A A A

Pomoc na odległość

PC Format 2/2013
Masz problem z komputerem i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Poproś o pomoc znajomego. Może to być osoba z innego miasta, a nawet kraju. Do udzielenia pomocy na odległość wystarczy dostęp do sieci i darmowe narzędzie do zdalnego zarządzania komputerem program UltraVNC. MACIEJ PIOTROWSKI

Program UltraVNC (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) umożliwia zdalne sterowanie dowolnym komputerem zarówno w sieci lokalnej, jak i przez internet. Praca na takiej maszynie jest przy tym niezwykle prosta, i to niezależnie od dzielącej nas od niej odległości. Dzięki wyświetlaniu na ekranie obrazu zarządzanego komputera oraz możliwości korzystania z własnej myszki i klawiatury obsługa zdalnego pulpitu jest równie intuicyjna co własnego komputera. Pomocne okazują się tu również dodatkowe funkcje w postaci wbudowanego komunikatora tekstowego, wsparcia dla wielu monitorów czy mechanizmu transferu danych, dzięki któremu szybko i wygodnie przekopiujesz niezbędne pliki między połączonymi komputerami.

Konfiguracja sterowanego komputera

W skład aplikacji UltraVNC wchodzą dwa oddzielne narzędzia – Server i Viewer. Oba są ze sobą ściśle powiązane. Pierwsze jest instalowane na komputerze, którym będziesz zdalnie zarządzał. Pozwala ono w razie potrzeby nawiązać z nim zdalne połączenie i wykonać niezbędne czynności (np. gdy coś przestanie działać). Drugie, uruchomione na komputerze przewodnim, umożliwia przeglądanie zawartości i zarządzanie kontrolowaną maszyną. Zestawianie połączenia między obydwoma komputerami należy zacząć od instalacji i konfiguracji serwera. Proces ten nie jest bardzo skomplikowany.


Podczas instalacji programu możesz w oknie programu samodzielne wybrać te jego komponenty, które mają się znaleźć na komputerze. Zalecamy jednak pozostawienie ustawień domyślnych. W ten sposób zainstalowana zostanie zarówno część serwerowa, jak i administracyjna programu.


W kolejnym oknie programu zaznacz następujące pola (patrz obrazek). Dzięki temu na pulpicie utworzone zostaną ikony programu, a sama aplikacja będzie uruchamiana jako usługa systemowa, dając możliwość ingerencji w ustawienia systemowe. Proces instalacji zakończ przyciskiem Next.


Po ukończeniu instalacji uruchom część serwerową programu, klikając ikonę UltraVNC Server, która się znajduje na pulpicie. O rozpoczęciu pracy części serwerowej dowiesz się po sprawdzeniu zasobnika systemowego – gdy praca się rozpocznie, pojawi się w nim ikona.


Teraz należy ustanowić hasło weryfikujące zdalny dostęp do aktualnie używanego komputera. W tym celu prawym przyciskiem myszki kliknij ikonę programu widoczną w zasobniku systemowym, po czym z rozwiniętego menu wybierz opcję Admin Properties. Wywołasz w ten sposób okno zaawansowanych ustawień serwera. Odszukaj w nim sekcję dotyczącą uwierzytelniania Authentication i zmień oba znajdujące się tam hasła, wpisując własne w pola. Poza tym nie zmieniaj żadnych innych opcji konfiguracyjnych!


Aby sprawdzić adres IP komputera, kliknij na ikonie sieci w zasobniku. Następnie, w oknie, które sie otworzy, kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonie reprezentującej sieć, z którą jesteś połączony, i z menu wybierz opcję Stan. Otworzy się kolejne okno. Kliknij w nim przycisk Szczegóły . Tutaj znajdziesz pozycję  Adres IPv4. Wartości liczbowe oddzielone kropkami (cztery bloki) to właśnie adres IP tego komputera.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto