ustawień dostępne w górnym prawym rogu i wybierając z niego opcję Motywy. Kliknięcie dowolnej spośród wyświetlonych tu miniatur włączy podgląd danej tapety na głównym ekranie poczty. Jako motywu możesz też użyć własnego zdjęcia – by je wybrać, kliknij Moje zdjęcia. Do czasu wciśnięcia przycisku Zapisz wszelkie zmiany wyglądu poczty są tymczasowe.


Choć standardowo w Gmailu nie ma okienka podglądu wiadomości, które pozwalałoby na zapoznanie się z treścią e-maila bez jego otwarcia, funkcjonalność tę można włączyć ręcznie, korzystając z zaawansowanych ustawień poczty. Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości, przejdź do menu Ustawienia, kliknij Ustawienia, a następnie otwórz kartę Laboratorium, odszukaj znajdującą się tu pozycję Okienko podglądu i zmień status na Włącz. Gdy naciśniesz przycisk Zapisz zmiany, w prawym górnym rogu skrzynki odbiorczej pojawi się nowy przycisk. Za jego pomocą możesz przełączać się między standardowym widokiem bez okienka podglądu a układem panelowym, w którym podgląd wiadomości wyświetlany jest obok listy wątków (Podział pionowy) bądź poniżej (Podział poziomy). Warto też zwrócić uwagę na funkcję Cytuj zaznaczony tekst, ułatwiającą wstawianie do odpowiedzi zaznaczonego fragmentu e-maila, a także na dodatek Odpowiedzi bazujące na szablonach, pozwalający na wysyłanie ustandaryzowanych wiadomości. Rozszerzenia stają się aktywne po zaznaczeniu opcji Włącz i zapisaniu zmian za pomocą przycisku na dole strony. Pamiętaj jednak, że wszystkie funkcje dostępne za pośrednictwem Laboratorium Gmail są w fazie eksperymentów i jako takie mogą czasami powodować problemy.


Aby rozpocząć komponowanie nowej wiadomości, użyj przycisku Utwórz. Niewielkie okno wyświetlone w prawym dolnym rogu ekranu pozwoli ci napisać wiadomość, zaadresować ją, dodać załączniki, zdjęcia i linki, a na koniec wysłać list – naciśnij Wyślij. Zwróć uwagę, że możesz w ten sposób tworzyć kilka wiadomości jednocześnie, a powstające wiadomości są stale zapisywane.

Więcej możliwości

Standardowe parametry Gmaila, w tym 15 GB przestrzeni dyskowej i możliwość wysyłania załączników o objętości do 25 MB, są w zupełności wystarczające. Jeśli jednak zacznie kończyć ci się miejsce, będziesz mógł dokupić dodatkowe 100 GB za 2 dol. miesięcznie. Aby obejść ograniczenie wielkości załączników, podczas tworzenia wiadomości kliknij ikonkę Dysk Google. W oknie dialogowym wskaż zapisany wcześniej plik albo prześlij załącznik o dowolnej objętości. Odbiorca otrzyma link, po kliknięciu którego będzie mógł pobrać plik. Gmaila offline, który instaluje się jako aplikacja przeglądarki Google Chrome, można aktywować w Ustawieniach, w zakładce Offline. Ma skromniejsze możliwości niż standardowy klient, ale umożliwia np. napisanie e-maila w samolocie. Po wykryciu połączenia wiadomość zostanie wysłana, a nowe wiadomości i załączniki – pobrane.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto