A A A

Popracuj głową

PC Format 07/2016
Zdarza się, że zapominasz dat lub ważnych informacji? A może narzekasz, że nie potrafisz się skupić na ważnym zadaniu tak dobrze, jak jeszcze parę lat temu? Aplikacje do treningu mózgu pozwalają poprawić umiejętność koncentracji czy pamięć. Wybraliśmy te najlepsze. Grzegorz Kubera


Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Montrealski wynika, że poziom IQ na całym świecie spada – przez ostatnią dekadę stale się obniżał. Zbiorowa inteligencja ludzkości jest obecnie o jeden punkt mniejsza, niż dziesięć lat temu. Co za tym stoi? Naukowcy uważają, że każdy aspekt współczesnego życia – od nadmiernego polegania na technologiach do niezdrowych nawyków żywieniowych. Najwięcej osób, jak wynika z badań, zaczyna cierpieć na drobne problemy z pamięcią. Dla przykładu – czy zdarzyło ci się zapomnieć o czyichś urodzinach i przypominałeś sobie o nich dopiero wtedy, gdy zobaczyłeś powiadomienie w aplikacji mobilnej? Obecnie tak często użytkownicy polegają na technologiach, że mózg jest coraz gorszy w zapamiętywaniu.

Wiele osób spędza dziś dużo czasu na siłowni, pracując nad swoim ciałem. Okazuje się, że w analogiczny sposób można – a nawet należy – ćwiczyć również mózg. Ćwiczenia umysłowe są równie zdrowe, co aktywność fizyczna. Wszelkiego rodzaju łamigłówki, włącznie z klasycznymi krzyżówkami, mogą pomóc w zwiększaniu sprawności umysłowej. Powstały też aplikacje mobilne do trenowania umysłu, których autorzy opierali się na najnowszych badaniach i wiedzy naukowców. Na kolejnych stronach przedstawiamy pięć naszym zadaniem najciekawszych z nich.

Prawda czy ściema

Jedną z najsłynniejszych aplikacji poprawiających pracę mózgu była Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day! opracowana z myślą o konsolach Nintendo DS. Choć Nintendo nie twierdziło, że poprawianie kondycji mózgu przez grę jest udowodnione, informowano, że jest to „produkt inspirowany badaniami i pracą dr. Kawashimy”, znanego japońskiego neurologa. Z kolei twórcy aplikacji Lumosity deklarowali, że ich aplikacja trenuje pamięć oraz koncentrację oraz poprawia IQ. Niestety nie udało im sie tego naukowo udowodnić i zapłacili karę za reklamy wprowadzające klientów w błąd. Z drugiej strony aplikacje do treningu mózgu na pewno nie pogarszają jego kondycji, a wielu neurologów poleca je w ramach zapobiegania demencji i choroby Alzheimera.

Elevate


Aplikacja zawiera ponad 35 minigier, które mogą poprawić umiejętności związane z pisaniem, słuchaniem, mówieniem, czytaniem oraz liczeniem. Twórcy zapewniają, że wszystkie materiały są opracowywane przez ekspertów szkoleniowych oraz konsultowane z niezależnymi specjalistami. Na samym początku należy wskazać, co chcesz poprawić – np. zdolność zapamiętywania większej liczby szczegółów po konwersacji.
Elevate codziennie zachęca do treningu składającego się z trzech wyzwań. Przykładowym wyzwaniem może być nauka pisania. Na czym to polega? Aplikacja wyświetla kilka zdań, które należy skrócić, usuwając słowa, które nie wnoszą nic do treści. Jeśli poprawnie skrócisz kilka zdań, zakończysz wyzwanie i odblokujesz kolejne na dany dzień. Inny test może polegać na czytaniu: wyświetlane są teksty w coraz szybszym tempie, a potem trzeba odpowiadać na pytania, które ich dotyczą. Na korzyść aplikacji przemawia z pewnością wygląd – wszystkie gry i ikony są bardzo atrakcyjne i dopracowane.
Elevate występuje też w wariancie płatnym, gdzie zyskujesz dostęp do dodatkowych materiałów, w tym 16 gier. Jej cena wynosi 7,99 euro za miesiąc, 44,99 euro za rok albo 149,99 euro za dostęp wieczysty. Ze względu na to, że testy i gry w dużym stopniu polegają na korzystaniu z tekstu pisanego, wskazana jest zaawansowana znajomość angielskiego.
Cena: bezpłatna + zakupy w aplikacji
Wymagana znajomość j. angielskiego: zaawansowana
Adres: http://pcformat.pl/u/2392

Peak


Peak jest jedną z najlepszych aplikacji, jeśli weźmiesz pod uwagę stosunek ceny do oferowanych możliwości. Narzędzie zawiera testy na poprawę pamięci, koncentracji, czy nawet przetwarzania i postrzegania emocji (są to lekcje z dziedziny tzw. inteligencji emocjonalnej). Kiedy odbędziesz kilka treningów, aplikacja wyświetli rekomendacje dostosowane do twoich wyników – wskaże, nad czym warto pracować, a co opanowałeś już na dobrym poziomie.
Początkowe testy są łatwe, np. trzeba zaznaczyć kafelki z cyframi w kolejności od najmniejszej do największej albo narysować ścieżkę od punktu A do punktu B, omijając wyświetlone wcześniej przeszkody (ćwiczenie poprawiające pamięć). Później testy stają się trudniejsze i wymagają większego skupienia. Łącznie jest ich ponad 30.
Po wykonaniu treningu możesz porównać wyniki z osobami w podobnym wieku czy o podobnym wykształceniu. Gry i materiały z aplikacji są wykonane z dbałością o wygląd, niemniej i tak wszystkie możliwości dostępne są dopiero po zakupie wersji płatnej.
Tutaj aplikacja wypada jednak dobrze na tle konkurentów – pomimo bogatej oferty ma najniższe ceny. Wynoszą one odpowiednio 4,99 euro za miesiąc, 34,99 euro za rok oraz 99,99 euro, jeśli chcesz odblokować dostęp do materiałów na zawsze. Jeśli chcesz regularnie ćwiczyć swój umysł, wariant „wieczysty” w przypadku aplikacji Peak jest najkorzystniejszy cenowo z całej piątki.
Cena: bezpłatna + zakupy w aplikacji
Wymagana znajomość j. angielskiego: podstawowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2396

Lumosity


Program wciąż jest bardzo popularny – w pewnym momencie ponad 70 mln ludzi korzystało z Lumosity. Mimo wpadki z koniecznością zapłaty kary za wprowadzające w błąd reklamy (pisaliśmy o tym w ramce we wcześniejszej części artykułu), program jest autentycznie użyteczny i przyjemny w obsłudze. Lumosity zawiera wiele minigier i oferuje program dostosowywany indywidualnie: po serii testów otrzymujesz proponowany zestaw gier, na których powinieneś się skupić w pierwszej kolejności. Aplikacja oferuje testy mające trenować pamięć i poprawiać uwagę, przyspieszające myślenie czy uczące rozwiązywania problemów. Każdego dnia poziom trudności jest nieco wyższy, aby nigdy nie zabrakło wyzwań, a dodatkowo wyświetlane są statystyki – można porównywać swoje wyniki z innymi użytkownikami, co dodatkowo motywuje do ćwiczeń.
Minigry w Lumosity nie tylko pozwalają ćwiczyć koncentrację czy pamięć, ale też zostały atrakcyjnie zaprojektowane. Dla przykładu jedna z gier polega na kierowaniu pociągów do stacji o tym samym kolorze. Jest to gra ćwicząca uwagę i szybkość, ale może też dostarczyć nieco rozrywki. Łącznie jest ponad 25 gier, jednak większość jest dostępna odpłatnie. Twórcy aplikacji stawiają na miesięczny abonament, który niestety jest dość drogi – kosztuje 11,99 euro miesięcznie lub 4 euro na miesiąc po opłaceniu całego roku z góry.
Cena: bezpłatna + zakupy w aplikacji
Wymagana znajomość j. angielskiego: podstawowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2394

Fit Brains Trainer


Korzystając z tej aplikacji, możesz poprawić pamięć, koncentrację, język czy też umiejętność rozwiązywania problemów i szybkiego myślenia. Twórcy Fit Brains Trainer sugerują, aby wykonywać choć jedno ćwiczenie w ciągu dnia i przynajmniej cztery w tygodniu. Aplikacja ma ponad 50 testów i gierek, jednak widać, że były one projektowane jakiś czas temu – pod względem wizualnym odstają od konkurentów. Jeżeli zależy ci na wyglądzie gier, wybierz inną aplikację, natomiast jeśli ważniejsze są dla ciebie same testy i ich różnorodność, Fit Brains nie ma sobie równych.
Jeżeli wykonujesz testy z danej kategorii, po pewnym czasie stają się one coraz trudniejsze, abyś mógł stale się doskonalić. Aplikacja zapisuje twoje postępy i wyświetla rekomendacje dotyczące tego, nad czym warto popracować. Co ciekawe, można porównywać osiągnięte wyniki z osobami tej samej płaci i w podobnym wieku. Wszystko po to, aby nie tracić motywacji do ciągłego doskonalenia.
Fit Brains występuje również w wersji płatnej, zawierającej więcej materiałów, jak również gwarantującej, że co miesiąc będzie pojawiać się choć jeden nowy test lub minigra. Kosztuje to 6,99 euro miesięcznie albo 34,99 euro rocznie. Można też wykupić dostęp wieczysty – taki wariant kosztuje 139,99 euro.
Cena: bezpłatna + zakupy w aplikacji
Wymagana znajomość j. angielskiego: podstawowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2393

Eidetic


Aplikacja wykorzystuje technikę opartą na powtarzaniu, polegającą na wyświetlaniu odpowiednich materiałów w określonych odstępach czasu. Eidetic nie zawiera żadnych minigier – to narzędzie mające pomóc w zapamiętywaniu np. dat, liczb, cytatów czy innych krótkich, ale ważnych informacji.
W wersji bezpłatnej możesz skonfigurować jeden test. Do wyboru są kategorie: słownik, numer telefonu, lista, fakt, liczba, cytat, notatka. Testy polegają na tym, że aplikacja w określonym czasie wyświetla powiadomienia na zablokowanym ekranie telefonu i trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi (np. podać definicję słowa albo wskazać właściwą datę). W wersji płatnej zyskujesz dostęp do nielimitowanej liczby testów – wymaga to jednorazowej opłaty w wysokości 2,99 euro.
Eidetic jest najtańszą z aplikacji, ale też najbardziej ubogą. Polecamy korzystanie z niej, jeśli zależy ci wyłącznie na zapamiętywaniu określonych informacji i liczb.
Cena: bezpłatna + zakupy w aplikacji
Wymagana znajomość j. angielskiego: podstawowa
Adres: http://pcformat.pl/u/2395


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto