A A A

Podpisany świat

PC Format 2/2013
Rozszerzona rzeczywistość, czyli połączenie fizycznego świata z informacjami dostarczanymi cyfrowo przez sieć, to niedaleka przyszłość. Zanim jednak założysz okulary wyświetlające informacje z internetu czy pojedziesz autem pokazującym informacje nawigacyjne na szybie, pobaw się aplikacjami, które dodają cyfrowe elementy do obrazu z kamery smartfonu. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Przewodnik po otoczeniu

Wikitude­
http://pcformat.pl/u/493

Wikitude to jedna z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych aplikacji rozszerzonej rzeczywistości. Jej zaletą jest nie tylko efektowny sposób nanoszenia informacji na obraz z kamery, ale też baza danych, która liczy ok. 100 mln miejsc i materiałów interaktywnych. Jest to możliwe dzięki otwartemu API. Każdy może przygotować własną warstwę informacyjną, tzw. świat. W programie jest ich ok. 3000. Po uruchomieniu aplikacji zobaczysz listę polecanych warstw. Najlepiej uruchomić pierwszą – Wokół mnie, która prezentuje punkty z różnych źródeł znajdujące się w pobliżu lokalizacji użytkownika. Pozostałe warstwy znajdziesz w katalogu dostępnym w aplikacji mobilnej albo w wyszukiwarce. W katalogu jest m.in. ciekawa warstwa informacyjna, która pozwala wyświetlać zdjęcia i położenie znajomych z Facebooka. Są też otagowane geograficznie artykuły z Wikipedii oraz punkty pobrane z serwisów Yelp i Foursquare polecających restauracje i inne usługi. Oprócz podstawowego widoku rozszerzonej rzeczywistości można także wyświetlać pobliskie miejsca w postaci listy oraz na podkładzie z Map Google.

Wyszukaj Wi-Fi

Lookator
http://pcformat.pl/u/494

Skaner sieci bezprzewodowych, który wykrywa okoliczne hot spoty i nanosi ich przybliżone położenie na obraz z kamery w smartfonie. Przemieszczając się w kierunku wskazanym przez ikonę, można liczyć na silniejszy sygnał radiowy. Hot spoty są oznaczone kolorami. Ikona zielona oznacza otwarty punkt dostępowy, do którego można się podłączyć bez hasła. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć ikonę na ekranie smartfonu.

Interaktywna mapa nieba

Google Sky Map
http://pcformat.pl/u/495

Papierowe atlasy nieba mają podstawową wadę: nie da się z nich korzystać w terenie podczas obserwacji. Nawet najsłabsza latarka psuje akomodację oka i po obejrzeniu kilku stron trzeba czekać kilkanaście minut, by wzrok ponownie przyzwyczaił się do ciemności. Tych wad nie ma aplikacja Google Sky Map, wyposażona w specjalny tryb pracy nocnej. Program określa twoją pozycję na podstawie wskazań GPS (można też podać adres), a na podstawie wskazań czujników, takich jak: kompas i akcelerometr, wyświetla pasujący do kierunku fragment mapy nieba z gwiazdozbiorami, pozycjami planet oraz innymi ciekawymi obiektami, takimi jak: galaktyki czy mgławice. W celu sprawdzenia, czy widoczny jasny punkt na niebie to gwiazda czy planeta, wystarczy skierowanie telefonu w odpowiednią stronę. Interesujący obiekt można też znaleźć w wyszukiwarce – wówczas program naprowadzi cię na niego. Po wyłączeniu wykrywania położenia mapę nieba można przeglądać, przesuwając ją palcem na ekranie. Ciekawym narzędziem jest „Podróż w czasie”. Za pomocą tej funkcji możesz określić położenie gwiazd i planet w wybranym miejscu, dniu i godzinie. Pomaga to w wybraniu pory spaceru w celu obserwacji nieba.

Co znajduje się nad twoją głową

Satellite AR
http://pcformat.pl/u/496

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się ok. 8000 obiektów wysłanych tam przez człowieka, 3000 z nich to satelity. Położenie tych obiektów możesz sprawdzić w każdej chwili za pomocą smartfonu z aplikacją Satellite AR. Wystarczy skierować go na niebo, a na ekranie pojawią się widoczne w tym obszarze satelity. Oczywiście w menu programu można określić, jakiego rodzaju satelity mają być wyświetlone, np. można włączyć położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która jest najjaśniejszym obiektem stworzonym przez człowieka i jednym z najjaśniejszych punktów na niebie w ogóle. Jeśli stacja nie jest obecnie w polu widzenia, program poinformuje, za jaki czas się pojawi. By skutecznie ją zaobserwować, warto wcześniej dokładnie sprawdzić, np. na stronie http://iss.astroviewer.net, kiedy i gdzie pojawi się na niebie. Następnie należy skierować smartfon w odpowiednią stronę horyzontu i na ekranie odnaleźć trajektorię. Za pomocą Satellite AR możesz także wykryć inne widoczne w danej chwili i miejscu satelity. Program ma też zastosowania praktyczne. Ponieważ można w nim wyświetlić położenie satelitów w pasie geostacjonarnym, pozwala to sprawdzić, czy z twojego balkonu widać satelitę nadającego interesujący cię program telewizyjny.

Jak Wikitude

Layar
http://pcformat.pl/u/497

Aplikacja ma dwie funkcje: możliwość uzupełniania informacjami otoczenia oraz… tekstów drukowanych. W pierwszym zastosowaniu Layar jest podobny do Wikitude, to znaczy potrafi wyświetlić informacje zarówno na obrazie z kamery, jak i na mapie. Z aplikacji można przeglądać wiele warstw informacyjnych.

Dwie warstwy są niezwykle przydatne dla Polaków: dane z bazy PKT.pl oraz z serwisu Maperia.pl. Łącznie setki tysięcy punktów POI. Duża szczegółowość tych warstw sprawia, że z widoku rozszerzonej rzeczywistości naprawdę warto korzystać w terenie. Pomoże w znalezieniu w obcym mieście bankomatu, apteki czy dworca kolejowego.

Drugi tryb działania programu jest związany z publikacjami drukowanymi. Na stronie czasopisma, folderu reklamowego czy po prostu reklamy w gazecie można umieścić specjalne ukryte znaki, rozpoznawane przez Layar jako odnośniki do treści elektronicznych. Jeśli skierujesz na stronę kamerę smartfonu i włączysz dostępny w programie skaner, na obrazie pojawią się linki do filmów, stron WWW i innych treści z internetu. Na razie w Polsce nie znaleźliśmy treści przygotowanych pod kątem tego programu, ale możesz przetestować jego funkcje, skanując strony wyświetlone na monitorze. Zdjęcia stron z kodami rozpoznawalnymi przez Layar są na blogu domowym aplikacji.

Odnajdywanie samochodu

Car Finder AR
http://pcformat.pl/u/498

Na orbicie okołoziemskiej znajduje się ok. 8000 obiektów wysłanych tam przez człowieka, 3000 z nich to satelity. Położenie tych obiektów możesz sprawdzić w każdej chwili za pomocą smartfonu z aplikacją Satellite AR. Wystarczy skierować go na niebo, a na ekranie pojawią się widoczne w tym obszarze satelity. Oczywiście w menu programu można określić, jakiego rodzaju satelity mają być wyświetlone, np. można włączyć położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która jest najjaśniejszym obiektem stworzonym przez człowieka i jednym z najjaśniejszych punktów na niebie w ogóle. Jeśli stacja nie jest obecnie w polu widzenia, program poinformuje, za jaki czas się pojawi. By skutecznie ją zaobserwować, warto wcześniej dokładnie sprawdzić, np. na stronie http://iss.astroviewer.net, kiedy i gdzie pojawi się na niebie. Następnie należy skierować smartfon w odpowiednią stronę horyzontu i na ekranie odnaleźć trajektorię. Za pomocą Satellite AR możesz także wykryć inne widoczne w danej chwili i miejscu satelity. Program ma też zastosowania praktyczne. Ponieważ można w nim wyświetlić położenie satelitów w pasie geostacjonarnym, pozwala to sprawdzić, czy z twojego balkonu widać satelitę nadającego interesujący cię program telewizyjny.

Ustalanie namiarów na obiekty

3D Compass +
http://pcformat.pl/u/499

Rozbudowana aplikacja do odnajdywania kierunków i położenia. Łączy funkcję kompasu, mapy oraz aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, gdyż tłem do kompasu jest widok z kamerki. Pozwala to np. z łatwością sprawdzić namiar kątowy na obiekt znajdujący się w terenie. Program ma wbudowaną funkcję robienia zrzutów ekranowych, więc w pliku graficznym można zapisać informację o namiarze wraz z wycinkiem mapy i adresem informującym o położeniu obserwatora. Przydatną funkcją jest możliwość maksymalnego rozjaśnienia ekranu, np. w terenie, w pełnym świetle.

Zeskanuj... i dowiedz się więcej

Google Gogles
http://pcformat.pl/u/500

Ciekawy program, który sygnalizuje, w którą stronę mogą się rozwijać narzędzia rozszerzonej rzeczywistości. Google Gogles skanuje otoczenie i korzystając z potężnych baz danych wyszukiwarki, stara się wyszukiwać dodatkowe informacje o obiektach znajdujących się w polu widzenia kamery. Choć program może działać, wykorzystując kamerę wideo, najlepiej radzi sobie w trybie skanowania nieruchomych obrazów. Jeśli skierujesz obiektyw smartfonu na jakiś produkt, program wykryje go i wyświetli linki do sklepów i recenzji. W podobny sposób działa skanowanie kodów kreskowych, co przydaje się do porównywania cen na zakupach. Program rozpoznaje tekst, np. z wizytówki, niestety deklarowana funkcja tłumaczenia nie działa skutecznie. Aplikacja radzi sobie także z rozpoznawaniem widoków. Jeśli np. jesteś przed znanym zabytkiem, włącz skaner. Program wykryje ten obiekt i wyświetli linki do informacji o nim.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto